REKLAMA

100 mln zł więcej na program „Mój prąd”

2020-11-10 13:56
publikacja
2020-11-10 13:56

Budżet rządowego programu "Mój prąd" zostanie zwiększony o 100 mln zł - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma być kontynuowany w 2021 roku.

100 mln zł więcej na program „Mój prąd”
100 mln zł więcej na program „Mój prąd”
fot. Krzysztof Ślusarczyk / / Shutterstock

Napisano, że uwagi na to, że wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne NFOŚiGW postawowił nie zamykać naboru i zwiększył budżet programu o dodatkowe 100 mln zł. Nabór - jak zaznaczono - potrwa do 18 grudnia br. Środki mają być przeznaczone na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

„Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca" – mówi cytowany w informacji minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Zaznaczył, że korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. "Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach „Mojego prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok” - dodał.

Do NFOŚiGW 6 listopada wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego prądu”.

„Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), „Mój prąd” sfinansuje ponad 300 takich inwestycji” – zaznacza pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w „Moim prądzie" – wskazuje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. "Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób” - dodaje.

Jak dodano, w oczekiwaniu na finał II naboru „Mojego prądu”, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., podjęto też decyzję o kontynuacji programu w 2021 r. "Nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów" - czytamy.

„Mój prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jas2
Bardzo dobry program. Mam instalację na dwóch domach, nie dostałem dotacji ale i tak bardzo chwalę program. Za granicą nie jest w tych sprawach tak dobrze jak u nas.
Nie w sumie czego poprawiać.
zdzislaw_
Przed zakupem paneli fotowoltaicznych, koniecznie skorzystaj z usług elektryka z uprawnieniami pomiarowymi - niech zmierzy ci impedancję pętli zwarcia sieci przy falowniku. Jeśli w okolicy jest kilka instalacji PV - może być problem z podłączeniem się do sieci.
Są również odgłosy, że PGE bardzo często podnosi napięcie w sieci
Przed zakupem paneli fotowoltaicznych, koniecznie skorzystaj z usług elektryka z uprawnieniami pomiarowymi - niech zmierzy ci impedancję pętli zwarcia sieci przy falowniku. Jeśli w okolicy jest kilka instalacji PV - może być problem z podłączeniem się do sieci.
Są również odgłosy, że PGE bardzo często podnosi napięcie w sieci (ok 240V) celowo, aby utrudnić podłączanie PV. Sytuacja wtedy wygląda tak, że napięcie w sieci wynosi ok 238 V, po załączeniu falownika z instalacji nawet 5 Kw może podnieść napięcie w sieci do ok 245 V, jak falownik zacznie oddawać energię do sieci będziemy mieli już ok 249V i nadal będzie powoli rosło aż osiągnie ok 254 V i wtedy się wyłączy zamykając prosumentowi amortyzację całej instalacji. TAKŻE NAJPIERW WYWIAD W SWOJEJ OKOLICY!
demeryt_69
Ciekawe w jaki sposób PGE podnosi napięcie w sieci?
demeryt_69
W całym planie jest jeden mankament - prąd jest generowany w takim ogniwie tylko wtedy gdy świeci słońce :)
damiano318
Odpowiedź w stylu "nie znam się to się wypowiem"

Energia jest produkowana nawet jak mamy całkowite zachmurzenie, choć uzyski są dużo dużo mniejsze niż w słoneczne dni - chodzi tutaj o tzw światło rozproszone.

Swoją drogą w Polsce mamy 38 milionów "ekspertów" od wszystkiego.
demeryt_69 odpowiada damiano318
Czy ktoś mówi, że w dni pochmurne nie świeci słońce?
demeryt_69
"Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł" - dają aż 5 kawałków? Jest za co poszaleć :)
and-owc
To był "Urodzajny rok..." - ( M.Rodowicz). "Ptaszku siądż na mym daszku, elektryczne światło włącz itd...". Lubię "przepały" (niezdrowe-papierosy,wódka,tabletki od lekarza,itd...) -przynajmniej rząd z akcyzy,podatków,itd... coś "kapnie" biednym emerytom. "Wspomożenie nasze w imieniu pana.To był "Urodzajny rok..." - ( M.Rodowicz). "Ptaszku siądż na mym daszku, elektryczne światło włącz itd...". Lubię "przepały" (niezdrowe-papierosy,wódka,tabletki od lekarza,itd...) -przynajmniej rząd z akcyzy,podatków,itd... coś "kapnie" biednym emerytom. "Wspomożenie nasze w imieniu pana..." - "dziekujemy za twoje chojne dary..".
demeryt_69
Ta kobyła miała największy przedział w PRL-u i nawet się tym chwaliła: "w moim przedziale wszyscy trzej" - szalom!

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki