W Pomorskiem jest ponad 300 ha gruntów do wykorzystania w ramach "Mieszkania Plus"

W Pomorskiem jest ponad 300 hektarów gruntów Skarbu Państwa, które mogłyby być wykorzystane pod budownictwo w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński w środę w Gdańsku.

(ingimage)

One są rozłożone we wszystkich powiatach, z wyjątkiem Sopotu. Nie wszystkie te grunty nadają się pod zabudowę mieszkaniową wiele z tych gruntów nie jest uzbrojonych, natomiast one mogą nam posłużyć jako podstawa finansowa. Możemy bowiem te grunty sprzedać lub zamienić, czy to z prywatnymi inwestorami, czy to z samorządami" - powiedział wiceszef resortu na konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zaapelował natomiast do samorządów o podjęcie współpracy w realizacji programu "Mieszkanie Plus".

Zapraszamy wszystkie samorządy i inne podmioty do współpracy. Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób i rodzin, nie mogących zakupić mieszkania z powodu braku zdolności kredytowej. Według szacunków jest to 40 proc. polskich rodzin. Dziś najem mieszkania w Polsce jest zjawiskiem marginalnym. Dla porównania np. w Szwajcarii i Niemczech mieszkania na wynajem to jest bez mała 50 procent" - mówił minister.

Jak dodał, wiele samorządów już się zgłosiło do ministerstwa z propozycjami współpracy. "Mówią: +mamy gotowe projekty, mamy uzbrojone tereny, realizujcie inwestycje u nas+" - nadmienił. Wyjaśnił, że takie konkretne oferty padły już np. w Małopolsce (okręg wyborczy Andrzeja Adamczyka - PAP).

"Okazuje się też, że jest coraz więcej podmiotów gospodarczych, które potwierdzają możliwość wybudowania metra kwadratowego pod klucz w cenie do 2,2-2,3 tys. zł. Ale są też informacje np. z Pomorskiego, że może to być nawet poniżej dwóch tysięcy złotych w standardzie, który pozwoli godnie mieszkać tym, którzy będą wynajmowali te mieszkania, a być może zdecydują się w przyszłości na przejęcie takiego mieszkania na własność" - poinformował szef ministerstwa infrastruktury i budownictwa.

Smoliński wskazał, że pierwsze budowy w Polsce ruszą też na terenie województwa pomorskiego. "Być może pierwsze inwestycje mogą być uruchomione nawet jeszcze w tym roku. A jeżeli nie, to na początku przyszłego roku chcielibyśmy, żeby ruszyły pierwsze pilotażowe budowy" - ocenił.

"Po raz kolejny chciałbym też zdementować, że rząd chce wygasić program MdM +Mieszkanie dla Młodych+. Był on uchwalony do końca 2018 r., są przewidziane w budżecie środki i my ten program do końca zrealizujemy" - zapewnił Smoliński.

Program "Mieszkanie Plus" premier Beata Szydło przedstawiła na początku czerwca razem z kierownictwem resortu infrastruktury i budownictwa. Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Zostaną do niego wniesione, na podstawie ustawy, grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie. Zgodnie z zapowiedziami MIB, oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania. (PAP)

rop/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~StanRS

Patologia dostanie nowe mieszkania za darmo, tak jak dostali 500 złotych na bahory. Jak tak dalej pujdzie to byznesmeni z europy zachodniej się wycofajom i zapanuje w Polsce głud. Nie będzie już żadnych lidli, stonek, kauflandów, carfurów, oszołomów i innych supermarketów. Dziękujemy ci dobra zmiano!

! Odpowiedz
1 4 ~obywatel

jeżeli nie będzie w budynku garażu podziemnego a miejsca parkingowe będą na zewnątrz (bo grunt będzie "za darmo") to cena 2.200-2.300 brutto za m2 wybudowania mieszkania (bez projektu i obsługi inwestycji przez Inwestora) w najprostszym standardzie jest możliwa

! Odpowiedz
0 4 ~pan_prezydent

każdy wie, że m2 mieszkania powyżej opisanego jest w zasięgu ręki przeciętnego Kowalskiego.
Problem pojawia się z developerem który musi mieć 200% marży, gdy się go wyeliminuje mieszkania można stawiać za2km2bez problemu.

! Odpowiedz
1 1 ~abc odpowiada ~pan_prezydent

Wbrew obiegowej opinii deweloperzy nie mają 200% marży: wystarczy poczytać sprawozdania finansowe firm deweloperskich na GPW.

Argument o drogich samochodach też nie jest trafiony: gdyby prezes firmy sprzedającej 500 mieszkań rocznie kupował samochód za 1 000 000 raz na trzy lata to przy średnim metrażu 60 m2 to wychodzi około 11 PLN/m2.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~StanRS

I nie będzie ogrodzeń wokół bloków, i cieci którzy by to wszystko ochraniali. Więc co to za mieszkania będą. Wstyd będzie w takim czymś mieszkać, bo co se znajomi o nas pomyślą którzy mieszkają w porządnych mieszkaniach z podziemnymi garażami za 8 tysiaków za metr.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil