Złodzieje reklamują w wyszukiwarkach fałszywe strony mBanku

analityk Bankier.pl

O nietypowym ataku phishingowym informuje mBank na swojej stronie internetowej. Przestępcy sfałszowali stronę banku, a następnie wykupili jej reklamę w Google. Po wpisaniu do wyszukiwarki nazwy banku można było trafić na falsyfikat.

Jak czytamy na stronie mBanku, reklama kierowała do fałszywej strony logowania do serwisu transakcyjnego, na której w pierwszym etapie użytkownik proszony był o podanie identyfikatora i hasła. Stronę wyróżnia nieprawidłowy adres – w tym przypadku: mbank-zaloguj.pl, zamiast: online.mbank.pl/pl/Login. Fałszywa strona posiadała również inny certyfikat.

(Źródło: mbank.pl)

Po wpisaniu danych dostępowych klient informowany był o rzekomej blokadzie konta oraz przedstawiany był mu formularz z prośbą o podanie danych. Złodzieje prosili o podanie telekodu, numerów kart oraz danych osobowych. Ponieważ strona do złudzenia przypominała prawdziwą witrynę banku, mogła być niebezpieczna. Celem złodziei było przejęcie dostępu do konta i kradzież środków.

(Źródło: mbank.pl)

Należy pamiętać, by nigdy nie wchodzić na stronę logowania do banku przez wyszukiwarkę. Najbezpieczniejszym sposobem dotarcia do systemu transakcyjnego, jest ręczne wpisanie adresu w pasku przeglądarki. Przed każdym logowaniem warto też dokładnie sprawdzić adres i certyfikat strony. Powyższa strona została już zablokowana, ale nie można wykluczyć podobnych ataków w przyszłości.

(Źródło: mbank.pl)

Zobacz także: Phishing - jak się przed nim zabezpieczyć?

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ifoccur

A firma Google?
Po prostu skasowała należną jej kwotę za uczciwą reklamę? Czy pomoże w ściąganiu i łapaniu złodziei którzy korzystają z nobliwego systemu?
A może ma ten "klient" dłuższą historię i można coś więcej o nim powiedzieć z perspektywy Google? Na pewno siedzą tam nieźli informatycy/hakerzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 piotrcovianin

Należałoby się przyjrzeć jeszcze poniższej stronie:

https://www.mbank.net.pl/public/login.php?ms=lo

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.