Ponad 300 mułów finansowych w Polsce. Nie daj się namówić

Policja chwali się efektem akcji wycelowanej w oszustów finansowych i ostrzega obywateli: Nie dajcie z siebie zrobić muła.

Mianem tzw. muła finansowego określa się osobę, która - często nieświadomie - zostaje zwerbowana do procederu prania brudnych pieniędzy. Jej zadaniem jest pośredniczenie w obrocie skradzionymi środkami pieniężnymi, wskutek czego przesyłane są często pomiędzy różnymi osobami i kilkoma krajami. W zamian za to otrzymują wynagrodzenie pieniężne.

(YAY Foto)

Policja podkreśla, że w takiej roli często występują obywatele innych krajów, którzy od niedawna są w nowym państwie, nierzadko mając problemy z poradzeniem sobie w nowym miejscu. Zwiększa się też udział osób młodych w tym procederze, podają służby.

W wyniku ogólnoeuropejskich działań prowadzonych niedawno pod hasłem European Money Mule Action (EMMA) aresztowano 168 osób, zidentyfikowano 1504 mułów finansowych oraz 140 organizatorów tego procederu.W efekcie wszczęto 837 postępowań karnych. Na skutek kooperacji 300 banków i 20 stowarzyszeń bankowych ujawniono 26 376 nielegalnych transakcji z udziałem mułów finansowych - podaje policja. W trwającą trzy miesiące akcję zaangażowało się 28 państw na Starym Kontynencie.

W Polsce przedsięwzięcie koordynowane było przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich. W efekcie w naszym kraju doszło do ujawnienia 318 mułów finansowych, 49 organizatorów tego nielegalnego procederu, ujawniając ponad 1000 nielegalnych transakcji, w których obracano skradzionymi pieniędzmi na łączną kwotę ok. 6,5 mln zł.

Policja przestrzega - konsekwencje udziału w takim procederze mogą być przykre - to m.in. kara pozbawienia wolności. – Więzienie, a w dalszej perspektywie tzw. przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na pracę. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą mogły założyć konta bankowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np. na zakup mieszkania – ostrzegają funkcjonariusze.

MW

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 prs

300 mułów w Polsce?
Raczej ponad 35 milionow..
Polak, glownie wychowany w wierze katolickiej, to znaczy z wyrobionym etosem pracy, w wyscigu szczurow, pokazuje ze ogarnia temat, potrafi, wiec ostro tyra (i ciagle malo zarabia).
Ma taka dziwna mentalnosc "pokazywania sie, blyszczenia w towarzystwie na siłe" a to sa bardzo złe nawyki.
Nie stac go, powinien oszczedzac, nie wydawac a zwłaszcza nie pozyczac na tzw "przeżarcie" i martwic sie spłatą.
Kraj jest (przez sasiadow niestety) i dlugo bedzie na dorobku a mimo to chce "towar z gornej półki" - (Co! Stać mnie!) lepsze ciuchy, perfumy, telefon, fure, chate, kosiarke niz ma sasiad, kumpel, brat itd..
Sieci zagranicznych supermarketow -
jak mafijna osmiornica trzymajaca w mackach zdobycz - wypychaja półki towarem duzo gorszej jakosci niz sklepy w zachodniej europie (choc wygladajace DOKLADNIE TAK SAMO) Polak idzie, bierze te reklamowane, droższe, niby "lepsze", wydaje poniekad nieswiadomie swoja ciezko zarobiona kase na wielkie, nie polskie koncerny, po drodze robiac jeszcze zakupy w dyskoncie z 2ga lub 3cia kategoria jakosci spozywczej..
To sa niestety, prawdziwe tranzakcje na "mułach".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sel

Wiara tu nie ma nic do rzeczy , Polak całe życie tyra żeby lepiej żyć i lepiej się żyło jego dzieciom a kościelni tak samo go okradają i nie muszą pracować dlatego łatwo Polaków oszukiwać bo do tego jest przyzwyczajony.

! Odpowiedz
1 4 h-b

Niestety z roku na rok coraz więcej na rynku jest żerujących na innych cwaniaków ! Brak słów na to coraz większe Dno.

! Odpowiedz
12 39 adamleszcz

To tak jak Idea - Lion's Bank. Też muł, choć świadomy, od pewnego szczebla. Wybrali ok. 5.000 Klientom z kont 800 mln zł i wpakowali w obligacje swego złodziejskiego wspólnika GetBack, z pomocą innego kryminalisty - PDM - przed którym stał jeszcze inny złodziej - MIA - ale o nich Policja nie ostrzega. Sprawa zamieciona pod dywan. Razem wykradzione 2,3 mld złotych i cisza. To tyle ile można przez 10 lat z rzędu szczyty klimatyczne COP24 urządzać. Nadal są i robią to samo. Nic się nie zmieniło. Odzyskują "zaufanie" Klientów. Dziś ukradnę Tobie oszczędności kilkudziesięciu lat życia, a od jutra będę miły i uprzejmy, czyli jest ok, ja jestem ok, nic się nie stało. Mafia bankowa gorsza od najgorszych European Money Mule Action.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 20 zzibi2

Jeśli dali się namówić na ryzykowne instrumenty i wyrazili zgodę to nie jest tak jak piszesz, nie można nazwać totolotka złodziejem jeśli sam się zgłosiłeś

! Odpowiedz
2 3 ertyy odpowiada zzibi2

Nikt się sam nie zgłaszał - zawsze to "bankierzy" Lions/Idea banku wciskali "zamianę" lokat na obligacje klientom.

I nikt faktycznie nie wyrażał zgody, nie podpisywał formularza zapisu na obligacje, zawsze robił to pracownik banku (podając się za klienta).

! Odpowiedz
0 0 sel

Mylisz przyczynę ze skutkami , GetBack kupił nie spłacane kredyty Polaków i nie może ich ściągnąć bo nie chcą płacić , gdyby płacili swoje raty nie byłoby żadnego problemu.

! Odpowiedz
0 0 sel odpowiada sel

A tak trzeba licytować domy i mieszkania ,a system po " reformach" nie działa.

! Odpowiedz