REKLAMA

Somalia zerwała stosunki dyplomatyczne z Kenią

2020-12-15 09:27
publikacja
2020-12-15 09:27
Somalia zerwała stosunki dyplomatyczne z Kenią
Somalia zerwała stosunki dyplomatyczne z Kenią
fot. Feisal Omar / / Reuters

Somalia zerwała stosunki dyplomatyczne z sąsiadującą z nią Kenią, oskarżając ją o ingerencję polityczną w swoją politykę wewnętrzną. Poinformował o tym we wtorek somaliski minister informacji Osman Dube.

"Somalia odwołuje wszystkich swoich dyplomatów z Kenii i nakazuje kenijskim dyplomatom opuszczenie Somalii w ciągu siedmiu dni" - przekazał Dube państwowej somalijskiej agencji prasowej.

W listopadzie Somalia wydaliła kenijskiego ambasadora i wezwała do kraju swojego ambasadora w Kenii - przypomina agencja Reutera. Według władz somalijskich Kenia ingerowała w proces wyborczy w Jubalandzie - jednym z pięciu półautonomicznych regionów Somalii, położonym przy granicy z Kenią.

Dube w oświadczeniu zarzucił władzom sąsiedniego państwa mieszanie się w wewnętrzną politykę Somalii, ale nie podał szczegółów domniemanej ingerencji. "To odpowiedź na ciągłe wtrącanie się Kenii w niepodległość Somalii" - powiedział.

Ostatni spór dyplomatyczny między tymi dwoma wschodnioafrykańskimi państwami jest wynikiem napięć z lutego 2019 r., kiedy Kenia odwołała swojego ambasadora, po tym, gdy władze Somalii zdecydowały się wystawić na aukcji koncesje na eksploatację złóż ropy i gazu w środku sporu między tymi państwami o wyznaczenie granic morskich - pisze Reuters.(PAP)

adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki