REKLAMA

UBS obniżył ceny docelowe Tauronu, Energi i PGE (opis)

2016-01-27 12:49
publikacja
2016-01-27 12:49

Analitycy UBS w raporcie z 27 stycznia obniżyli cenę docelową Tauronu do 2,5 zł z 3,3 zł i utrzymali rekomendację "sprzedaj", obniżyli cenę docelową Energi do 14,5 zł z 23 zł i utrzymali rekomendację "kupuj" oraz obniżyli cenę docelową PGE do 14 zł z 17 zł i utrzymali rekomendację "neutralnie".

UBS utrzymał rekomendację "sprzedaj" dla Tauronu ze względu na ryzyko podniesienia kapitału. Analitycy spodziewają się, że po 2016 r. spółka może przestać wypłacać dywidendę.

Preferowaną spółką z sektora jest Energa, której stopa dywidendy powinna wynieść 9 proc. Analitycy uważają, że PGE również powinno wypłacać dywidendę w średnim terminie.

Kurs Tauronu w środę ok. 12.20 wynosi 2,69 zł, Energi 13,18 zł, a PGE 13,23 zł.

INWESTYCJE W KOPALNIE WĘGLA

W ocenie analityków PGE jest najbardziej naturalnym kandydatem do inwestycji w Kompanię Węglową lub Katowicki Holding Węglowy. Dodali, że bilans Energi również pozwalałby na takie działania, jednak miałyby one mniejszy sens biznesowy. Z kolei dla Tauronu przejmowanie kopalni pasowałoby do modelu działalności, jednak "napięta" struktura bilansu zapewnia "ochronę" przed takimi ruchami.

"Nie możemy wykluczyć, że aktywa KW i KHW mogą zostać podzielone pomiędzy wielu nabywców, włączając w to potencjalny udział innych kontrolowanych przez państwo podmiotów (PGNiG, Grupa Azoty, PKN, KGHM)" - napisano.

INWESTYCJE W NOWE BLOKI NAJWIĘKSZYM RYZYKIEM DLA ENERGI

Autorzy raportu podkreślili, że Energa jako jedyna z kontrolowanych spółek energetycznych nie ma zatwierdzonego znaczącego programu inwestycyjnego.

"Widzimy wzrost woli politycznej na ponowne otwarcie inwestycji w blok w Ostrołęce o mocy 1.000 MW. Prawdopodobne scenariusze zakładają samodzielny udział Energi w tym projekcie lub 50/50 joint venture" - napisano.

"Na podstawie naszych analiz szacujemy negatywny wpływ tego projektu na wartość spółki ok. 1,8-3,5 mld zł, czyli 58 proc. obecnej kapitalizacji Energi albo 28 proc. ze szczytu w maju 2015 r." - dodano.

Analitycy zaznaczyli, że realizacja projektu w formule JV zmniejszy negatywny wpływ proporcjonalnie do udziałów.

DYWIDENDY

"Spodziewamy się, że spółki energetyczne utrzymają wypłaty dywidendy w 2015 r. i 2016 r. (poza Tauronem), co sprawia, że stopy zwrotu dla akcjonariuszy wyglądają atrakcyjnie" - napisano.

"Jednakże długoterminowa perspektywa jest niejasna, a zdolności do wypłacania dywidend będą silnie uzależnione od politycznych decyzji dotyczących sektora" - dodano.

Zdaniem analityków PGE jest w najlepszej pozycji, by utrzymać politykę wypłacania 40-50 proc. zysku, jednak obecna stopa dywidendy nie daje premii do porównywalnych spółek w Europie.

"Energa ma najbardziej zero-jedynkową perspektywę. Bez projektu w Ostrołęce szacujemy, że spółka będzie mogła wypłacić 1,2 zł dywidendy na akcję, co implikuje 9-proc. stopę. Jednak w przypadku rozpoczęcia inwestycji, zadłużenie Energi znacznie by wzrosło od 2017 r., likwidując możliwość wypłaty dywidendy" - napisano.

"Kompromisowe rozwiązanie, czyli 50/50 joint venture, przełożyłoby się na znaczącą redukcję dywidendy" - dodano.

W ocenie UBS sytuacja finansowa Tauronu już teraz jest napięta, nawet bez nowych projektów i akwizycji. Analitycy przewidują 0,05 zł dywidendy na akcję za 2015 r. i brak wypłat od 2016 r. (PAP)

mj/ pud/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~adammm
Ciekawe te wszystkie "analizy". Niedawno Tauron chodził po 5 zł. a teraz jest wart 2,50 zł.
Jestem klientem Tauron-u i widzę ile kasy w okresie zimowym muszę do tego "sklepu" zapłacić. Sklep że tak powiem ze stałym zbytem, stała baza klientów a tu masz, coraz niższe notowania - dziwne.
~zs
znalezione_w_necie 2016-01-16 08:34
ROTApislamisty
Pewien karakan, wstrętny gość,
Uparcie lazł po władzę.
Lecz naród, konsekwentnie dość
W ryj dawał tej łamadze.

Więc się karakan w norze skrył
Słysząc narodu gwizdy
I zamiast siebie (sprytny był)
Wziął dwie, posłuszne glizdy.
znalezione_w_necie 2016-01-16 08:34
ROTApislamisty
Pewien karakan, wstrętny gość,
Uparcie lazł po władzę.
Lecz naród, konsekwentnie dość
W ryj dawał tej łamadze.

Więc się karakan w norze skrył
Słysząc narodu gwizdy
I zamiast siebie (sprytny był)
Wziął dwie, posłuszne glizdy.

Lecz gdy oślizgła para glizd
Wygrała już wybory,
Gdy ucichł już narodu gwizd,
Karakan wypełzł z nory!

I rządzić zaczął niby car
A glizdy wielbiąc pana,
Dziękując mu za władzy dar
Wspierały karakana.

Tak więc narodzie głupi mój
Robale twoim panem!
Dwie glizdy cię zrobiły w ch..
Do spółki z karakanem! :)))
~Kol
To jest bardzo dobre ,odzwierciedla stan faktyczny naszego kraju i żerujących czarnych komunistycznych robali na naiwnych czarnych katolickich niewolnikach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki