REKLAMA

UE zaostrza przepisy w sprawie broni palnej

2017-01-26 18:13
publikacja
2017-01-26 18:13

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek projekt jeszcze większego zaostrzenia przepisów dotyczących zakupu i posiadania broni palnej, zwłaszcza broni na ślepe naboje i dezaktywowanej.

fot. / / YAY Foto

Taka właśnie broń została wykorzystana w zamachu terrorystycznym w Paryżu.

UE zbliża się do końca negocjacji ws. zaostrzenia przepisów o broni palnej. Dotychczas kwestię zakupu i posiadania broni przez obywateli Wspólnoty regulowała dyrektywa z lat 90. W listopadzie 2015 r., tuż po zamachach w Paryżu, Komisja Europejska zaproponowała jednak zaostrzenie przepisów, żeby skuteczniej kontrolować rynek handlu bronią w UE i monitorować jej posiadaczy, w tym także umożliwić skuteczniejsze metody śledzenia" broni nawet przy zmianie jej właściciela oraz by wzmocnić współpracę państw członkowskich w tym zakresie.

W czwartek europosłowie z komisji IMCO dali zielone światło wstępnemu porozumieniu zawartemu pomiędzy PE a Radą. Wypracowany kompromis zakłada jeszcze większe utrudnienie dostępu do broni w UE, w tym także surowszą kontrolę w odniesieniu do zakupu broni na ślepą amunicję (np. pistolety hukowe) oraz broni dezaktywowanej. Zwana także bronią pozbawioną właściwości bojowych jest modyfikowana w taki sposób, aby uniemożliwić używanie ostrej amunicji. Zwykle tworzone są różne przeszkody, jak zaspawanie lufy czy rozwiercenie komory nabojowej, w rezultacie czego nie można z niej wystrzelić pocisku. Sama broń jednak poza lufą pozostaje sprawna, więc dezaktywację można odwrócić. Taka broń, pochodząca z magazynów w byłej Jugosławii, została wykorzystana w zamachu terrorystycznym w Paryżu. Podobnie wcześniej nieaktywny był pistolet maszynowy Sporter Compact użyty w ataku na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo".

Zgodnie z nowymi przepisami państwa członkowskie będą miały obowiązek wprowadzenia systemu monitorowania broni i będą przekazywały sobie informacje m.in. o wydawanych lub odnawianych licencjach na broń. Uniemożliwi to np. sytuacje, kiedy osobie odmówiono pozwolenia na broń w jednym kraju i stara się ona o licencję w innym państwie Wspólnoty.

Przepisy mają także utrudnić zakup broni i ukrócić handel bronią przez internet oraz zaostrzyć zasady zakupu niektórych niebezpiecznych rodzajów broni samopowtarzalnej, w tym broni automatycznej przerobionej na półautomatyczną i niektórych karabinów długo- i krótkolufowych.

Po raz pierwszy dyrektywa obejmie też kolekcjonerów broni i muzealników, którzy traktowani będą jak wszyscy inni prywatni posiadacze broni. Oznacza to, że będą mieli nadal prawo do zakupu broni, ale na określonych warunkach. Bo zgodnie z przepisami osoby prywatne nadal będą mogły nabywać broń, w tym niektóre niebezpieczne rodzaje broni samopowtarzalnej, ale aby uzyskać na nie zezwolenie, będą musiały przejść badania psychologiczne lub udowodnić przynależność do klubu strzelectwa sportowego.

"Przygotowaliśmy pakiet przepisów, który jest odpowiedni zarówno dla strzelców sportowych, jak i dla kolekcjonerów, muzealników i myśliwych. Staraliśmy się utrzymać równowagę pomiędzy oczekiwaniami prywatnych właścicieli legalnej broni a interesem publicznym, jakim jest bezpieczna Europa - mówi sprawozdawczyni projektu, brytyjska europosłanka Vicky Ford z frakcji konserwatystów.

Zdaniem Ford dyrektywa bardzo wyraźnie określa warunki, jakie muszą spełnić osoby pragnące nabyć i posiadać broń, a także ci, którzy chcą przewieźć broń z jednego kraju UE do drugiego.

Porozumienie trafi teraz pod głosowanie całego PE podczas marcowej sesji plenarnej. Jeśli Parlament poprze nowe przepisy, zostaną one formalnie przyjęte przez Radę UE.

Państwa członkowskie będą miały 15 miesięcy od wejścia dyrektywy w życie na zaadaptowanie nowych regulacji do prawa krajowego oraz 30 miesięcy na uruchomienie systemu monitorowania i przekazywania informacji ws. broni palnej.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana

jowi/ mmp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~ED
Demagogia! Jak kontrolować? Nielegalną broń??!! Kluczem do bezpieczeństwa jest walka z nielegalną bronią a nie z legalną!! A do tego ich kretyńskie pomysły o ograniczaniu dostępu nic nie zmienią. Osoba która pisała ten artykuł niema elementarnej wiedzy w tym zakresie! Jest albo wyjątkowym ignorantem albo propagandystą! Wstyd pisać Demagogia! Jak kontrolować? Nielegalną broń??!! Kluczem do bezpieczeństwa jest walka z nielegalną bronią a nie z legalną!! A do tego ich kretyńskie pomysły o ograniczaniu dostępu nic nie zmienią. Osoba która pisała ten artykuł niema elementarnej wiedzy w tym zakresie! Jest albo wyjątkowym ignorantem albo propagandystą! Wstyd pisać takie kłamstwa!!!
~Radosław_Wolf
Bzdura i głupi pretekst. Broń użyta w Paryżu była w pełni sprawna, pochodziła z wojska, przemycona z byłej Jugosławi szlakiem przez Grecję. To ogólnie znany proceder. Nawet był o tym film dokumentalny.
~uniasmierdzi
Czy bron użyta w zamachu była zarejestrowana
~henry
To ja sobie zakupie na czarnym rynku broń na ostra amunicje i będę strzelał do każdego kto śmie mi wejść na mój prywatny teren :)
Bo żaden euro pachołek mi nie będzie dyktował czym ja mam się bronic przed uchodźcami-gwałcicielami-obcinającymi nam głowy
~skandal
To jest skandal, najwiekszy idiota wie ze zaostrzenie przepisów legalnej broni nie jest równe zmniejszeniu obiegu broni nielegalnej. W jakich chorych czasach żyjemy
~arek1964
to po to bysmy nie mogli sie bronic przed napadami muzeumanow...
~venom
Tymczasem czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kierowane przez Milovana Chovaneca zaproponowało poprawkę do konstytucji w dniu 15 grudnia 2016. Proponowane brzmienie przepisu:
Obywatele Republiki Czeskiej mają prawo do nabywania, posiadania i noszenia broni palnej oraz amunicji w celu ochrony życia, zdrowia i mienia przyczyniając
Tymczasem czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kierowane przez Milovana Chovaneca zaproponowało poprawkę do konstytucji w dniu 15 grudnia 2016. Proponowane brzmienie przepisu:
Obywatele Republiki Czeskiej mają prawo do nabywania, posiadania i noszenia broni palnej oraz amunicji w celu ochrony życia, zdrowia i mienia przyczyniając się w ten sposób do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa jak również integralności terytorialnej, suwerenności oraz demokratycznego porządku Republiki Czeskiej.
~AB
"pistolet maszynowy Sporter Compact" - ten rzekomy pistolet maszynowy jest na nabój 7.62x39, czyli zgodnie ze współczesną klasyfikacją jest karabinkiem, ale kto by się przygotowywał merytorycznie do napisania artykułu?

"Po raz pierwszy dyrektywa obejmie też kolekcjonerów broni i muzealników, którzy traktowani
"pistolet maszynowy Sporter Compact" - ten rzekomy pistolet maszynowy jest na nabój 7.62x39, czyli zgodnie ze współczesną klasyfikacją jest karabinkiem, ale kto by się przygotowywał merytorycznie do napisania artykułu?

"Po raz pierwszy dyrektywa obejmie też kolekcjonerów broni i muzealników, którzy traktowani będą jak wszyscy inni prywatni posiadacze broni." - Jakby nikt nie zauważył, kolekcjonerzy w Polsce są traktowani dokładnie jak wszyscy inni posiadacze broni.

"ukrócić handel bronią przez internet" - który i tak już jest nielegalny w większości krajów UE
~Peace
" Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek projekt jeszcze większego zaostrzenia przepisów dotyczących zakupu i posiadania broni palnej, zwłaszcza broni na ślepe naboje i dezaktywowanej.

Taka właśnie broń została wykorzystana w zamachu terrorystycznym w Paryżu.
" Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek projekt jeszcze większego zaostrzenia przepisów dotyczących zakupu i posiadania broni palnej, zwłaszcza broni na ślepe naboje i dezaktywowanej.

Taka właśnie broń została wykorzystana w zamachu terrorystycznym w Paryżu."

Co to za brednie! Ślepakami strzelali a może z deko?
Broń użyta w Paryżu była w pełni automatyczna a amunicja była wojskowa, a nie cywilna (a to duża różnica). Broń używana w zamachach nie pochodzi z rynku cywilnego, który jest kontrolowany - pochodzi z przemytu. Terroryści mają gdzieś broń strzelającą ogniem pojedynczym, która jest dostępna na pozwolenia. Konia z rzędem takiemu, kto przywróci do życia broń zdezaktywowaną - zaspawana komora nabojowa - zniszczona bezpowrotnie, upalone palnikiem czoło zamka, lufa rozwiercona w 5 miejscach, ze wspawanym klinem z bardzo twardej stali. Tego się nie da zrobić. O wiele prościej jest przemycić broń spoza UE. A te matołki zamiast ograniczyć ten proceder kombinują jak uwalić praworządnych obywateli, którzy przechodzą badania, weryfikację przez policję, egzaminy ze znajomości prawa i umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią a poza tym muszą spełniać szereg wymogów dotyczących bezpieczeństwa przechowywania broni.
Poza tym w publikacji nie ma nic o tym, co KE chce przemycić po cichu - to co jest opisane, to zasłona dymna, postulowane wymagania są do zaakceptowania, bo w Polsce obowiązują - tyle, że ta dyrektywa ma drugie dno.
~Sidian
Brawo Bruksela! Proponuję zdelegalizować broń w ogóle, następnie zdelegalizować biedę i głód. Wszyscy będą bezpieczni, najedzeni i bogaci. Widzę, że "myśl lewicowa" z biegiem czasu coraz bardziej przypomina oksymoron...

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki