Podejrzani ws. oszustw podatkowych na 25 mln zł

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali w sumie siedem osób podejrzanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. oszustwami podatkowymi. Wysokość podatków, które nie trafiły do budżetu państwa, szacowana jest wstępnie na ponad 25 mln zł.

(Shutterstock)
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karno-skarbowych. Cztery osoby są tymczasowo aresztowane, wobec trzech stosowane są tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, m.in. poręczenia majątkowe - poinformowały służby w środowym komunikacie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi CBŚP w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, w działaniach brali też udział funkcjonariusze KAS z województwa podlaskiego.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka poinformowała w oddzielnym komunikacie zamieszczonym w środę na stronie internetowej tej prokuratury, że grupa działała co najmniej od stycznia 2014 roku do lutego 2017 roku w Warszawie i innych miejscach na terenie województwa mazowieckiego oraz śląskiego, zajmując się sprowadzaniem z Chin i innych krajów azjatyckich odzieży i obuwia; towary te były sprzedawane na terenie Polski – głównie w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa dokonywała importu towarów z krajów azjatyckich na podstawie zupełnie innych dokumentów, niż te przedstawiane przy odprawie celnej na terenie UE, następnie towar na fakturach "opuszczał" teren RP, a faktycznie pozostawał w kraju.

W procederze wykorzystywano pozorną działalność licznych podmiotów gospodarczych – w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibami na terenie całej Polski. "Z fikcyjnej dokumentacji sporządzanej dla potrzeb ujawnionego procederu dotyczącego zachowań określanych mianem oszustwa podatkowego wynikało, że sprowadzane towary miały być sprzedawane do Czech i Słowacji, co miało na celu obniżenie należności podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług" - dodała prokurator.

Wśród zatrzymanych siedmiu osób są pełniący funkcje prezesów zarządów w spółkach związanych z tą grupą przestępczą, osoby zajmujące się ich księgowością, działalnością gospodarczą oraz sprawami majątkowymi.

Po postawieniu zarzutów, decyzją sądu cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane. Wobec trzech pozostałych prokurator nadzorujący śledztwo zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych

Według wyliczeń śledczych, dotychczasowe uszczuplenia podatkowe wynikające z prawomocnych decyzji podatkowych oraz protokołów kontroli podatkowej przeprowadzonej w badanych podmiotach gospodarczych sięgają 25,6 mln zł. Przy zarzutach postawionych podejrzanym grozi im do 10 lat więzienia i grzywny.

autor: Robert Fiłończuk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.