Przedsiębiorcy mogą weryfikować dane klientów okazujących e-dokumenty

Od piątku przedsiębiorcy mogą weryfikować dane klientów legitymujących się dokumentami w smarfonie - podał w piątek resort cyfryzacji w komunikacie. Ma to ułatwić nowa aplikacja mWeryfikator.

Jak wyjaśniono, aplikacja, "dostępna od 15 grudnia br.", może być wykorzystywana w sytuacji, gdy sprzedający nie ma pewności, czy wiek kupującego pozwala na sprzedaż towarów lub np. potrzebuje zameldować w hotelu gościa posługującego się mDokumentami.

"Dzięki aplikacji mWeryfikator szybko i bezpiecznie może sprawdzić, czy informacje prezentowane na wyświetlaczu telefonu są poprawnie pobrane z rejestrów państwowych" - wskazano.

W październiku br. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, która umożliwia wymianę danych pomiędzy obywatelami poprzez mobilną aplikację mObywatel. W sytuacjach takich jak stłuczka, obywatele mogą okazać swoje dane bez konieczności spisywania, skanowania czy fotografowania dowodów osobistych.

"Teraz Ministerstwo Cyfryzacji rozszerza możliwości wykorzystania mDokumentów także dla sytuacji, gdy obywatel chce okazać swoje dane w kontaktach z biznesem" - poinformował resort.

Aplikacje mObywatel i mWeryfikator przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK i COI. Są one dostępne bezpłatnie w Google Play.

Jak wskazano, aby okazywać dane za pomocą aplikacji mObywatel należy mieć ukończone 18 lat, wydany ważny dowód osobisty, Profil Zaufany (eGo) i aktywną aplikację mObywatel. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne