REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Rekordowe 35 bilionów dolarów. Światowy handel rośnie, ale ONZ ostrzega przed hamowaniem

2026-04-08 07:30
publikacja
2026-04-08 07:30
Dodaj Bankier.pl w Google

Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UN Trade& Development ocenia, że światowy handel towarami i usługami wzrósł w 2025 o 7,5 proc.

Rekordowe 35 bilionów dolarów. Światowy handel rośnie, ale ONZ ostrzega przed hamowaniem
Rekordowe 35 bilionów dolarów. Światowy handel rośnie, ale ONZ ostrzega przed hamowaniem
fot. Avigator Fortuner / / Shutterstock

"Globalny handel wzrósł o 2,5 biliona dolarów w 2025 roku, zwiększając się o około 7,5 proc. do rekordowego poziomu 35 bilionów dolarów" - napisano w raporcie podsumowującym ubiegły rok.

Handel towarami napędzał większość ekspansji, rosnąc o około 7 proc.

Handel usługami wzrósł o około 8 proc.

"Wzrost handlu był powszechny, ale silniejszy w rozwijających się gospodarkach Azji Wschodniej i Afryki. Handel Południe-Południe przewyższył średnią światową, rosnąc o około 9 proc. i podkreślając rosnącą rolę gospodarek rozwijających się w handlu światowym" - napisano w raporcie.

Wakacje na giełdzie

Agenda ONZ ocenia, że wstępne dane z głównych gospodarek i kluczowe wskaźniki wskazują na kontynuację ekspansji w handlu towarami.

"Jednak ten pozytywny trend staje się niestabilny. Oczekuje się, że wzrost globalnego handlu spowolni w dalszej części 2026 roku, obciążony utrzymującymi się napięciami handlowymi i rosnącymi kosztami handlu. Trwający konflikt na Bliskim Wschodzie i zakłócenia w żegludze w Cieśninie Ormuz prawdopodobnie nasilą presję inflacyjną na i tak już nadwyrężoną gospodarkę globalną, zmagającą się z napięciami geopolitycznymi, zmianami polityki i ograniczoną przestrzenią fiskalną" - napisano. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Inwestor Wojtek: Kruk ma ostatnio słabszy okres. Może to okazja?
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: ONZ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki