Analizy Online: w lutym wszystkie OFE poniosły stratę

2018-03-06 11:34
publikacja
2018-03-06 11:34
YAY Foto

W lutym wszystkie OFE miały ujemne stopy zwrotu – średnio straciły 5,2 proc.- poinformowały w raporcie Analizy Online i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Wartość aktywów OFE spadła w lutym o 10,0 mld zł.

Jak podano w raporcie, luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych.

"Indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, stracił ok. -4,1 proc., to największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Pogorszenia nastrojów doświadczyła też warszawska GPW. Indeks szerokiego rynku WIG stracił ok. -6,5 proc. Jeszcze gorzej wypadły polskie blue chipy – wartość indeksu WIG20 spadła o ok. -7,4 proc." - napisano.

Jak wynika z raportu, w lutym wszystkie OFE odnotowały straty.

"Średnia stopa zwrotu w ubiegłym miesiącu wyniosła -5,2 proc., to wynik tylko o 0,2 pkt. proc. lepszy od funduszy akcji polskich uniwersalnych. Straty zawarły się w przedziale od -4,7 proc. (Allianz Polska OFE) do -5,9 proc. (Pekao OFE). Pogorszenie koniunktury na giełdzie było na tyle silne, że mimo wysokich styczniowych zysków licząc od początku roku wszystkie OFE są na minusie" - podano.

W lutym pozycję lidera utrzymał OFE PZU "Złota Jesień", który jako jedyny – trzeci miesiąc z rzędu – otrzymał najwyższą ocenę 5a w obu zestawieniach (12- i 36-miesięcznym).

"Fundusz ten osiągnął najwyższy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy (+7,8 proc.), istotnie przewyższający średnią (+6,2 proc.) oraz stopy zwrotu konkurentów (tuż za nim znalazł się MetLife OE, który zyskał +7,1 proc.). Na drugie miejsce w rankingu awansowało Aviva OFE, którego nota krótkoterminowa wzrosła w lutym z 4a do najwyższej 5a. Zestawienie zamyka Aegon, z ocenami 1a" - podają Analizy Online.

Luty przyniósł spadek wartości aktywów zarządzanych przez OFE. Na skutek pogorszenia koniunktury fundusze straciły prawie 9,5 mld zł, to największa miesięczna strata od października 2008 r. (wtedy spadek wartości aktywów z tytułu wyniku zarządzania wyniósł -11,0 mld zł). Jednocześnie aktywa zostały uszczuplone przez przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka o 747 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE zaledwie 275 mln zł.

"Łącznie wartość zgromadzonego kapitału zmniejszyła się o -10,0 mld zł, do poziomu 174 mld zł. To najmniej od maja ub. r." - napisano w raporcie.

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, prezes IGTE, straty jakie odnotowały OFE nie mają dużego znaczenia przy inwestowaniu długoterminowym.

"Taki horyzont należy przyjmować dla oszczędności emerytalnych" - powiedziała, cytowana w raporcie, Rusewicz.

Prezes IGTE dodaje również, że w ostatnich czterech latach, od stycznia 2014 do stycznia 2018 roku stopa zwrotu OFE wyniosła 30,09 proc.

"Ostatnie spadki mogłyby być łagodniejsze, gdyby na warszawskim parkiecie kapitał krajowy zdecydowanie przeważał nad kapitałem zagranicznym – ważną rolę w tej perspektywie będą pełniły PPK, oraz gdyby OFE mogły szerzej zdywersyfikować swoje aktywa" - dodała Małgorzata Rusewicz. (PAP Biznes)

kat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki