REKLAMA

AEGON - Nowy gracz na polskim rynku ubezpieczeń

2005-06-27 06:12
publikacja
2005-06-27 06:12
Kim są ci Holendrzy?

Firma Nationwide Global ogłosiła 6 czerwca 2005 r. zawarcie umowy z holenderską spółką Aegon BV. Umowa dotyczy sprzedaży 100% akcji Nationwide TUnŻ SA. Wartości transakcji nie ujawniono. Dla jej sfinalizowania niezbędna jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przewiduje się, że procedura przejęcia zakończy się jeszcze w tym roku.

Nationwide Polska może być uważana za łakomy kąsek. Zajmuje pierwsze miejsce pod względem sprzedaży polis inwestycyjnych unit-linked, a pod względem składki przypisanej brutto zajmuje piąte miejsce na całym polskim rynku ubezpieczeniowym. W roku 2004 składka ta wyniosła 641 mln zł. Na koniec I kwartału 2005 r. aktywa spółki wyniosły 1178 mln zł. Mimo zmiany nazwy na Aegon Polska, spółka pozostanie pod dotychczasowym zarządem, z Michałem Biedzkim jako prezesem.

Kto zaczął

Aegon, z siedzibą w Hadze, jest pod względem wartości rynkowej i wysokości aktywów jednym z wiodących, obecnych na giełdzie, towarzystw ubezpieczeniowych. Jego historia sięga 1844 roku. Łączna suma aktywów wynosi 269 mld euro, wartość rynkowa to 16 mld euro. Firma zatrudnia około 27 tys. pracowników na całym świecie. Największe rynki, na których działa Aegon to USA, Holandia i Wielka Brytania. Ponadto obecna jest w Kanadzie, Hiszpanii, na Tajwanie i w Chinach, a w Europie Środkowo-Wschodniej na Węgrzech, w Słowacji, Czechach, a obecnie i w Polsce.

Aegon zajmuje się ubezpieczeniami na życie, produktami emerytalnymi, oszczędnościowymi i inwestycyjnymi. Tę ofertę uzupełniają ubezpieczenia wypadkowe, zdrowotne dodatkowe oraz majątkowe. Firma prowadzi również działalność bankową. Polityka firmy polega na zdecentralizowanym modelu działania i scentralizowanej kontroli przy dzieleniu się zasobami know-how w całej Grupie. Zamierza rozwijać zasięg sieci dystrybucji poprzez współpracę z bankami, brokerami i agentami.

Aegon w Europie Środkowo-Wschodniej

Prezes Aegon Węgry, dr Gábor Kepecs obejmuje stanowisko prezesa Aegon na Europę Środkową i Wschodnią. Na Węgrzech dokonano przekształcenia niewydajnej, państwowej firmy w przedsiębiorstwo rynkowe.

Strategia Aegon w Polsce obejmuje następujące elementy:
- utrzymanie i wzmocnienie pozycji rynkowej poprzez wdrażanie ukierunkowanej strategii,
- koncentracja na indywidualnych polisach na życie powiązanych z funduszami ze skladką jednorazową (83%),
- ewentualne rozszerzenie portfela produktów,
- rozbudowa sieci dystrybucji poprzez własnych i zewnętrznych agentów oraz banki,
- utrzymanie pozycji wśród wiodacych dostawców produktów ubezpieczeniowych i emerytalnych w kraju.

Wejście Aegon na polski rynek jest kontynuacją strategii dalszego rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział Donald J. Shepard, prezes Aegon. - Chcemy wykorzystać naszą sprawdzoną wiedzę w zakresie ubezpieczeń na życie i produktów oszczędnościowych dla zaspokojenia potrzeb polskich klientów.

Z kolei Adam Uszpolewicz, wiceprezes Nationwide Global stwierdził: - Nationwide jest bardzo zadowolona z tej transakcji. Cieszymy się, że znaleźliśmy bardzo silnego i zaangażowanego inwestora, który poprowadzi spółkę przez kolejny etap rozwoju. Życzymy zarządowi i nowym właścicielom powodzenia w budowie jednego z największych towarzystw ubezpieczeń na życie w Polsce.

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki