Polska opieka psychiatryczna na szarym końcu UE

Polska jest jednym z krajów o najniższej liczbie lekarzy psychiatrów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Tylko w Bułgarii liczba ta jest niższa i wynosi 8. 

(Eurostat)

W 2016 roku w Unii Europejskiej pracowało około 90 tys. psychiatrów, co oznacza wzrost o ok. 4 tys. lekarzy tej specjalizacji od 2011 roku. Niemcy, Finlandia, Szwecja, Grecja, Francja, Holandia i Litwa to kraje o największej liczbie psychiatrów na 100 tys. mieszkańców. 

Polska, podobnie jak Bułgaria, Malta i Hiszpania, znalazła się na końcu listy. W kraju nad Wisłą przypada 9 lekarzy psychiatrów na 100 tys. mieszkańców, a w Bułgarii 8. 

W latach 2011-2016 liczba psychiatrów na 100 tys. mieszkańców najmocniej wzrosła w Grecji (z 17 do 23), a najbardziej zmniejszyła się w Irlandii (z 24 do 18). W Polsce natomiast relacja ta nieznacznie wzrosła, ponieważ w 2011 roku wyniosła 8 na 100 tys. mieszkańców. 

Dane Eurostatu są dla Polski alarmujące szczególnie, jeśli zwróci się uwagę na liczbę dni absencji chorobowej z powodu zaburzeń psychicznych. Według nowych statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 2017 rok, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowały 19 357,3 tys. dni absencji chorobowej, średnia długość zaświadczenia lekarskiego trwała 17,5 dnia. Dłużej na zwolnieniach przebywały kobiety – 11 696,6 tys. dni, podczas gdy mężczyźni 7 646,0 tys. (w 14,7 tys. nie ustalono płci).

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 trooper

Ale za to unikalnych w skali światowej polityków, potrafiących trzymać się wesoło za ręce i podrygując w rytmie Ojca Dyrektora. Czy ten obraz Polskiego Kółka Różańcowego nie był piękny? :xD

! Odpowiedz
0 0 trooper

zgubiłem 'mamy'. Ale za to mamy unikalnych....

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 newsman

dlatego mamy tak duza ilość wypadkow z udzialem kierowcow BMW gdyby psychiatrów było więcej i objeli by oni obowiązkowymi badaniami okresowymi kierowcow tej marki to mysle ze wskaźnik wypadkow by sie zdecydowanie obnizyl i wielu downow napalonych na BMW było w pore dobrze zdiagnozowanych

! Odpowiedz
0 7 ajwaj

Szkoda bylo kasy na te badania :)
Wystarczy popatrzec na "wladze" w PL
w postawie "patyjotycznej" wzdeto-nadetej, ignoranci-dyletanci wypowiadaja sie na tematy HighTec, FinTec itd. wydajac mld. $$$ wszystkich pozostalych.
Badania kwalifikacyjne-psychitraczne na kandydatów do wladz z dynastii Magdalenki nie przepuscily by nikogo z obecnych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 joseph_k

Może zapotrzebowanie jest mniejsze. Przede wszystkim nie jest problemem liczba psychiatrów. Z badań wynika, że tylko 1/3 osób się leczy. Myślę, że większy nakład na kampanie społeczne byłby lepszym rozwiązaniem. Nauka lekarza kosztuje kilkaset tysięcy złotych. A w Polsce po tej edukacji spora część z nich i tak jedzie za granice. Może lepiej zadbać o to, żeby Ci którzy już tu są po 1 mieli co robić a po 2 mieli pieniądze za które warto robić. Myślę, że to tańsze i efektywniejsze rozwiązanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 h-b

Coraz więcej toksycznych,stresogennych ,wyzyskujących na maxa czasowych tanich do maximum miejsc zatrudniania robi coraz bardziej zła krecią robotę w coraz bardziej pogarszającym sie stanie zdrowia Organizmów w tym kraju.Polacy są coraz bardziej na wykończeniu. obecnie już około 8 milionów obywateli naszego kraju cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. To aż jedna czwarta Polaków, a statystyki nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Wówczas – jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii – liczba ta wzrosłaby do 12 milionów. Główną przyczyną jest rosnący coraz bardziej Stres. Rocznie 1,5 mln rodaków trafia do szpitali psychiatrycznych. Na depresję choruje już na świecie ponad 350 mln ludzi, ale WHO szacuje, że epidemia dopiero nadchodzi i już niedługo będzie to najczęściej diagnozowana choroba na całym na świecie ! ! !.Brak słów na tą coraz bardziej chorą patologiczna sytuacje na całym świeci szczególnie widać ją coraz bardziej rosnącym już lawinowo wszędzie Pseudo rynku Zatrudniania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 a-zet

"Polska opieka psychiatryczna na szarym końcu UE"

To widać - nawet parlamentarzyści są jej pozbawieni.

! Odpowiedz
0 8 abz

Niech statystyki policji posłużą za komentarz do tego artykułu:
"W 2016 roku niemal 5,5 tys. Polaków popełniło samobójstwo, a niespełna 10 tys. dokonało zamachu na własne życie. Według danych Komendy Głównej Policji więcej osób ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych."

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT