REKLAMA

Tak rosną polskie długi [Wykres dnia]

2020-12-08 08:15
publikacja
2020-12-08 08:15
Tak rosną polskie długi [Wykres dnia]
Tak rosną polskie długi [Wykres dnia]
fot. Łukasz Szwaj / / Shutterstock

Na koniec czerwca zadłużenie polskiego sektora publicznego, gospodarstw domowych i firm niefinansowych sięgnęło 3,2 biliona złotych, czyli niemal 140 proc. PKB - wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych. W zestawieniu z wielkością gospodarki zobowiązania są nadal niższe niż w kilku kwartałach w 2013, 2016 czy 2017 r.

Struktura polskiego długu jest dość zrównoważona: zobowiązania publiczne wynoszą 59,4 proc. PKB, firm niefinansowych 45,3 proc. PKB, a gospodarstw domowych 35 proc. PKB.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych BIS

W II kwartale 2020 r., gdy polska gospodarka skurczyła się nominalnie o ok. 4,5 proc. rdr, zadłużenie wzrosło o 10,3 p. proc. PKB w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i o 9,2 p. proc. PKB wobec poprzedniego kwartału. Nie są to rekordowe wzrosty - polskie zobowiązania w rocznym ujęciu relatywnym szybciej rosły choćby na przełomie lat 2002/2003 czy 2008/2009 (nawet o 20 p. proc. PKB), natomiast kwartalnym - w ostatnim okresie 2008 r. (o ponad 10 p. proc. PKB).

Za wzrost zadłużenia w okresie kwiecień-czerwiec odpowiadał przede wszystkim sektor publiczny, gdzie odnotowano zwyżkę o 9,3 p. proc. PKB. Gospodarstwa domowe dołożyły 0,3 p. proc. PKB, a zobowiązania firm niefinansowych spadły o 0,4 p. proc. PKB.

Tymczasem w ujęciu nominalnym w II kwartale zobowiązania zwiększyły się o rekordowe 176,1 mld zł kdk i 347,5 mld zł rdr, niemal wyrównując wynik z I kw. 2009 r. (354,2 mld zł). Na koniec czerwca zadłużenie polskiego sektora publicznego, gospodarstw domowych i firm nie finansowych weszło na najwyższy poziom w historii i przekroczyło 3,2 biliona złotych.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych BIS

MKa

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (37)

dodaj komentarz
jes
Wenezuela już się zbliża
już puka do mych drzwi
Z pińcsetem lecę ją przywitać
z radości serce drży
itso_media_to_kibel
ludzie młodzi zdrowi i uczesani chodzą po domach i zaczynają rozmowę od słów "żyjemy w ciężkich czasach..."
grzegorzkubik
Dziwne, że opozycja tak prze do władzy przy takim długu. Nadal wiedzą, że jeszcze można coś ukraść.
hfjdj
Takim to znaczy jakim? To jest duzo czy malo i dlaczego?
jes
Mówisz, że jeszcze można? Że jeszcze pis nie rozkradł wszystkiego. Jesteś małej wiary w swoich pisowskich idoli.
hfjdj
Nie da się w obecnym systemie finansowym nie mieć coraz to większego długu. To wynika z konstrukcji systemu, z jego zasady działania. Nikt np. nie psioczy na to że nastolatek się masturbuje czy że podgląda kobiety. Gdyby tego nie robił to by było coś dziwnego. Tak samo jakby dług publiczny nie rósł to by było coś Nie da się w obecnym systemie finansowym nie mieć coraz to większego długu. To wynika z konstrukcji systemu, z jego zasady działania. Nikt np. nie psioczy na to że nastolatek się masturbuje czy że podgląda kobiety. Gdyby tego nie robił to by było coś dziwnego. Tak samo jakby dług publiczny nie rósł to by było coś dziwnego. Znaczyłoby że nasz system finansowy nie działa. System finansowy jest tak skonstruowany że w jego zasadzie działania jest rosnący dług publiczny. Dług publiczny to nie jest to samo co w banku. Tak naprawdę jest to nic innego jak wskaźnik którego znaczenie należy interpretować analitycznie wraz z innymi wskaźnikami i informacjami. Sama liczba nic nie znaczy.
plutarch
Czy ty aby się masturbujesz wystarczająco często, że piszesz takie kocopały?
hfjdj odpowiada plutarch
Rozumiem ze wycieczka interpersonalna ozmacza koniec rzeczowych argumentow. W takim razie dzeki za dyskusje i nara.
aleks__
Dług wewnętrzny spłaci się hiperinflacją , dług zagraniczny będzie spłacać następne pokolenie.

Raz na 30 lat każdy kraj z tzw. grupy krajów rozwijających się robi taki myk. Wiadomo, żaden rząd się tym nie będzie chwalił że okrada swoich obywateli ale tak już jest.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki