Oszukali 2 tys. osób. Zatrzymani w sprawie piramidy finansowej

Agenci CBA zatrzymali trzy kolejne osoby w śledztwie dotyczącym działania piramidy finansowej, w której ponad 2 tys. osób miało stracić co najmniej 600 mln zł – poinformowało CBA we wtorek. Wcześniej zarzuty w sprawie postawiono 30 osobom.

(CBA)

Grupa stworzyła cztery fundusze inwestycyjne zamkniętych aktywów niepublicznych i zarządzała nimi w latach 2012-17.

Trzy osoby zostały zatrzymane na terenie woj. mazowieckiego przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymani są według CBA zamieszani w działanie zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła i zarządzała piramidą finansową. "Zatrzymane dzisiaj osoby stanowią kolejny element łańcuszka w ramach działającej piramidy" – napisał wydział komunikacji społecznej CBA.

Według biura dowody wskazują, że funkcjonując w podmiotach gospodarczych działających na terenie Mazowsza, brały one udział w procederze prania pieniędzy.

Grupa w latach 2012-2017 zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. Certyfikaty wskazanych funduszy były oferowane za pośrednictwem banków. "Pracownicy banków, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, świadomie wprowadzali nabywców w błąd - przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi" – opisało CBA schemat działania piramidy.

Według dotychczasowych ustaleń przestępcze działanie grupy doprowadziło do straty co najmniej 600 mln zł przez ponad 2000 osób. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych.

Zarzuty przedstawi zatrzymanym przez CBA Prokuratura Regionalna w Łodzi. Wcześniej w tej sprawie zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i działania na szkodę funduszy usłyszało 30 osób, z czego wobec sześciu jest stosowany areszt.

autor: Jakub Borowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 4mirek

PGE to też piramida finansowa proszę aresztować obywateli którzy działali i działają na szkodę spółki TO NIEJAKI PAN TCHÓRZEWSKI I SASIN

! Odpowiedz
1 16 marianpazdzioch

Widocznie nie mieli kryszy. Sytuacja gdy OFE bierze pare procent opłaty rocznie, kupuje akcje po 10, a sprzedaje po wielu latach w wezwaniu po 1 to normalka. PPK będą niby postępować inaczej?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil