Szałamacha powołał Radę do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

2016-09-15 10:27
publikacja
2016-09-15 10:27

Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, która ma wydawać opinie ws. stosowania klauzuli obejścia prawa przeciwdziałającej unikaniu opodatkowania - powołał w czwartek szef MF Paweł Szałamacha. W skład Rady wchodzi dziewięciu ekspertów z zakresu prawa podatkowego i finansów.

Minister finansów Paweł Szałamacha / fot. Jerzy Dudek / FORUM

Jak powiedział minister, eksperci wybrani do Rady reprezentują różne środowiska. "Rada ma pluralistyczny charakter" - zaznaczył.

Radę powołano na czteroletnią kadencję na podstawie noweli Ordynacji podatkowej. Będzie ona niezależnym zespołem eksperckim i organem doradczym ministra. Szef MF będzie mógł się do niej zwrócić o opinię w toku postępowania podatkowego, np. w sprawie tego, czy zasadnie została w jakimś przypadku zastosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Także strony postępowania podatkowego, niezadowolone z rozstrzygnięć, będą mogły zwracać się do Rady o opinię.

"Moim zadaniem jest to, żeby ta klauzula odniosła skutek, aby poprawiła jakość decyzji podatkowych ministerstwa, a także spowodowała to, że podatnicy mający uzasadnione obawy co do skutków klauzuli dla ich biznesu, będą mogli w sposób stabilny planować swoje transakcje" - deklarował.

Podstawowym celem klauzuli jest, jak podkreślił, by "erozja dochodów podatkowych, zwłaszcza z podatku CIT, została zatrzymana".

W Radzie swoich przedstawicieli ma rząd, ale także doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, samorządy i przedstawiciele wyższych uczelni.

Samorząd doradców podatkowych reprezentuje prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego. Maria Findzińska-Dziurzyńska to przedstawicielka Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Rafała Iniewskiego z Konfederacji Lewiatan desygnowała Rada Dialogu Społecznego. Środowisko sędziowskie reprezentuje w Radzie sędzia w stanie spoczynku Włodzimierz Kubiak.

W Radzie znaleźli się też Dominik Gajewski oraz Aleksander Werner z SGH. Ministra sprawiedliwości reprezentuje prokurator Tomasz Piekarski, a ministra finansów - dyrektorzy departamentów w MF - Mariusz Golecki i Tomasz Strąk. Sekretarzem Rady ma być dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego Leszek Grzybowski.

Rada ma ustalić własny regulamin, ale zdaniem ministra finansów "sensowny tryb pracy przewidywałby spotkania co najmniej raz na miesiąc". Szałamacha dodał, że "wpłynęły już pierwsze wnioski w sprawie interpretacji klauzuli".

Klauzula obejścia prawa weszła w życie 15 lipca br. Według zamiarów rządu klauzula ma być narzędziem umożliwiającym skuteczniejszą walkę z optymalizacją podatkową.

W myśl klauzuli fiskus może uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł. Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania.

Zastrzeżenia dotyczące klauzuli mieli przedsiębiorcy, obawiając się, że może być ona narzędziem, które fiskus wykorzysta przeciw nim. MF replikowało, że nieuprawnione są obawy, że klauzula stanowi zagrożenie dla małych i średnich przedsiębiorców. "Ustawa bazuje na założeniu, że zachowania skutkujące zastosowaniem klauzuli leżą w zasięgu jedynie dużych przedsiębiorców (zwykle powiązanych kapitałowo i zarządczo z podmiotami zagranicznymi) oraz osób fizycznych dysponującymi dużymi dochodami" - zapewniono. (PAP)

pś/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~olewam
Należy do tego zatrudnić co najmniej 10tyś wysoko wynagradzanych urzędników z nadania nepotycznego, he, he
~autor
Czyli tłumacząc 9 kolesi zasłużonych dla sprawy pisu znalazło dodatkową fuchę, z której tylko kilkanaście % przekażą na dotację partyjną.
~podatnik
Panie Szałamacha to tego nie uczyli na Harvard'zie i trzeba powołać Radę, jesteśmy coraz bliżej nowego Kraju Rad - PRL bis w bujnym rozkwicie!
~antysobieski
a kto reprezuntuje podatnikow???????????????
~miro
przez 8 lat gansterzy scigali babcie handlujace pietruszką a molochy niepłacace podatków oznaczali medalami, oby teraz było odwrotnie
~Ron2000
Zapłaci za tą Radę z własnej kieszeni ? To niech sobie tworzy.
-zbyszek1
Dlaczego tej Rady nie nazwali Narodowa? Wszystko przecież miało być w Polsce narodowe. Ale ciemny naród, sądząc po niektórych komentarzach, kupuje tę ściemę. Pewnie myślą, że to tak na poważnie i z tego będą jakieś pieniądze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~as
i pomyslec ze kiedys zaczynal w upr z korwinem eh szkoda
~antysobieski
i z Krzysztofem Dzierżawskim - dobrze ze nie dozyl on tych czasów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki