Zysk netto ubezpieczycieli spadł o 35 proc. rdr

Zysk netto ubezpieczycieli w pierwszej połowie 2016 roku wyniósł 2,26 mld zł i był o 35,2 proc. niższy niż rok wcześniej - podała we wtorek Polska Izba Ubezpieczeń.

Zysk netto ubezpieczycieli spadł o 35 proc. rdr
Zysk netto ubezpieczycieli spadł o 35 proc. rdr (YAY Foto)

Zysk netto ubezpieczycieli życiowych wyniósł po I półroczu 2016 r. 1,1 mld zł i był o 33,4 proc. niższy niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli ten okres z zyskiem 1,1 mld zł (spadek o 36,9 proc.).

Wynik techniczny ubezpieczeń na życie wyniósł 1,4 mld zł i był wyższy niż rok wcześniej o 4,4 proc. Wynik techniczny ubezpieczycieli majątkowych wyniósł 114 mln zł i był o 77 proc. niższy niż po dwóch kwartałach 2015 r.

W I połowie 2016 roku ubezpieczyciele zebrali 27,2 mld zł składek, czyli o 2,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość odszkodowań i świadczeń wyniosła z kolei 18,2 mld zł, rosnąc o 4,4 proc. rdr.9,2 mld zł to świadczenia z ubezpieczeń na życie, natomiast 9 mld zł to odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń majątkowych.

Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 5 mld zł, czyli wzrosła 25,7 proc. rdr, natomiast odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto z OC wyniosły 3,9 mld zł (wzrost o 16,8 proc.). Strata techniczna z ubezpieczeń OC wyniosła 606,5 mln zł.

Składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC wyniosła 3,2 mld zł (wzrost o 17,2 proc.) natomiast odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto z AC wyniosły 2,1 mld zł (wzrost o 10,9 proc.). Strata techniczna z ubezpieczeń AC wyniosła 9 mln zł.

Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (nie licząc komunikacyjnych) wyniosła 7,1 mld zł i była o 2,7 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła w I połowie 2016 roku 11,9 mld zł, czyli spadła o 17,4 proc. rdr. Wartość świadczeń wyniosła 9,2 mld zł (spadek o 10,6 proc.).

Ubezpieczyciele zapłacili około 269 mln zł podatku od aktywów.

- Po raz pierwszy od wielu lat na rynku OC widać silny wzrost składki, a wraz z tym także dużą zmianę stanu rezerw składek. Wciąż mamy także do czynienia ze znacznymi wzrostami wypłat, co jest dowodem na to, jak bardzo wzrósł poziom ochrony poszkodowanych w wypadkach. Z punktu widzenia bilansowego, zarówno zmiana stanu rezerw jak i wypłacone odszkodowania przyczyniają się do obniżenia wyniku technicznego. Wzrost składek z kolei wskazuje na konsekwencję ubezpieczycieli w dążeniu do przywrócenia równowagi na rynku OC – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.(PAP)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~gary

można się tylko cieszyć, że odszkodowania rosną, ale pewnie byłoby jeszcze lepiej, jakby ubezpieczyciele od razu wypłacali całe odszkodowania, bo teraz to wygląda tak, że trzeba mieć adwokata albo prawnika z jakiejś kancelarii od odszkodowań typu EuCO, żeby dostać co nam się należy

! Odpowiedz