REKLAMA

Ponad 100 firm ogłosiło upadłość w Wielkopolsce w 2012 roku

2013-02-02 07:18
publikacja
2013-02-02 07:18

Firmy branży budowlanej i transportowej były wśród wielkopolskich przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość w 2012 roku. Według danych przekazanych PAP przez wielkopolskie sądy, w regionie w ubiegłym roku upadło ponad 100 firm.

W ubiegłym roku 110 wielkopolskich pracodawców zgłosiło zamiar zwolnień grupowych prawie 3,5 tys. pracowników. Faktycznie pracę straciło tam ponad 2,7 tys. osób. Liczba bezrobotnych w regionie w listopadzie 2012 roku wynosiła, według danych GUS, 142 tys. osób.

Według wyliczeń firmy ubezpieczeniowej Coface Poland, ubiegłoroczny wzrost liczby upadłości w Wielkopolsce należy do najwyższych w kraju i przekracza 60 proc. Rok wcześniej w regionie upadło ponad 60 przedsiębiorstw.

Znaczącą część firm, które w minionym roku ogłosiły upadłość stanowiły firmy budowlane, i transportowe.

jak ogłosić upadłość firmy » Jak ogłosić upadłość firmy?

W tym gronie znalazły się spółki należące do zajmującej się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi grupy PBG: PBG S.A. Aprivia S.A i Hydrobudowa Polska SA. Ta ostatnia firma odstąpiła od szeregu inwestycji budowlanych prowadzonych w Poznaniu, Wielkopolsce i na terenie kraju. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine było głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

Sąd ogłosił też upadłość poznańskiej Wiepofamy - jednej z najstarszych fabryk obrabiarkowych na świecie, funkcjonującej od 1919 roku, a także wielu przedsiębiorstw robót inżynieryjno drogowych, firm transportowych, handlowych, odzieżowych i spożywczych, ale także m.in. poznańskiego TV Studio Filmów Animowanych, w którym powstawały cenione produkcje dla dzieci.

W roku 2012 zamiar zwolnień grupowych swoich pracowników zgłosiło 110 wielkopolskich pracodawców. Jak poinformowała PAP Bernadeta Ignasiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, najwięcej z nich, bo 40 firm, znajdowało się w powiecie poznańskim (grodzkim i ziemskim).

"Do zwolnienia zgłoszono blisko 3460 osób. Ostatecznie, w 2012 roku w zwolnieniach grupowych straciło w Wielkopolsce pracę 2,7 tys. osób, z czego ponad 1,8 tys. w powiecie poznańskim, 125 w ostrzeszowskim, 96 w złotowskim i 93 w pilskim" - powiedziała.

Rok wcześniej zamiar zwolnienia grupowego prawie 4,6 tys. pracowników zgłosiło 127 firm, ostatecznie zwolniono ponad 3 tys. osób.

Ignasiak powiedziała, że w roku 2012 najwięcej osób zgłoszono do zwolnienia w przetwórstwie przemysłowym (1169) oraz budownictwie (1122).

Według danych GUS stopa bezrobocia w Wielkopolsce wynosiła 9,5 proc. i była najniższa w całym kraju (dane za listopad 2012). Liczba bezrobotnych szacowana była w tym czasie na 142 tys.

Jak powiedziała PAP Małgorzata Animucka z Wielkopolskiego Związku Pracodawców, upadłości firm to efekt obserwowanego od dłuższego czasu silnego spowolnienia gospodarczego.

"Szczególnie narażone na to zjawisko jest przetwórstwo przemysłowe, budownictwo i handel oraz biura podróży. Bardzo źle dzieje się w przemyśle odzieżowym, słabo w samochodowym. Firmy sygnalizują osłabienie popytu, tak na rynku krajowym, jak i zewnętrznym, którego efektem jest zmniejszenie produkcji, czasami jej wygaszanie, a w skrajnych przypadkach upadłość" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, przyczyną upadłości firm, w wielu przypadkach, są zatory płatnicze oraz problem z odzyskaniem własnych płatności.

"To zjawisko oceniane jest przez przedsiębiorców jako szczególnie dotkliwe. Zdarzają się sytuację, że jeden dłużnik, nieuczciwy przedsiębiorca decyduje o konieczności ogłoszenia upadłości. Upadłość bywa także efektem problemów z finansowaniem ze strony instytucji finansowych, ze strony banków" - powiedziała Animucka. (PAP)

rpo/ kpr/ ako/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki