Susza na Karaibach wymusiła racjonowanie wody

Przewlekła susza na Karaibach leżących w podzwrotnikowym, obfitującym zazwyczaj w deszcz klimacie, zmusiła tamtejsze rządy do racjonowania wody i podejmowania nieplanowanych dotąd inwestycji w wodne zbiorniki retencyjne.

(fot. lrphotographie / YAY Foto)

O powstałej sytuacji poinformowała w sobotę dziennikarzy meteorolog Odalys Martinez z oddziału Krajowej Służby Meteorologicznej USA w stolicy Portoryko, San Juan. Według niej utrzymująca się już kilku miesięcy susza w regionie ma fatalne skutki nie tylko dla rolnictwa, ale dla całej gospodarki i dla warunków życia ludności.

Brak opadów najbardziej daje się we znaki Barbadosowi, Saint Vincent i Grenadynom, Gwadelupie, Saint Lucia, Martynice oraz Saint Kitts i Nevis.

W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się Jamajka, gdzie rząd jest zmuszony inwestować miliony dolarów, aby stawić czoło katastrofalnej suszy poprzez wiercenia w poszukiwaniu źródeł wody i budowę zbiorników retencyjnych.

Według Odalys Martinez klęska suszy na Karaibach może być m.in. następstwem wzrostu temperatury wód wschodniego Pacyfiku w związku ze zjawiskiem El Nino powodującym wzrost temperatur w rejonie Karaibów.

Premier Jamajki Andrew Holness przedstawił w tych dniach w parlamencie nadzwyczajny program interwencyjny rządu i przedsiębiorstw prywatnych, który polega m.in. na zainwestowaniu około miliarda dolarów w budowę zbiorników retencyjnych i studni w celu złagodzenia następstw suszy w rolnictwie spowodowanej zmianami klimatycznymi.

ik/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 12 raficus

Ja byłem w Meksyku 3 tyg temu i wiem od tamtejszych „tubylców” ze teraz maja porę suchą. Śmiać mi się chce jak jakiś posmak opłakuje susze ... w czasie pory suchej. LOL

! Odpowiedz
7 10 fakpejsy

Co za bzdura.wlasnie wrocilem z miesiecznego pobytu na Karaibach i nic takiego nie ma miejsca!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne