Siły bezpieczeństwa usiłowały nie wpuścić Guaido do parlamentu Wenezueli

Siły bezpieczeństwa Wenezueli przez pół godziny usiłowały nie wpuścić we wtorek Juana Guaido, lidera opozycji i dotychczasowego szefa Zgromadzenia Narodowego, do siedziby parlamentu, gdzie sesji przewodniczył jego rywal Luis Parra.

(fot. Manaure Quintero / Reuters)

Guaido, dotychczasowy szef parlamentu, zdołał wejść do budynku po negocjacjach ze służbami bezpieczeństwa, ale dotarł tam po zakończeniu krótkiej sesji, której przewodził Luis Parra - kandydat obozu rządowego, który w niedzielę po kontestowanym przez opozycję głosowaniu ogłosił się przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego.

W niedzielę odbyły się wybory przewodniczącego parlamentu, po których zarówno obóz rządowy, jak i opozycja ogłosiły zwycięstwo. Guido oraz inni deputowani opozycji nie zostali w niedzielę wpuszczeni do parlamentu środka przez siły bezpieczeństwa, a więc podjęli głosowanie w redakcji gazety "El Nacional", ostatniego dużego niezależnego dziennika w kraju, gdzie - jak poinformowano - Guaido uzyskał reelekcję, zdobywając 100 na 167 głosów.

Opozycja nazwała ogłoszenie się przez Parrę szefem Zgromadzenia Narodowego "parlamentarnym zamachem stanu"; sam Parra powiedział, że Guaido może się pokazać na sesji parlamentu jako szeregowy poseł, ale nie może przewodzić obradom.

Rok temu Guaido, jako przewodniczący parlamentu, ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Opozycja uznaje Maduro za uzurpatora, ponieważ ocenia, że wybory prezydenckie, w których ten zwyciężył, zostały przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne.

W Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro 23 stycznia ubiegłego roku tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się Guaido. Państwa UE i USA uznają go za prawowitego prezydenta.

W listopadzie kilka mniejszych ugrupowań opozycji wyszło z sojuszu wokół Guaido i utworzyło osobny blok, by prowadzić bezpośrednie negocjacje z Maduro. (PAP)

fit/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ajwaj

Wow - go-go guano to nie pre-zydent CIA ""wolnego"" swiata ? :)
Zajety na razie jest businessem z kartelami koksu

A zadnego wrzenia specjalnie nie ma. Nieco sie poprawilo, sprzedaz ropy, surowców do Indii, Chin, Cuby np. poszla.
Zeby wiecej Janesi i Angole nie rabowali narodu, poszly dostaw w El Pedro od roku=crypto na diamentach, zlocie i nafcie.
Zmierzch kal-bojów postepuje, bedzie OK. Reformuja nieco idealizm, ale kasy beda mieli jak siana

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil