REKLAMA

Rolnicy czekają ze sprzedażą zbóż wszelkiego typu

2023-10-02 09:13
publikacja
2023-10-02 09:13

W ofertach sprzedaży brakuje praktycznie wszystkich zbóż; siewy ozimin oraz początek zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago osłabły do najniższego poziomu od 3 lat.

Rolnicy czekają ze sprzedażą zbóż wszelkiego typu
Rolnicy czekają ze sprzedażą zbóż wszelkiego typu
fot. Raland / / Shutterstock

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) podała w poniedziałkowym newsletterze, że koniec września nie przyniósł przełomu na krajowym rynku zbóż. Obroty ziarnem na rynku krajowym w dalszym ciągu są "mocno ograniczone", a w ofertach sprzedaży brakuje "praktycznie wszystkich zbóż".

Jak zauważono, trwające siewy ozimin oraz początkowa faza zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży zmagazynowanego ziarna. "Ponadto, od 15 października br. wypłacane będą rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich (70 proc. stawki), co także powstrzymuje ich przed sprzedażą większych partii ziarna" – stwierdzono.

Izba zaznaczyła, że lokalnie trwają już zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno, a także kukurydzy uprawianej na lżejszych glebach. Warunki pogodowe sprzyjają pracom żniwnym, ale główny zbiór spodziewany jest w okolicach 5-10 października br. – podali eksperci. Wskazali, że notowane plony zazwyczaj kształtują się w przedziale 6/9 t/ha, a wraz z postępami zbiorów "plony powinny być wyższe".

"Obecnie, w zależności od regionu kraju, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 380 PLN/t na południowym wschodzie, 450 PLN/t w centrum do 480 PLN/t na zachodzie i północy kraju" – przekazała IZP.

Większość młynów pracuje na zapasach i realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna - wskazali przedstawiciele Izby. Jak przekazali, dokupowanie surowca na bieżąco jest trudne w związku z utrzymującą się mała liczbą ofert sprzedaży ziarna, a wytwórnie pasz czekają na większa podaż tegorocznej kukurydzy. "W najbliższych tygodniach jej udział w recepturach paszowych zapewne wzrośnie kosztem pszenicy" – oceniono.

IZP wskazała także, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago "wyraźnie osłabły do najniższego poziomu od 3 lat". W piątek 29 września br. cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 198,93 USD/t i była o 6,6 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 5,4 proc. i wyniosła 210,69 USD/t – poinformowano.

Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r.; zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (7)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Czyli kasa im niepotrzebna, a tak płaczą, że to Ukraińcy zalali rynek.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
No własnie wyobraza ktos sobie sklep który się wstrzymuje ze sprzedażą bo ceny na rynku za niskie i czeka pół roku z otwarciem aż wzrosnął? XD
abcx odpowiada stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Ja się może nie znam ale w Polsce to chyba żniwa są 1 raz w roku i jak się raz sprzeda plony poniżej kosztów produkcji albo z bardzo marnym zyskiem to chyba jest kłopot żeby mieć z czego żyć i mieć pieniądze żeby zrobić zasiewy w kolejnym roku...
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada abcx
A sklepy myślisz ze jak często się towarują? Codzien? A deweloperzy myslisz ile czasu blok stawiają? Miesiąc? I co słyszałeś żeby zachomikowali mieszkania na rok lub dwa bo drożeją? NIE BO MAJĄ RACHUNKI DO POPŁACENIA ZUSY I INNE i dlatego nie mogą sobie pozwolić na taką SAPEKULACJE jak Polscy rolnicy ktorym sie doplaca do ziemi,A sklepy myślisz ze jak często się towarują? Codzien? A deweloperzy myslisz ile czasu blok stawiają? Miesiąc? I co słyszałeś żeby zachomikowali mieszkania na rok lub dwa bo drożeją? NIE BO MAJĄ RACHUNKI DO POPŁACENIA ZUSY I INNE i dlatego nie mogą sobie pozwolić na taką SAPEKULACJE jak Polscy rolnicy ktorym sie doplaca do ziemi, nawozu, zboża, łoża, krowy, swini i dzieciowoza! Wiec nic dziwnego ze chomikują ziarno skoro rachunki i tak za nich PIS placi pieniedzmi reszty tyrajacego ciężklo na budowach spoleczenstwa!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Zlikwidować im w koncu bezplatny Krus, wprowadzić jak wszystkim ZUS, to ich do sprzedaży najlepiej zachęci :)
infinityhost
Ukraińcom nie pozwolą sprzedać sami też tego nie robią. Co za ludzie.
andregru
"ceny pszenicy na giełdzie w Chicago osłabły do najniższego poziomu od 3 lat." czyli nie tylko w Polsce .

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki