REKLAMA

Trump ponownie grozi stanem wyjątkowym

2019-01-09 20:41, akt.2019-01-10 06:39
publikacja
2019-01-09 20:41
aktualizacja
2019-01-10 06:39

Prezydent USA Donald Trump ponownie zagroził w środę, przed kolejną rundą negocjacji z przedstawicielami Izby Reprezentantów i Senatu, wprowadzeniem stanu wyjątkowego, jeśli Kongres nie wyasygnuje pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem - podaje "The Hill".

fot. Carlos Barria / / Reuters

Trump powiedział też, że ma "absolutne prawo" do wprowadzenia stanu wyjątkowego i zrobi to, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Demokratami w obu izbach Kongresu w sprawie przyznania 5,7 mld dol. na budowę tego muru.

"The Hill" wyjaśnia, że eksperci prawni nie są zgodni co do tego, czy prezydent w takiej sytuacji może wprowadzić stan wyjątkowy.

Nieco później, po spotkaniu z Republikanami z Kongresu Trump powtórzył, że jest gotów "utrzymać zawieszenie rządu, by osiągnąć swe cele". Podkreślił, że ma "kolosalne poparcie" swej partii w sprawach dotyczących "bezpieczeństwa granicy".

Prezydent już wcześniej groził wprowadzeniem stanu wyjątkowego, a w piątek powiedział, że może utrzymać częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego (shutdown) "przez miesiące, a nawet lata". Shutdown jest konsekwencją sporu między Białym Domem a Kongresem o finansowanie muru.

Trump zerwał w środę kolejną rundą negocjacji z demokratycznymi przedstawicielami Izby Reprezentantów i Senatu ws. zawieszenia rządu i sfinansowania muru na granicy z Meksykiem i wyszedł ze spotkania. Powiedział dziennikarzom, że rozmowy były "totalną stratą czasu".

We wtorek, w porze największej oglądalności telewizyjnej Trump straszył Amerykanów przestępczością, której przyczyną jest napływ ludzi przez południową granicę.

"Wszyscy Amerykanie cierpią z powodu nielegalnej migracji. Uchodźcy dopuszczają się morderstw na naszych obywatelach. Zginie jeszcze więcej Amerykanów, jeśli nie zaczniemy działać. Ile jeszcze amerykańskiej krwi musi się przelać, zanim Kongres zrobi to, co powinien zrobić?" - powiedział.

Shutdown trwa od 22 grudnia. Wówczas to Senat nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, gdyż Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prezes_jan
Prezydent powinien wprowadzić stan wyjątkowy i bez problemu mur powstanie. Z demokratami rozmowy są bezowocne, bo zależy im tylko na chaosie i politycznej wojence.
h-b
Żeby tak samo jak o Mur martwił się o rosnący coraz szybciej dług swojego Kraju.Żałosne
ajwaj
Prez. Trump przepchnie to, wczesniej czy pózniej. Przy stratach podatników ca 190 mld. $ /r, + przestepczosc, a zyskach z podatków ca 20 mld $$$/rok

Deep state tu fundacje Sorosa, zapowiedzial inwazje ca 5 mln. gl. z Ameryki Lacinskiej. Wtedy to i cala armia na granicy ich nie zatrzyma. Jak i w Europie, po "Pakcie Imigranckim"
Prez. Trump przepchnie to, wczesniej czy pózniej. Przy stratach podatników ca 190 mld. $ /r, + przestepczosc, a zyskach z podatków ca 20 mld $$$/rok

Deep state tu fundacje Sorosa, zapowiedzial inwazje ca 5 mln. gl. z Ameryki Lacinskiej. Wtedy to i cala armia na granicy ich nie zatrzyma. Jak i w Europie, po "Pakcie Imigranckim" ma prawo do inwazji 500 mln."lekarzy i inzynierów" :)
monty_python
a to juz nie meksykanie beda finansowac budowe muru? Przeciz amerykanski celnik zapowiadal to przed wyborami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki