REKLAMA

Ekologiczna podróż Grety Thunberg przez Atlantyk to mistyfikacja?

2019-12-13 14:42
publikacja
2019-12-13 14:42

Hiszpański dziennik “ABC” informuje w piątek, że podróż ekolożki Grety Thunberg na szczyt COP25 mógł być mistyfikacją. Gazeta uważa, iż organizatorzy 21-dniowego rejsu przez Atlantyk zataili prawdę o paliwie, którym był napędzany katamaran aktywistki.

/ fot. Pedro Nunes / Reuters

W ostatnim dniu trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego COP25, dziennik wskazuje, że silne przeciwne wiatry o tej porze roku powodują, że pokonanie Atlantyku w trzy tygodnie w “ekologiczny sposób” jest niemożliwe.

Autor pyta ironicznie, dlaczego organizatorzy rejsu Thunberg zataili informację o “pochodzącej z innej planety” technologii napędzania katamaranu.

Gazeta twierdzi, że właściciele katamaranu, Australijczycy Riley Whitelum i Elayna Carausu, ukryli fakt, że panele słoneczne ich łodzi nie są w stanie samodzielnie napędzać jednostki, więc ta została dodatkowo wyposażona w dwa silniki spalinowe.

“ABC” szacuje, że katamaran “Vagamonde”, którym Thunberg dotarła do portu w Lizbonie zużywał średnio podczas jednej godziny rejsu około 16 litrów paliwa.

“Policzcie sami, ile zużyli paliwa podczas całej podróży. Jak bardzo zatruli [środowisko – PAP]? Znacznie bardziej niż gdyby podróżowali samolotem z Nowego Jorku do Madrytu” - napisał “ABC”.

Podczas COP25 Thunberg apelowała do polityków i przedsiębiorców o szybkie, a zarazem konkretne decyzje w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wezwała też do ustalania krótkich terminów dla planów redukcji wydobycia i zużywania paliw kopalnych.

Pomimo pozytywnych opinii o zaangażowaniu Thunberg w walkę na rzecz klimatu hiszpańskie media relacjonujące madrycki COP25 wielokrotnie krytykowały szwedzką ekolożkę. Zarzucały jej m.in. podróżowanie na cudzy koszt, promowanie własnej osoby, a także odciąganie młodzieży od zajęć szkolnych.

Przed środowym wyjazdem z Madrytu Thunberg wezwała do masowych protestów na rzecz klimatu. Kilka godzin później przedstawiciele organizacji Fridays for Future (Piątki dla przyszłości), której nieformalną liderką jest nastolatka, wezwały do udziału w piątkowej manifestacji na terenie madryckich targów Ifema, na których odbywa się COP25.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ baj/ jar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
obeznany
Ponad połowa z najbardziej dochodowych firm świata jest związana z branżami paliwową i samochodową, czyli tymi, które pośrednio lub bezpośrednio odpowiadają za największe emisje CO2 i kasują za to miliardy dolarów rocznie... dziwne by było, gdyby ogranizacje walczące ze zmianą klimatu miały inny PR niż ten, który Ponad połowa z najbardziej dochodowych firm świata jest związana z branżami paliwową i samochodową, czyli tymi, które pośrednio lub bezpośrednio odpowiadają za największe emisje CO2 i kasują za to miliardy dolarów rocznie... dziwne by było, gdyby ogranizacje walczące ze zmianą klimatu miały inny PR niż ten, który obserwujemy w przekazach nt. Grety.
piotr_malkontent
Na wszystkim można zrobić interes nawet na Grecie.
silvio_gessell
Produkt propagandy wiecie jakiej.
silvio_gessell
Wiecie co z nimi robić.
silvio_gesell odpowiada silvio_gessell
Silvio Gesell pisze się przez jedno „s”...
loosac
Cała Greta to wielka mistyfikacja. Wyreżyserowana do bólu młodociana aktorka, pod płaszczykiem szczytnych ideałów kryjąca lokowanie dziecka w świecie celebrytów, polityki i biznesu.
iwonka50
To samo chciałam napisać. Dodam tylko, że to jest dziewczyna z autyzmem wykorzystana na potrzeby odpowiednich lobby.
grab
Nie było żadnego paliwa ,ale ludzie uwierzą w każdą info szmacianych mediów!

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki