Ponowny rekord dubajskiego lotniska

Dubajskie lotnisko w 2018 r. ponownie zostało liderem międzynarodowego lotniczego ruchu pasażerskiego. Pozycję tę utrzymuje od 2014 r. pomimo braku realizacji wyznaczonych pułapów. 

(fot. Tatyana Belyakova / TASS)

Lotnisko Międzynarodowe w Dubaju, będące głównym węzłem komunikacyjnym linii Emirates, obsłużyło w 2018 r. ponad 89 mln pasażerów. Niestety tym samym nie zdołał przekroczyć bariery 90 mln obsłużonych pasażerów, a taki cel port lotniczy założył na ubiegły rok. 

Liczba osób lądujących w Dubaju, chociaż wciąż się powiększa, to dynamika wzrostu jest najniższa od ponad dekady, bowiem w stosunku do 2017 r. liczba pasażerów wzrosła jedynie o 1 proc. Dubaj palmę pierwszeństwa w 2014 r. odebrał londyńskiemu Heathrow, które w ubiegłym roku obsłużyło 80 mln zagranicznych podróżnych plasując się na pierwszej pozycji w Europie. 

Największym lotniskiem świata pod względem ogólnej liczby pasażerów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, pozostaje natomiast amerykańskie lotnisko Atlanta Hartsfield-Jackson, przez które w 2018 r. przeszło ponad 98 mln osób. Dubaj planuje zdetronizować Atlantę w ogólnej liczbie obsłużonych do 2021 roku. 

Do wyścigu o światowego potentata lotów pasażerskich szykuje się natomiast otwarte w 2018 r. stambulskie Yeni Havalimani. Największy port lotniczy świata zapowiada, że będzie obsługiwać po 200 mln pasażerów rocznie. Rywalem dotychczasowych gigantów może zostać także chińskie megalotnisko budowane pod Pekinem, przygotowane na obsługę 100 mln ludzi rocznie.  

Przez warszawskie lotnisko Chopina przeszło w ubiegłym roku niecałe 18 mln pasażerów.  

KS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil