REKLAMA
BADANIE

Frankowcy w sądach. mBank obserwuje duże zainteresowanie klientów ugodami ws. kredytów CHF

2023-02-09 11:04, akt.2023-02-09 12:04
publikacja
2023-02-09 11:04
aktualizacja
2023-02-09 12:04

mBank obserwuje bardzo duże zainteresowanie klientów zawieraniem ugód ws. kredytów CHF, spodziewa się, że liczba ugód będzie wyższa niż liczba nowych spraw sądowych - poinformował wiceprezes banku Marek Lusztyn podczas konferencji prasowej.

Frankowcy w sądach. mBank obserwuje duże zainteresowanie klientów ugodami ws. kredytów CHF
Frankowcy w sądach. mBank obserwuje duże zainteresowanie klientów ugodami ws. kredytów CHF
fot. marekusz / / Shutterstock

"Widzimy bardzo duże zainteresowanie, jeśli chodzi o ugody. (...) Widzimy bardzo dużą liczbę klientów, którzy są z nami w kończących się już negocjacjach, są blisko zawarcia ugód" - powiedział Lusztyn.

Dodał, że bank "zasadniczo" spodziewa się, że liczba zawieranych ugód może być wyższa lub zbliżona do napływu nowych pozwów.

"Widzimy, że tempo napływu nowych pozwów sądowych w III i IV kwartale stopniowo maleje, natomiast liczba zawartych ugód przekracza 3 tys. sztuk, czyli jest istotnie większa niż średni napływ spraw (...) w okresach kwartalnych" - powiedział Lusztyn.

Prezes banku, Cezary Stypułkowski, podał, że łącza liczba ugód zawartych przez mBank ze swoimi klientami w sprawie kredytów hipotecznych w CHF, wynosi ponad 3.200.

Program ugód został rozpoczęty w IV kwartale 2022 roku. Bank podał, że dotarcie z ofertą do wszystkich aktywnych klientów planowane jest do końca II kwartału 2023 roku.

Liczba indywidualnych spraw sądowych dotyczących klauzul waloryzacyjnych na koniec 2022 roku wynosiła 17.627. W samym IV kwartale przybyło 766 spraw, podczas gdy w III kwartale doszło ich 1.160.

Łączne koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi ujęte w 2022 roku wyniosły 3,11 mld zł, podczas gdy w 2021 roku było to 2,76 mld zł.

W zaktualizowanej metodologii kalkulacji rezerw bank zakłada, że duży odsetek spraw zakończy się nieważnością umowy kredytowej. mBank podał, że obecne rezerwy prawne uwzględniają również wyższe koszty ugód.

mBank założył prawdopodobieństwo akceptacji ugód w sprawie kredytów frankowych całego portfela aktywnego na poziomie 32 proc., podczas gdy pod koniec 2021 roku zakładał poziom 34 proc.

Niekorzystny wyrok TSUE może obniżyć wymogi kapitałowe mBanku 

Prezes ocenił, że niekorzystny dla sektora bankowego wyrok TSUE w sprawie kredytów CHF wywoła konieczność zawiązania przez mBank dodatkowych rezerw, co może spowodować obniżkę wymogów kapitałowych banku do poziomów poniżej regulacyjnych.

"Gdyby okoliczności były niesprzyjające, to oczywiście będziemy musieli tworzyć dodatkowe rezerwy, one mogą zepchnąć bank na poziom poniżej wymogów regulacyjnych kapitałowych. Z tym się musimy liczyć" - powiedział Stypułkowski.

Prezes ocenił, że wyrok TSUE, w którym odmówiłoby się bankowi prawa do wynagrodzenia za użytkowanie kapitału, byłoby "końcem bankowości".

Podał, że jest "względnym optymistą" co do opinii rzecznika generalnego, która spodziewana jest 16 lutego.

Łączny współczynnik kapitałowy banku wynosi 16,4 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier I jest na poziomie 13,9 proc.

Stypułkowski podał, że partycypacja w programie wakacji kredytowych w mBanku jest na poziomie wyższym niż w innych bankach.

"W przypadku naszego banku stopień skorzystania z wakacji kredytowych przez klientów był stosunkowo wysoki na tle innych banków w sektorze" - powiedział Stypułkowski.

Dodał, że bank uruchomił mTFI - własne towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

"Udało na się uruchomić nasze towarzystwo funduszy inwestycyjnych, rozpoczęło ono działalność od stycznia” – powiedział Stypułkowski.

W październiku 2022 r. KNF udzieliła mTFI zezwolenia na prowadzenie działalności.

KNF zezwoliła również na utworzenie przez mTFI specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych i funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz na zarządzanie portfelami, w skład których wchodzi jeden lub więcej instrumentów finansowych.

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki