Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu "Emerytura Plus"

2019-04-04 10:56
publikacja
2019-04-04 10:56

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto) przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.

/ fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM

Za uchwaleniem ustawy głosowało 396 posłów, 3 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Wynik głosowania posłowie Zjednoczonej Prawicy przyjęli oklaskami na stojąco.

Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Przewidywały one m.in., że "trzynaste" świadczenie byłoby wypłacane corocznie i waloryzowane.

Zgodnie z ustawą świadczenie otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

"Trzynastą emeryturę" dostaną także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Większość świadczeń "Emerytura plus" zostanie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 - Obrona narodowa, części 37 - Sprawiedliwość oraz części 42 - Sprawy wewnętrzne na 2019 r." czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Skąd rząd weźmie pieniądze na piątkę Kaczyńskiego?

Nie wiadomo, ilu Polaków rozumie, co to jest budżet państwa. Ale idę o zakład, że odsetek ten nie jest zbyt wysoki. Zacznijmy od tego, że w budżecie nie ma żadnych pieniędzy. Nie istnieje też żaden państwowy skarbiec, nad którym pieczę sprawuje minister finansów mogący się kąpać w złotych monetach niczym Sknerus McKwacz - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

ozk/ kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
czajos
Tak właśnie kupuje się głosy pieniędzmi obywateli.
To jeszcze cywilizowana gospodarka aspirująca do grupy zachodniej?
Czy jednak bliżej już nam do południowej mentalności jak Grecja.
Coś mi się wydaje, że jeszcze będziemy kwiczeć.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
"Jak sie bawic to sie bawic
spodnie sprzedac, frak zastawic."

Wszyscy sie ciesza - emeryci, banki z kolejnych kradytów dla PISy, PISy z prowizji od kredytów

A smutne jelonki pracujace i placace podatki ?
No cóz.. takie zycie = c'est la vie. Ktos musi PISom ta kase dawac
_jasko
"Ktos musi PISom ta kase dawac"
Jest takie niewysychające na wieczność źródło, perpetuum mobile pisowskiej ekonomi: ustawiczna likwidacja mafii vatowsko-paliwowych.
samsza
Ten historyczny eksperyment zabrania młodym, aby dać najbardziej prorozwojowej i innowacyjnej grupie, słusznie został nagrodzony oklaskami.
ojkonomist
Wszystko fajnie, emeryci się ucieszą - ja też, wg zasady jak dają to trzeba brać, choć to jednorazowe świadczenie pachnie kiełbasą wyborczą. A o wiele uczciwiej byłoby zwaloryzować emerytury i renty o 4-5%, a nie 2,86%, bo o tyle na pewno zdrożało jedzenie, wizyty lekarskie (te prywatne) opał, benzyna i inne. Ponadto,Wszystko fajnie, emeryci się ucieszą - ja też, wg zasady jak dają to trzeba brać, choć to jednorazowe świadczenie pachnie kiełbasą wyborczą. A o wiele uczciwiej byłoby zwaloryzować emerytury i renty o 4-5%, a nie 2,86%, bo o tyle na pewno zdrożało jedzenie, wizyty lekarskie (te prywatne) opał, benzyna i inne. Ponadto, to jedyna sprawiedliwa forma waloryzacji ale ta pokusa post socjalistyczna "równych żołądków" gdzieś tam tkwi w rządzących i ciągle po nią sięgają. No i ta demagogia o 10 mld dla ludzi którzy przepracowali dla tego kraju po 40-50 lat, rodzili dzieci i te pieniądze w postaci emerytur sobie uczciwie wypracowali. A na 500+ wydano już ponad 70 mld a dojdzie kolejne 40 mld. Nie mam nic przeciw wspieraniu rodzin, sama urodziłam 4 dzieci, ale to są pieniądze - prezenty, dane awansem. A kwota jest 10 razy większa i wypłacana co miesiąc,natomiast emerytura+ jednorazowo. Młodym trzeba zapewnić pracę, a nie obsypywać prezentami - maja dwie zdrowe ręce. W kampanii Trumpa przewijało się jedno słowo "work", bo z resztę młodzi sami sobie poradzą. Naśladujmy te dobre i sprawiedliwie wzory. .
mlody_123
Nie wiem kto dał Pani minusa, ale dawno nie czytałem tak wyważonego komentarza.

Pozdrawiam, oby więcej takich osób w naszym kraju.
thefratris
Dokładnie, to jest przepaść mentalna. W stanach wygrywają osoby, które mówią, że będą tworzyć miejsca pracy i ludzie skandują na ich cześć, ponieważ widzą, że jak będzie praca to będzie dobrobyt. U nas wygrywają ludzie którzy mówią: będą pieniądze na socjal, dostaniecie od Państwa kasę itp.
U nas osoby
Dokładnie, to jest przepaść mentalna. W stanach wygrywają osoby, które mówią, że będą tworzyć miejsca pracy i ludzie skandują na ich cześć, ponieważ widzą, że jak będzie praca to będzie dobrobyt. U nas wygrywają ludzie którzy mówią: będą pieniądze na socjal, dostaniecie od Państwa kasę itp.
U nas osoby które wyszłyby z takimi hasłami, że dadzą ludziom zarabiać to by nawet progu nie dostały :(
a-zet odpowiada thefratris
Właśnie tak będzie z Gwiazdowskim

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki