REKLAMA

Problematyczne tatuaże sportowców w grach

2019-01-02 11:12
publikacja
2019-01-02 11:12

Firmy produkujące sportowe gry wideo mogą mieć problemy z umieszczaniem tatuaży na wirtualnych kopiach zawodników. Tatuatorzy zgłaszają coraz więcej roszczeń w celu uzyskania części zysków ze sprzedaży gier. 

fot. Juan Medina / / Reuters

Tę niezwykle zawiłą prawnie sprawę opisał kilka dni temu "The New York Times". Nowojorska gazeta poinformowała, że producenci gier są narażeni na sprawy sądowe, które wytoczą im artyści, których to dzieła są precyzyjnie odtwarzane przez grafików i programistów komputerowych.

Zgodnie z amerykańskimi zapisami dotyczącymi praw autorskich tatuaż jest dziełem artystycznym i podlega ochronie ze względu na własność intelektualną. Dotyczy to również tatuaży z osobistymi powiązaniami przedstawiającymi np. wizerunki członków rodziny czy daty urodzin osób noszących na skórze tatuaże. Prawo w Stanach Zjednoczonych zasadniczo nie zabrania występowania w telewizji bądź sesji zdjęciowych w gazetach z widocznymi zdobieniami skóry, jednak sytuacja zmienia się w przypadku cyfrowego kopiowania oryginalnych wzorów na awatarach. Okazuje się więc, że producentom gier nie wystarczy zgoda konkretnych sportowców na wykorzystanie wizerunku, ale będą musieli pozyskać także zgodę od tatuatorów, których dzieła chcą powielić dla wiarygodniejszego odtworzenia postaci.

Obszar prawa autorskiego związanego z tatuażami i ich wpływem na czerpanie korzyści majątkowych poprzez ich publiczne pokazywanie jest jednak pełen luk i niedomówień. Wielu amerykańskich prawników jest zdania, że tatuator traci pełną kontrolę nad rozpowszechnianiem swojego dzieła przez osobę wytatuowaną. Według tak interpretujących prawników zapłacenie za ozdobienie skóry atramentem jest równoznaczne z wykupieniem praw autorskich od twórcy.

Procesy pomiędzy studiami tatuażu a producentami gier video toczą się od kilku lat. Najgłośniejszym z nich był ten pomiędzy Solid Oak Oak Sketches, która wykonała tatuaże m.in. LeBrona James’a, a Take-Two, wydawcą serii gier "NBA 2K". Solid Oak zażądało w 2016 r. ponad 819 tys. dol. za do tej pory przekopiowane w grach tatuaże i zaproponowało, aby studio produkcyjne zapłaciło 1,4 mln dol. na wykorzystywanie wzorów w kolejnych latach. Najpierw tatuatorzy zwrócili się bezpośrednio do Take-Two, jednak z powodu braku odzewu zdecydowali się na proces sądowy. Obie firmy nie są jednak zbyt chętne do komentowania dotychczasowych wyników procesu i jego przebiegu.

Chociaż sama branża tatuatorów jest mocno podzielona co do kwestii wykorzystania ich dzieł w grach, to Yolanda King, profesor prawa Uniwersytetu Northern Illinois, powiedziała „Timesowi”, że sportowcy powinni podpisywać umowy licencyjne z artystami już w momencie powstawania tatuaży z wyraźnie zaznaczonymi punktami dotyczącymi gier wideo. King powiedziała również, że żądania studiów tatuażu prawdopodobnie spotkają się z usuwaniem kopii ich dzieł z kolejnych serii gier, nie natomiast prawnymi umowami pomiędzy stronami.

KS

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
januszbizensu
To równie dobrze klienta można pozwać ,że pokazuje tatuaż idąc tak żałosną logiką. Ciekawe kto to klepnie bo nawet jak na Ameryczkę to jednak troche za dużo.
bigmaciek
Są dwie strony medalu: reklama, za którą się płaci oraz dzieło, za które można otrzymywać honorarium. Więc gdzie co ten tatuażysta chce? Reklamy, żeby przyszli do niego nowi klienci, czy honorarium, którym powinien dzielić się z "nośnikiem" jego dzieła czyli tym sportowcem. Bo gdyby nie ten sportowiec nikt Są dwie strony medalu: reklama, za którą się płaci oraz dzieło, za które można otrzymywać honorarium. Więc gdzie co ten tatuażysta chce? Reklamy, żeby przyszli do niego nowi klienci, czy honorarium, którym powinien dzielić się z "nośnikiem" jego dzieła czyli tym sportowcem. Bo gdyby nie ten sportowiec nikt by o tym tatuażyście nie słyszał.
thefratris
To jest ciekawe idziesz do tatuażysty, płacisz, a na koniec się dowiadujesz że to nie twoja własność :D
Przecież jakby tatuaż nie był własnością właściciela to ktoś powinien płacić za "płachtę". Gdyby nie klient to tatuażysta nie miałby gdzie tego dzieła tworzyć :D
and00
Ciekawe co na to stowarzyszenie producentów tuszu? W końcu to ten tusz widać na sportowcu, i potem jest on kopiowany do gry.
Tak za darmo?

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki