REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Wirus ukryty w SMS-ie. Banki biją na alarm

2021-11-30 09:10
publikacja
2021-11-30 09:10
Wirus ukryty w SMS-ie. Banki biją na alarm
Wirus ukryty w SMS-ie. Banki biją na alarm
fot. Doucefleur / / Shutterstock

Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y z linkiem, pod którym ukryty jest wirus. Umożliwia przejęcie danych m.in. do logowania do aplikacji mobilnej banku – bije na alarm Santander Bank Polska. To nie koniec wyłudzeń. Na celowniku cyberprzestępców znaleźli się także klienci mBanku.

Trwa seria ataków na portfele Polaków. Cyberprzestępcy masowo wysyłają fałszywe wiadomości od poczty głosowej. W treści SMS-a jest link prowadzący do pobrania aplikacji mobilnej, pod którą "czai się" złośliwe oprogramowanie. Jej zainstalowanie może skutkować ujawnieniem danych do logowania do bankowości internetowej, a nawet przejęciem kodów SMS-owych. Na tym nie kończy się lista wyłudzeń.

Wirus ponownie atakuje

Santander Bank Polska ostrzega przed podejrzanymi wiadomościami wysyłanymi rzekomo od poczty głosowej. To pierwszy scenariusz oszustwa. W drugim zamiast informacji o nagranej wiadomości może to być komunikat tekstowy lub MMS - aby go odczyta,ć przestępcy zachęcają do kliknięcia w link przesyłany w SMS-ie.

"Link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony, na której przestępcy przekonują o konieczności pobrania aplikacji. W rzeczywistości nie pobierzesz aplikacji, tylko zainfekujesz swoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Ta sytuacja może doprowadzić do ujawnienia Twoich danych do logowania do bankowości internetowej lub przejęcia smsKodów" – alarmuje Santander BP.

Wirus ukryty pod linkiem – trojan bankowy FluBot – po zainstalowaniu na urządzeniu może odczytywać jego zawartość. Bez problemu "dostanie się" więc do bankowości elektronicznej na podstawie zebranych danych. A następnym krokiem w ataku jest kradzież pieniędzy z rachunku. Wirus może być rozsyłany z różnych numerów telefonu. Według portalu dobreprogramy.pl należą do nich m.in.:

  • +48 605 840 111,
  • +48 606 256 804,
  • +48 660 594 788,
  • +48 661 038 410,
  • +48 696 593 744,
  • +48 725 078 613.

Jak nie dać się zwieść pozorom? Santander Bank Polska przestrzega przed bezrefleksyjnym klikaniem w otrzymywane linki oraz podkreśla, że aplikacje mobilne należy instalować tylko z oficjalnych sklepów: Google Play lub App Store.

Fałszywa strona mBanku. Wyróżnia ją jedna litera

Przed innym rodzajem oszustwa ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę internetową mBanku. Od prawdziwej różni ją tylko jedna litera.

"Przestępcy wykorzystują do oszustwa specjalne kodowanie znaków "ạ" zamiast "a", przez co fałszywa domena łudząco przypomina prawdziwą" – bije na alarm Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na Twitterze.

Celem oszustow, niezależnie od sposobu, jest wyłudzenie danych wrażliwych, hasła do bankowości internetowej oraz mobilnej. Umożliwią im kradzież pieniędzy z kont bankowych. W przypadku wątpliwości lub obawy, że wiadomość ma na celu wyłudzenie danych lub strona, na którą weszliśmy, wygląda na podejrzaną, warto skontaktować się z pracownikiem banku za pośrednictwem infolinii.

Kliknij, aby przejść dalej (Bankier.pl)DF

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (18)

dodaj komentarz
drzaraza
Może jakiś dziennikarz sprawdzi zabezpieczenia operacji internetowych klientów we wszystkich i to opisze a wówczas każdy chętny będzie mógł sobie zrobić ranking i wybrać konto za „0” cebulionow.
ehalley
Dobra no to aplikacja do bankowości online odinstalowana. Korzystam teraz z niej tylko na lapku z poziomu przeglądarki. Robi się coraz gorzej.
czarny_bambo
Omikron w sms-ie czy Delta sie zmodyfikowala?
wnr
podobno szczególnie zagrożone są telefony wyposażone procesor Omikron :P
drzaraza
To nie jest reklama bo mam tam m.in konto. PKO S.A. jako bank ma drogie usługi ale tak sądzę ,że z tych banków gdzie mam konta, maja najlepsze zabezpieczenia. W trakcie połączenia wykrywajà nowe urządzenia i żądają ich autoryzacji poprzez potwierdzenie otrzymanym SMS kodem. Tam nie wystarczy znajomość loginu i hasła.To nie jest reklama bo mam tam m.in konto. PKO S.A. jako bank ma drogie usługi ale tak sądzę ,że z tych banków gdzie mam konta, maja najlepsze zabezpieczenia. W trakcie połączenia wykrywajà nowe urządzenia i żądają ich autoryzacji poprzez potwierdzenie otrzymanym SMS kodem. Tam nie wystarczy znajomość loginu i hasła. Ponadto wszystkie transakcje są też zatwierdzane kodem z nowego SMS-a.
drzaraza
Proszę o uzasadnienie za co te minusy.
drzaraza odpowiada drzaraza
Podwójne czerwone łapki bez uzasadnienia, robi się śmiesznie. Jeszcze raz priszę a nawet błagam (he,he) o uzasadnienie czerwonych łapek.
nie_strajkuje
A telewizja " zależna" TVN nie mówiła Wam, że nie powinno się otwierać plików i załączników z nieznanego pochodzenia.
Myślenie boli.
franekxy
Wiadomości są wysyłane z polskich numerów, które teoretycznie powinny być zarejestrowane. Miało być bezpieczniej, chyba coś nie wyszło. Państwo z tektury.
nie_strajkuje
Chyba banki z tektury. Co ma Państwo i Rząd do zabezpieczeń niemieckiego czy portugalskiego banku????
Pomyśl a nie brniesz jak ciemna masa.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki