Ekologiczna podróż Grety Thunberg przez Atlantyk to mistyfikacja?

Hiszpański dziennik “ABC” informuje w piątek, że podróż ekolożki Grety Thunberg na szczyt COP25 mógł być mistyfikacją. Gazeta uważa, iż organizatorzy 21-dniowego rejsu przez Atlantyk zataili prawdę o paliwie, którym był napędzany katamaran aktywistki.

(fot. Pedro Nunes / Reuters)

W ostatnim dniu trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego COP25, dziennik wskazuje, że silne przeciwne wiatry o tej porze roku powodują, że pokonanie Atlantyku w trzy tygodnie w “ekologiczny sposób” jest niemożliwe.

Autor pyta ironicznie, dlaczego organizatorzy rejsu Thunberg zataili informację o “pochodzącej z innej planety” technologii napędzania katamaranu.

Gazeta twierdzi, że właściciele katamaranu, Australijczycy Riley Whitelum i Elayna Carausu, ukryli fakt, że panele słoneczne ich łodzi nie są w stanie samodzielnie napędzać jednostki, więc ta została dodatkowo wyposażona w dwa silniki spalinowe.

“ABC” szacuje, że katamaran “Vagamonde”, którym Thunberg dotarła do portu w Lizbonie zużywał średnio podczas jednej godziny rejsu około 16 litrów paliwa.

“Policzcie sami, ile zużyli paliwa podczas całej podróży. Jak bardzo zatruli [środowisko – PAP]? Znacznie bardziej niż gdyby podróżowali samolotem z Nowego Jorku do Madrytu” - napisał “ABC”.

Podczas COP25 Thunberg apelowała do polityków i przedsiębiorców o szybkie, a zarazem konkretne decyzje w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wezwała też do ustalania krótkich terminów dla planów redukcji wydobycia i zużywania paliw kopalnych.

Pomimo pozytywnych opinii o zaangażowaniu Thunberg w walkę na rzecz klimatu hiszpańskie media relacjonujące madrycki COP25 wielokrotnie krytykowały szwedzką ekolożkę. Zarzucały jej m.in. podróżowanie na cudzy koszt, promowanie własnej osoby, a także odciąganie młodzieży od zajęć szkolnych.

Przed środowym wyjazdem z Madrytu Thunberg wezwała do masowych protestów na rzecz klimatu. Kilka godzin później przedstawiciele organizacji Fridays for Future (Piątki dla przyszłości), której nieformalną liderką jest nastolatka, wezwały do udziału w piątkowej manifestacji na terenie madryckich targów Ifema, na których odbywa się COP25.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ baj/ jar/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 30 obeznany

Ponad połowa z najbardziej dochodowych firm świata jest związana z branżami paliwową i samochodową, czyli tymi, które pośrednio lub bezpośrednio odpowiadają za największe emisje CO2 i kasują za to miliardy dolarów rocznie... dziwne by było, gdyby ogranizacje walczące ze zmianą klimatu miały inny PR niż ten, który obserwujemy w przekazach nt. Grety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 22 piotr_malkontent

Na wszystkim można zrobić interes nawet na Grecie.

! Odpowiedz
28 23 silvio_gesell

Produkt.

! Odpowiedz
28 18 karbinadel

Raczej podróba

! Odpowiedz
29 14 silvio_gessell

Produkt propagandy wiecie jakiej.

! Odpowiedz
26 7 silvio_gessell

Wiecie co z nimi robić.

! Odpowiedz
25 2 silvio_gesell odpowiada silvio_gessell

Silvio Gesell pisze się przez jedno „s”...

! Odpowiedz
32 84 loosac

Cała Greta to wielka mistyfikacja. Wyreżyserowana do bólu młodociana aktorka, pod płaszczykiem szczytnych ideałów kryjąca lokowanie dziecka w świecie celebrytów, polityki i biznesu.

! Odpowiedz
30 32 iwonka50

To samo chciałam napisać. Dodam tylko, że to jest dziewczyna z autyzmem wykorzystana na potrzeby odpowiednich lobby.

! Odpowiedz
85 39 grab

Nie było żadnego paliwa ,ale ludzie uwierzą w każdą info szmacianych mediów!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil