REKLAMA

Wenezuela pozwała Bank Anglii. Chodzi o złoto

2020-05-21 07:40
publikacja
2020-05-21 07:40

Władze Wenezueli przed londyńskim sądem dochodzą swoich roszczeń wobec Banku Anglii, który nie chce wydać reżimowi Nicolasa Maduro zdeponowanego tam złota.

fot. BoE /

Jak informują agencja Reuters oraz BBC, w ubiegłym tygodniu przedstawiciele wenezuelskich władz złożyli w londyńskim sądzie dokumenty, w myśl których domagają się od Banku Anglii wydania zdeponowanych tam 31 ton złota. Środki ze sprzedaży kruszcu rząd w Caracas chciałby przeznaczyć na walkę z koronawirusem.

Spór Wenezueli z Bankiem Anglii zaczął się na długo przed wybuchem pandemii. Sprawa ma związek z nieuznawaniem przez 50 państw, w tym Wielką Brytanię, USA i państwa UE (również Polskę), reżimu Nicolasa Maduro za legalne władze południowoamerykańskiego kraju. Poparcie zachodnich stolic ma lider opozycji Juan Guaido, który w 2019 r. ogłosił się urzędującym prezydentem Wenezueli.

W 2019 r. Bloomberg donosił, że postawa Banku Anglii ma bezpośredni związek z prośbą administracji Donalda Trumpa o wstrzymanie wydania wenezuelskiego złota, na którą Brytyjczycy przystali.

Według danych World Gold Council, wenezuelskie rezerwy złota opiewają na 161 ton. W ostatnich latach wielokrotnie spekulowano, że władze pogrążonego w zapaści gospodarczej kraju sprzedają lub pożyczają kruszec, aby pozyskać dolary. Potrzeby nasiliły się w ostatnich tygodniach, ponieważ za lwią część dolarowych przychodów Wenezueli odpowiada ropa naftowa.

Na początku maja Bloomberg informował o lotach z Wenezueli do Iranu, w trakcie których miało dojść do transferu ok. ton złota, w zamian za które Teheran miał zapłacić pół miliarda dolarów. Oba kraje są objęte sankcjami przez USA, przez co mają utrudniony dostęp do zewnętrznego finansowania.

Polskie złoto również w Banku Anglii

Bank Anglii pełni rolę „magazyniera” rezerw złota wielu państw, w tym Polski. Po przeprowadzonej w ubiegłym roku repatriacji 100 ton metalu oraz wzmożonych zakupach podjętych przez NBP, w Wielkiej Brytanii znajduje się 129 ton polskiego złota.

Jak podkreśla sam Bank Anglii, łącznie w jego skarbcu spoczywa 400 000 sztabek złota. Nie podano, czy wszystkie spełniają standardy LBMA – gdyby tak było, wówczas waga tego złota wynosiłaby od 4400 do 5200 ton. Brytyjski bank centralny podkreśla jednak, że więcej złota przechowywane jest tylko w jednym miejscu na świecie – w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (66)

dodaj komentarz
fermax
piwnice mi zalało a pisiory mówiły ze bedzie susza....
plutarch
ajwaj, open_mind i reszta - macie dziś temat dnia :D
pierzewrzece
jak trwoga, to komuszki uciekają się do pomocy niezawisłych sądów xD
tindala
Miło widzieć jak Ajwaj rozmawia z Ajwajem. Rząd Maduro dawno już utracił aprobatę rządzących i utrzymuje się przy władzy dzięki terrorowi. Ma w tym wsparcie największych demkokracji świata Jak : Rosji, Iranu , Chin i Korei Północnej. Wiadomo zabawa w światowe szachy. O skali upadku gospodarczego Wenezueli ( niegdyś "Szwajcarii" Miło widzieć jak Ajwaj rozmawia z Ajwajem. Rząd Maduro dawno już utracił aprobatę rządzących i utrzymuje się przy władzy dzięki terrorowi. Ma w tym wsparcie największych demkokracji świata Jak : Rosji, Iranu , Chin i Korei Północnej. Wiadomo zabawa w światowe szachy. O skali upadku gospodarczego Wenezueli ( niegdyś "Szwajcarii" Ameryki Południowej , świadczy zawartość wzmiankwanych przez Ajwaja-Bis tankowców. Otóż wiozą one benzynę. Której Wenezuela nie potrafii wyprodukować z własnych nieprzebranych zasobów ropy. Do kupowania, broni, paliwa, papieru toaletowego , koniaków i cygar dla Maduro potrzebne jest złoto. Przed miesiącem za dodatki chemiczne potrzbne do pracy rafinerii zapłacono Irańczykom także sztabami złota. Wenezuela obecnie potrafi produkować jedynie uchodźców i debilne materiały propagandowe wychwalające jakość życia pod rządami Maduro. Ich telewizja bije w tym nawet Koreę Północną :)
hlisinski
Jaka Szwarcaria chyba na papierze jak u na za Balcerowicza, nędza z biedą dla zwykłych ludzi i bogata sprzedajna elita za pieniądze amerykańskich koncernów naftowych które doili zasoby naturalne tego kraju. Inna sprawa że rząd Maduro jest niekompetentny ekonomcznie ale inne proamerykańskie państwa tak rządzą że trzeba budowaćmur Jaka Szwarcaria chyba na papierze jak u na za Balcerowicza, nędza z biedą dla zwykłych ludzi i bogata sprzedajna elita za pieniądze amerykańskich koncernów naftowych które doili zasoby naturalne tego kraju. Inna sprawa że rząd Maduro jest niekompetentny ekonomcznie ale inne proamerykańskie państwa tak rządzą że trzeba budowaćmur mur na granicy USA żeby wszyscy nie uciekli. Ale jak ktoś czyta tylko propagandowy i opłacany bełkot to ględzi takie farmazony.
open_mind
Wenezueli mi nie żal; Bo trzeba być idiotom aby swe dobra narodowe szczególnie w obecnym okresie trzymać poza granicami swojej ojczyzny – dotyczy to wszystkich państw. A wiadomo GB mają czuły i dobrotliwy charakter i jak historia uczy lubią przytulić co im wpadnie po drodze. Pamiętacie jak „pomagali” swym kolonią. Ps. Ciekawe jak Wenezueli mi nie żal; Bo trzeba być idiotom aby swe dobra narodowe szczególnie w obecnym okresie trzymać poza granicami swojej ojczyzny – dotyczy to wszystkich państw. A wiadomo GB mają czuły i dobrotliwy charakter i jak historia uczy lubią przytulić co im wpadnie po drodze. Pamiętacie jak „pomagali” swym kolonią. Ps. Ciekawe jak skończy się obecny epizod z podróżą Irańskich tankowców do Wenezueli - pod eskortą myśliwców i helikopterów Wenezuelskich, oczywiście pod bacznym okiem USA – Aby ich np. Putin nie napadł.
open_mind
Tankowce - Fortune, Forest, Petunia, Faxon i Clavel – z około 1,5 miliona baryłek paliwa minęły Kanał Sueski w pierwszych dwóch tygodniach maja, wynika z danych Refinitiv Eikon. Oczekuje się, że przybędą do Wenezueli między końcem maja a początkiem czerwca. Podobno transakcja ma być sfinalizowana w Złocie. Od open_mind - ale po Tankowce - Fortune, Forest, Petunia, Faxon i Clavel – z około 1,5 miliona baryłek paliwa minęły Kanał Sueski w pierwszych dwóch tygodniach maja, wynika z danych Refinitiv Eikon. Oczekuje się, że przybędą do Wenezueli między końcem maja a początkiem czerwca. Podobno transakcja ma być sfinalizowana w Złocie. Od open_mind - ale po jakim kursie. Ciekawe co będzie bo według reżimu USA to te kraje złamały embargo czy ja to się nazywa.
ajwaj odpowiada open_mind
Wenezuelscy przyjaciele lamia "embargo" kal-bojów jako bezprawne nagminnie.
Maja Janesów w wiezieniu. Dali ciala z interwencja. Tankery smigaja bez transponderów.
Teraz beda Latynosi na ostro walic. Prez. Trump przed wyborami nie potrzebuje metalowych trumien zolnierzy
open_mind
Bardzo podoba mi się reakcja czerwonych łapek, Jesteście godni aby zostać zaszczepieni szczepionką covid19 oraz wszczepić wam chipa pod skórę. Na takiej postawie zachodnie reżimy się nie zawiodą, pozdrawiam was. Przed wami wspaniała przyszłość pod przywództwem światowej socjal demokracji.
open_mind odpowiada ajwaj
Myślę że poziomem swojego komentarz powinieneś być zażenowany, co najmniej jak Kuba Wojewódzki i reszta zboków po filmie Latkowskiego.

Powiązane: Wenezuela

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki