REKLAMA

ARiMR: wyczerpują się pieniądze na dotacje dla młodych rolników

2010-08-18 18:17
publikacja
2010-08-18 18:17
18.08. Warszawa (PAP) - Koniec naboru wniosków na dotacje dla młodych rolników w woj. kujawsko-pomorskim. W czwartek zaś po raz ostatni o takie wsparcie mogą ubiegać się rolnicy z województw: opolskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

"Zainteresowanie tym działaniem jest duże, gdyż młodzi rolnicy, którzy chcą przejąć gospodarstwo po rodzicach, starają się pozyskać środki na inwestycje" - wyjaśnił PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak zauważył, działanie "ułatwianie startu młodym rolnikom" jest powiązane z działaniem "renty strukturalne", w ramach którego starsi rolnicy przekazują ziemię za rentę strukturalną, oddając ją następcom - często dzieciom. Agencja zapowiedziała, że na początku września uruchomi taki nabór.

Kolejnym powodem było zwiększenie dotacji dla młodych rolników z 50 do 75 tys. zł oraz złagodzenie kryteriów jej przyznawania m.in. rolnikom z województw, gdzie są małe gospodarstwa.

Nabór wniosków na wsparcie młodych rolników Agencja uruchomiła we wtorek. I praktycznie już po pierwszym dniu przyjmowania dokumentów limity środków w wielu województwach zostały wyczerpane. Np. w woj. kujawsko-pomorskim wnioski złożone we wtorek przekraczają 170 proc. limitu przeznaczonego dla tego województwa. Najmniejsze zainteresowanie pozyskaniem unijnej dotacji było dotychczas w woj. dolnośląskim (wykorzystanie 30 proc. limitu), małopolskim (41 proc.) i mazowieckim (58 proc.).

Unijna pomoc jest przeznaczona dla rolników, którzy nie ukończyli 40 lat i mają wykształcenie rolnicze. Przysługuje tym, którzy mają gospodarstwo o wielkości co najmniej 10,15 hektara (średnia wielkość gospodarstwa w kraju). Natomiast osoby z województw, gdzie są małe gospodarstwa (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) mogą dostać pieniądze, mimo że ich gospodarstwo jest mniejsze niż średnia krajowa. Jednak w ciągu trzech lat muszą je do tej wielkości (10,15 ha) powiększyć.

W tym roku Agencja przeznaczy na pomoc dla młodych rolników 387 mln zł, czyli ok. 100 mln euro, co umożliwi przyznanie premii dla ponad 5,2 tys. rolników. Minister Sawicki poinformował we wtorek na antenie TVP Info, że resort rozważa możliwość zwiększenia kwoty na ten rok.

Na pomoc dla młodych rolników w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest 420 mln euro. W ramach wcześniejszych naborów wsparcie przyznano ok. 6 tys. beneficjentom, na łączną kwotę 70 mln euro. Oznacza to, iż do końca 2013 r. jest do wydania jeszcze ok. 350 mln euro. W ocenie Ministerstwa Rolnictwa, kwota ta pozwoli na udzielenie dotacji dla ponad 18 tys. rolników.

Wnioski o przyznanie dotacji młodym rolnikom będą rozpatrywane w kolejności zgłoszenia. (PAP)

awy/ je/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki