REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Duda: Wśród tematów rozmów z prezydentem Islandii geotermia

2020-03-03 19:11
publikacja
2020-03-03 19:11

Nauczanie języka polskiego w Islandii, współpraca w zakresie geotermii oraz relacje z Rosją były głównymi tematami rozmów z prezydentem Islandii Gudni Jóhannessonem - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z islandzkim przywódcą, który od wtorku składa oficjalną wizytę w Polsce.

fot. Dziurek / / Shutterstock

Wizyta islandzkiej pary prezydenckiej w Polsce rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Po oficjalnym powitaniu odbyło się spotkanie par prezydenckich, a po nim rozmowy "w cztery oczy" prezydentów oraz rozmowy delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Gudni Th. Johannessona.

W obecności prezydentów Polski i Islandii została podpisana deklaracja pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej RP oraz Ministerstwem Edukacji Nauki i Kultury Islandii, dotycząca nauczania języka polskiego na Islandii. Deklaracja przewiduje m.in., że zostanie powołana Szkoła Polska przy ambasadzie RP w Reykjaviku, która rozpocznie swoje funkcjonowanie 1 września 2020 roku.

Na konferencji prasowej po rozmowach z islandzkim przywódcą Andrzej Duda wyraził satysfakcję z podpisania deklaracji. "Dziękowałem panu prezydentowi, bo sytuacja w relacjach pomiędzy naszymi krajami jest bardzo dobra. Bardzo wiele władz lokalnych w Islandii zapewnia polskim dzieciom i młodzieży możliwość uczenia się języka polskiego. Chcemy, żeby to było rozwijane" - zaznaczył.

Prezydent zwracał uwagę, że Polacy w Islandii stanowią największą żyjącą tam mniejszość, bo ponad 6 proc. wszystkich mieszkańców. Dlatego, jak mówił, bardzo zależy mu na tym, by Polacy byli tam dobrze traktowani. Duda wyraził też wdzięczność islandzkim władzom za wolę rozwijania relacji między oboma krajami.

Duda przekazał, że innym tematem rozmowy z islandzkim przywódcą był rozwój współpracy w zakresie geotermii. Jak mówił prezydent, Polska ma ogromne pokłady energii geotermalnej, zaś Islandia jest liderem w wykorzystywaniu tej energii? „Rozmawiamy z panem prezydentem również o współpracy w tym zakresie, o korzystaniu z doświadczeń i wzorców islandzkich. Jest tu duża perspektywa do współdziałania" - dodał prezydent.

Jak podkreślił, w związku z uczestnictwem Polski w europejskiej polityce ochrony klimatu wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, budowanie miksuj energetycznego w oparciu także o energię ze źródeł geotermalnych, jest dla Polski bardzo ważne?

„Ale przede wszystkim konieczne są nam do tego fundusze. Po to, abyśmy mogli zmieniać gospodarkę, przestawiać się na energię odnawialną, są nam potrzebne fundusze, konieczne są w Polsce ogromne inwestycje" - powiedział Duda. Wyraził satysfakcję, że Polska może korzystać z Funduszy Norweskich, wkład, do których wnosi od lat także Islandia w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Prezydent nawiązał do podpisanej na początku lutego przez minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatę Jarosińską Jedynak i ministra klimatu Michała Kurtykę, a także ambasadora Norwegii Olava Myklebusta umowy na realizację Programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu". Budżet programu to 164,7 mln euro. Będzie go wdrażać Ministerstwo Klimatu we współpracy z NFOŚ oraz partnerami z państw-darczyńców: Norweską Agencją Środowiska, Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii, Krajową Agencją ds. Energii Islandii. O wsparcie w ramach programu będą mogły się ubiegać samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe czy przedsiębiorcy.

Jak poinformował Duda kolejnym tematem rozmowy było bezpieczeństwo, sytuacja na wschodniej flance NATO i na Ukrainie. "Przedstawiałem panu prezydentowi, jak to postrzegam i jak postrzegam politykę rosyjską w tym zakresie" - zaznaczył.

"Mówiłem również o problemach, jakie mamy dzisiaj z polityką historyczną, jaką realizuje w tej chwili Rosja. Niestety, jest to polityka tworzenia nowej historii i nienazywania rzeczy po imieniu, z czym my się oczywiście nie zgadzamy i jest to dzisiaj w naszych relacjach problem" - ocenił prezydent. Dodał, że podstawowym problemem jest jednak rosyjska okupacja na Ukrainie.

Według Andrzeja Dudy rozmowa z prezydentem Islandii dotyczyła też współpracy obu krajów w ramach Rady Arktycznej, na czele której obecne stoi Islandia. "Polska jest tam uważnym obserwatorem i stara się wspierać prezydencję islandzką" - zaznaczył polski przywódca.

Prezydent Jóhannesson mówił, że celem jego wizyty jest podkreślenie relacji pomiędzy Islandią i Polską. "Więzi pomiędzy oboma krajami, szanse na zacieśnienie współpracy to są tematy naszych rozmów" - oświadczył. Prezydent Islandii nawiązał do wcześniejszych słów Andrzeja Dudy dotyczących energii geotermalnej. "Musimy zwiększyć wykorzystanie ekologicznej energii z myślą o planecie, o nas ludziach i naszym zdrowiu" - zaznaczył Jóhannesson.

W tym kontekście wskazał, że we wtorek wraz z polskim prezydentem weźmie udział w konferencji poświęconej III edycji Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w obszarze środowisko, energia i zmiany klimatu, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu. "Mamy nadzieję, że współpraca będzie trwała, że wszelkie różnice uda się uzgodnić" - zaznaczył prezydent Islandii.

Mówił też o ok. 20-tys. Polonii mieszkającej w tym kraju. "Ci mieszkańcy naszej wyspy wzbogacają nasze społeczeństwo, wnoszą wkład w gospodarkę, rozwój społeczny. Są społecznością, która ma takie same obowiązki i prawa, jak wszyscy inni" - podkreślił. Również on wyraził zadowolenie z podpisania deklaracji o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie oświaty.

Prezydent Islandii mówił też, że jego kraj popiera sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu.

Jóhannesson nawiązywał również do załamania systemu bankowego sprzed ponad 10 lat. Jak mówił, Islandczycy są wdzięczni za dobrą wolę Polaków. "Za zaoferowanie kredytów bez żadnych warunków. Był to piękny gest znakomicie odebrany w Islandii" - przyznał Jóhannesson.

Podkreślił też, że jest bardzo zadowolony z wizyty w Polsce, gdzie wraz z małżonką odwiedzi Warszawę, a także Gdańsk. "Będziemy również zachwyceni, jeżeli przyjedzie do nas prezydent RP" - podkreślił.

Szef MEN Dariusz Piontkowski, który w imieniu Polski podpisał deklarację dot. współpracy w dziedzinie edukacji, mówił później dziennikarzom, że możliwość założenie polskiej szkoły w Reykjaviku - co przewiduje deklaracja - jest wynikiem starań Polaków mieszkających w Islandii "przy dobrym, sympatycznym wsparciu ze strony islandzkiego ministerstwa edukacji".

"Polska emigracja w Islandii stanowi dużą część mieszkańców tej wyspy. Chcielibyśmy, aby nie byli tam tylko i wyłącznie pracownikami i pracowali na rzecz rozwoju Islandii, ale by także pamiętali o polskich korzeniach, polskiej tradycji, by kolejne pokolenia mogły tę tradycje kultywować" - podkreślił Piontkowski.

Jak zaznaczył, obecnie w 16 gminach na terenie Islandii Polacy mogą uczyć się w islandzkim systemie edukacji. Wyraził nadzieję, że podpisana we wtorek deklaracja i "bardzo dobra współpraca" naszych krajów pozwali, by w kolejnych gminach Polacy mogli uczyć się języka polskiego. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska geotermia plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki