"Złotowieści": z kim chodzi złoto?

Złoto zawsze budziło emocje większe niż jakakolwiek inna klasa aktywów. Dla niektórych jest niemal religią. Dla innych to barbarzyński relikt. A dla mnie to kolejny instrument finansowy, potencjalnie bardzo pożyteczny w zdywersyfikowanym portfelu profesjonalnego inwestora.

Złoto jest uniwersalnym pieniądzem powszechnie akceptowanym pod każdą szerokością geograficzną jako zapłata za usługi i towary. Znajduje się poza kontrolą rządów i banków centralnych. Stanowi zatem jedyną walutę, której władze nie mogą zdewaluować lub pozbawić siły nabywczej poprzez inflację. Złoto jest więc bezpiecznym środkiem gromadzenia i przechowywania majątku nawet w bardzo długim okresie czasu. Stanowi polisę ubezpieczeniową na wypadek hiperinflacji, kryzysu bankowego, bankructwa państwa, wojny, rewolucji lub nacjonalizacji.

(Bankier.pl)

Złoto jest więc aktywem wyjątkowym. Ale notowane jest jak każde inne i może służyć do krótkookresowej spekulacji. Lecz zarówno do spekulacji, jak i do selekcji aktywów do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego przydatna jest wiedza o tym, jak kurs złota zachowuje się w relacji do innych instrumentów finansowych. Czyli przede wszystkim wobec rynku akcji i dolara amerykańskiego.

Użyj kodu INWESTOR, a otrzymasz ofertę rocznej prenumeraty "Złotowieści" z 50-procentową zniżką - skorzystaj >>

Przez większość minionego półwiecza korelacja tygodniowych stóp zwrotu między kursem najpłynniejszych kontraktów terminowych na złoto a średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA) była ujemna. Średnia wartość współczynnika korelacji z lat 1970-2017 wyniosła -0,04 przy odchyleniu standardowym wynoszącym 0,23. Zatem przez dwie trzecie poprzednich 47 lat siła korelacji między złotem a amerykańskim rynkiem akcji była słaba, co w praktyce oznaczało brak związku. O ile taki stan rzeczy nie za bardzo pomoże nam w tradingu, o tyle sprawia, że złoto staje się pożądanym składnikiem portfela, obniżając ryzyko (rozumiane jako zmienność stóp zwrotu) zaangażowania na rynku akcji. Portfel uzupełniony o rozsądną ilość złota (10-20%) staje się bezpieczniejszy i mniej podatny na wahania cen akcji.

Korelacja tygodniowych stóp zwrotu pomiędzy kursem złota a średnią przemysłową Dow Jonesa.
Korelacja tygodniowych stóp zwrotu pomiędzy kursem złota a średnią przemysłową Dow Jonesa. ("Złotowieści")

Pełna wersja tekstu wraz z analizą bieżącej sytuacji na rynku złota dostępna jest tylko dla abonentów "Złotowieści" - biuletynu inwestycyjnego poświęconemu rynkowi metali szlachetnych.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 caesar_m

Złoto , srebro , platyna to surowce o bardzo konkretnych zastosowaniach technicznych i zróżnicowanych kosztach pozyskania. To są na dany moment pewne fundamentalne wartości tych surowców ale nie one wyznaczają ceny. Ceny są wyznaczane przez popyt - podaż a tu dochodzą zakupy jubilerskie i zakupy inwestycyjne. Złota nie da się dodrukować ale wahania cen są znaczące (podobnie srebra czy platyny) więc utrata wartości oczywiście występuje. Na dzień dzisiejszy jest to racjonalna metoda zabezpieczenia części dorobku przed całkowitą utratą. Ale nie jest to ani inwestycja ani 100% zabezpieczenie. Złoto bardzo silnie podlega inflacji (nie tak oczywiście jak pieniądze emitowane przez tymczasowe rządy) - dziś za 1 uncję można kupić 1000 bochenków chleba a przemycając bochenek do Getta Warszawskiego zapewne można było za niego dostać uncję złota (lub ołowiu w głowę...).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 open_mind

Zapamiętajmy: Giełdy od czasu masowych dodruków to narzędzie spekulantów. Złoto to pieniądz „królów”. Srebro to pieniądz dżentelmenów. Barter to pieniądz chłopów i Gimbazy. Natomiast dług to pieniądz który zamienia ludzi w niewolników. Przy tym wszystkim krypto waluty to pieniądz ryzykantów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
32 13 talmud

nawet hindusi odchodza od zlota ktore bylo do niedawna dla nich dogmatem -

ale dla zlotoustnych zlotowiesci bajecznozlotych zlotobogackich .....

wystarczy ze jest z gimbazy beka :)

! Odpowiedz
7 17 open_mind

Niedobra wiadomość dla ciebie: Nawet Turcja ostatnio Rzuciła się gwałtownie na zakupy złota, tak że te wasze zaklinanie papieru na psa budę się zda. Swoja drogą jakim trzeba być desperatem aby pisać takie komentarze jak ty? Duże banki - to Old Barbarous Relic, napakowany spekulantami, i są kulą u nogi odradzającej się ekonomi świata, która widzi swą stabilność w twardych walorach, niestety papier wielokrotnie padał na pysk i nie spełnia tych nowoczesnych norm. Świat musi postawić na małe spółdzielcze i prywatne banki a finansowe molochy razem ze swoimi długami dysponujące tylko pustym wydrukiem mogą spokojnie odejść w nicość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 karbinadel

O ile wiem, nie ma przymusu kupowania złota. Przeciwnie, wiele państw stosuje coraz większe restrykcje czy ograniczenia w kupowaniu złota przez obywateli (m.in. właśnie Indie), a w najlepszym razie próbuje kontrolować, ile kto złota kupuje (np. Polska). A gimbaza to przeważnie nawet nie wie, jak złoto wygląda... :)

! Odpowiedz
4 19 krolowa3

do open_mind
Nie tylko same gol@dupce tutaj sa...

Moim skromnym zdaniem kazdy papier powinien byc zabezpieczony w 15% zlotem lub srebrem- w moim przypadku srebrem, ale pracuje nad tym, zeby kolejne 5% zabezpieczyc w zloto.
Reszta to glownie euro(zarabiam w euro) pozniej zloty, dolar, frank szwajsarski.
Zainwestowalem rowniez w duzy dom na 0,5 hektarowej dzialce, garaz, ogrod, altana, alejki, maly sad owocowy... Mysle ze to wlasnie byla najtrafniejsza inwestycje- przynajmniej na spokoine czasy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 open_mind

To jakie banki tobie to kredytują?

! Odpowiedz
9 28 rekin1986

Widzę ,że niedowiarki nadal boją się kruszcu jak diabeł święconej wody

Kruszcu powinno się mieć tyle samo co papieru jako jego zabezpieczenie gdy wartość papieru spada rośnie wartość kruszcu wtedy można sprzedać część kruszcu i i dokupić papieru po niższej cenie i poczekać na odbicie gdy znowu zacznie rosnąć cena papieru wtedy go sprzedaj i odkup kruszec

Ile gotówki krajowej tyle samo papierów wartościowych krajowych
Ile papieru krajowego tyle samo dewiz w papierze
Ile papieru ogółem tyle samo kruszcu
Kruszec jest lokatą zarówno w dewizę jak i sam w siebie bo nie da się go od tak dodrukować
mowa o kruszcu FIZYCZNYM W SZTABKACH inny się nie liczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 40 trendwalker

Szczególnie w okresach negatywnych rzeczywistych stóp procentowych złoto pokazuje cały swój potencjał. Po wielu latach umacniania się dolara i hossy na praktycznie każdym papierowym aktywie mamy duże prawdopodobieństwo, że złoto wkrótce zwiększy swój udział w portfelach inwestorów. Rośnie ryzyko wystąpienia resetu monetarnego, więc państwa zaczynają ściągać swoje rezerwy złota z zagranicy: http://bit.do/ea28C

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,13% 1 579,05
2020-01-28 10:34:00
USD/PLN 0,08% 3,8850
2020-01-28 10:39:00
EUR/PLN 0,06% 4,2794
2020-01-28 10:39:00
EUR/USD -0,03% 1,1015
2020-01-28 10:39:00
CHF/PLN 0,19% 4,0098
2020-01-28 10:39:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil