REKLAMA

Według młodych, studia to stracone lata i zmarnowany czas

2014-06-26 01:02
publikacja
2014-06-26 01:02
Według młodych, studia to stracone lata i zmarnowany czas
Według młodych, studia to stracone lata i zmarnowany czas
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

Ponad połowa młodych ludzi twierdzi, że wyższe szkoły nie przygotowały ich do wejścia na rynek pracy - wynika z badania firmy świadczącej usługi doradcze PwC, o którym pisze "Puls Biznesu".

Jak czytamy w gazecie, czterech na dziesięciu absolwentów uczelni wyższych przyznało też, że wybór uczelni nie gwarantuje znalezienia dobrej pracy, podobnie jak dyplom. Z kolei 30 procent studentów zadeklarowało, że jest rozczarowanych jakością kształcenia.

Profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, powiedział, że rezultat badania jest wynikiem spadku jakości nauczania i niedopasowania programów studiów do potrzeb rynku pracy. Badanie przeprowadzono wśród prawie 2,5 tysiąca uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Puls Biznesu"/vey/dj
Źródło:IAR
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~blablabla
''według młodych, studia to stracone lata i zmarnowany czas''swieta racja. przez ten czas mozna sobie zycie ulozyc a tak lata leca a pracy w naszym ukochanym kraju i tak nie ma dla ludzi po studiach
~trokorek
Wszystko zależne jest od wybranego przez nas kierunku ale również tego jak się zaangażujemy. Tak naprawdę studia są jedynie początkiem i jednak trzeba włożyć sporo pracy w samodzielną naukę. Ja nigdy nie żałowałem jakie studia ukonczyłem. Kierunek na topie ponieważ informatyka, pracę w zawodzie znalazłem szybko, praktycznie już od Wszystko zależne jest od wybranego przez nas kierunku ale również tego jak się zaangażujemy. Tak naprawdę studia są jedynie początkiem i jednak trzeba włożyć sporo pracy w samodzielną naukę. Ja nigdy nie żałowałem jakie studia ukonczyłem. Kierunek na topie ponieważ informatyka, pracę w zawodzie znalazłem szybko, praktycznie już od 3 roku pracowałem (studiowałem zaocznie specjalizację ,,sieci komputerowe" na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu - swoją drogą bardzo dobra uczelnia, zajęcia prowadzone wyłącznie przez osoby związane z zawodem)>
~Seban
Według mnie to wszystko zależy od podejścia studenta. Oczywiście zgodzę się, ze mały odsetek 18 latków wie kim "chce być za kilka lat", jaki zawód chce wykonywać.... Często bowiem wybierają taki kierunek który jest popularny biorąc pod uwagę obecny rynek pracy. Nie zgodzę się z tym, że studia to zmarnowany czas ! Studia Według mnie to wszystko zależy od podejścia studenta. Oczywiście zgodzę się, ze mały odsetek 18 latków wie kim "chce być za kilka lat", jaki zawód chce wykonywać.... Często bowiem wybierają taki kierunek który jest popularny biorąc pod uwagę obecny rynek pracy. Nie zgodzę się z tym, że studia to zmarnowany czas ! Studia jakiekolwiek by nie były nawet w stopniu minimalnym przygotowują nas do dorosłego życia, a niejednokrotnie ułatwiają wejście na rynek pracy choćby poprzez staże dzięki którym zdobywamy doświadczenie, a tym samym jesteśmy atrakcyjnymi Kandydatami dla potencjalnego pracodawcy. Pomijając też fakt, że ciężko jest zdobyć wyższe stanowisko/wyższą płacę w obecnym miejscu pracy bez minimum wyższego wykształcenia!
~Mariusz
Dla mnie to zdecydowanie nie jest stracony czas. Studiuję żeby poszerzać swoją wiedzę, po samej maturze lepszej pracy i tak nie znajdę. W wielu zawodach istotne jest wykształcenie. Na WSB spokojnie mogę studiować i pracować jednocześnie.
~realista
ciekawe co powiesz gdy cała "wiedza" do niczego Ci się nie przyda, wyższe będą mieli wszyscy, a pensja dalej będzie cienka...
~oewsb
Dobry wieczór,Mariusz czy brałeś może już udział w naszym programie "Studiuj i pracuj"? W dziale o tej samej nazwie: http://www.wsb.pl/studenci/studiuj-i-pracuj, można dowiedzieć się o Biurach Karier (praca, staże, praktyki) prowadzonych przez WSB i wspierającyh studentów w trakcie i po studiach. Zapraszamy!Pozdrawiam serdecznie Dobry wieczór,Mariusz czy brałeś może już udział w naszym programie "Studiuj i pracuj"? W dziale o tej samej nazwie: http://www.wsb.pl/studenci/studiuj-i-pracuj, można dowiedzieć się o Biurach Karier (praca, staże, praktyki) prowadzonych przez WSB i wspierającyh studentów w trakcie i po studiach. Zapraszamy!Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytańRenata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia
~Mgr
Fatalna sytuacja na rynku pracy powoduje to że po studiach jej nie sposób znaleźć bez znajomości itd. Za granicą poziom nauczania jest podobny, ale jest inna sytuacja na rynku pracy, przez to mniej ludzi idzie na studia gdyż bez nich już znajdują satysfakcjonujące posady i bardziej sie interesują treścią samych studiów. W żadnym Fatalna sytuacja na rynku pracy powoduje to że po studiach jej nie sposób znaleźć bez znajomości itd. Za granicą poziom nauczania jest podobny, ale jest inna sytuacja na rynku pracy, przez to mniej ludzi idzie na studia gdyż bez nich już znajdują satysfakcjonujące posady i bardziej sie interesują treścią samych studiów. W żadnym kraju na świecie studia nie przygotowywują do zawodu - tu jest potrzebne doświadczenie, a na studia zdobywa się wiedze teoretyczną i naukową.
~donata
jak ktos chce tylko zaliczyc studia , nawet z marna ocena, to faktycznie takie studiowanie nie ma sensu, ale jak sie chce czegos nauczyc i do tego placi sie 600 Euro miesiecznie ( w Niemczech)-na prywatnej uczelni to i podejscie jest inne, wprowadzic wysokie oplaty za studie , to zaraz sie zrobi naturala selekcje !!!
~mgr
to wtedy będą studiować ci co mają pieniądze (rodzice mają), a nie ci co są najlepiej przygotowani do studiów (czyli uzdolnienia i kasa rodziców na korepetycje).
~Mort
Studiuję zaocznie na politechnice i pracuję. I w pełni się zgadzam z tymi wynikami. Nie po to wykładam taką kasę żeby profesorek sobie przyszedł, puścił prezentację 50 slajdów a za 3 miesiące mamy pisać z tego egzamin. Gdybym miał chęci to bym sobie pobrał plan studiów, kupił książki i samemu sobie cały materiał przeanalizował bo Studiuję zaocznie na politechnice i pracuję. I w pełni się zgadzam z tymi wynikami. Nie po to wykładam taką kasę żeby profesorek sobie przyszedł, puścił prezentację 50 slajdów a za 3 miesiące mamy pisać z tego egzamin. Gdybym miał chęci to bym sobie pobrał plan studiów, kupił książki i samemu sobie cały materiał przeanalizował bo do tego mi nie jest potrzebny "prof. dr hab. inż." A przez pracę jest naprawdę mało czasu na naukę i nie da rady zrobić w ciągu tygodnia 3 sprawozdań, nauczyć się na kolokwium i jeszcze w międzyczasie robić projekt.Nie znam osoby na moim roku która by studiowała dla wiedzy, sam z takim nastawieniem zaczynałem, rzeczywistość brutalnie zweryfikowała moje poglądy. Mój kolega zrezygnował po dwóch latach bo stwierdził że woli stracić 10 koła niż stracić 20 gdyby to ciągnął do końca.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki