Po 100 dniach: rząd Beaty Szydło nie dał rady [Analiza]

100 dni rządu Beaty Szydło minęło szybko. Za szybko, aby rząd zrealizował wszystkie obietnice złożone w listopadowym expose. Co ważniejsze, część z tamtych zapowiedzi przeszła gruntowną metamorfozę lub przesunęła się na liście priorytetów ekipy, która do władzy szła z hasłem "Damy radę".

Beata Szydło podczas przedwyborczej debaty z Ewą Kopacz
Beata Szydło podczas przedwyborczej debaty z Ewą Kopacz (FORUM)

Niniejszy tekst stanowi analizę obietnic złożonych przez B. Szydło. Obietnice złożone przez poprzednich premierów - J. Buzka, L. Millera, M. Belkę, K. Marcinkiewicza, J. Kaczyńskiego. D. Tuska i E. Kopacz - znajdują się w tekście "Premier Szydło zalicytowała wysoko, Poprzednicy unikali obietnic na 100 dni".

18 listopada 2015 r. wnikliwie słuchaliśmy każdego słowa premier Beaty Szydło, teraz mówimy „sprawdzam”. W trwającym 62 minuty expose (trzykrotnie krótszym niż Donalda Tuska z 2007 r.) nowa premier złożyła ponad 50 obietnic (rok wcześniej u Ewy Kopacz naliczyliśmy 29).

Przeanalizowaliśmy przede wszystkim obietnice, których realizację premier Beata Szydło zapowiedziała w trakcie pierwszych stu dni rządu.

Powód jest prosty: szefowej rządu nikt nie kazał składać takich deklaracji, a skoro Prawo i Sprawiedliwość - jak niemal każda partia w historii III RP - "szła do wyborów z szufladami pełnymi ustaw" (słynna teczka z debaty Szydło-Kopacz), to przy większości w obu izbach parlamentu i przychylnym prezydencie nie powinno być problemów z ich szybkim wprowadzeniem.

Okazuje się, że - w zależności od punktu widzenia - tylko lub aż dwie z ośmiu zapowiedzi, które otrzymały klauzulę obietnicy realizacji w ciągu stu pierwszych dni rządzenia krajem, przeszły całą legislacyjną ścieżkę. Poniżej analizujemy każdy z tych przypadków.

Jak oceniasz rząd Beaty Szydło po pierwszych 100 dniach?


Lista obietnic Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządu

Śródtytuły stanowią dokładne cytaty z expose

1. "Po pierwsze, 500 złotych na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka”

Stan: Zrealizowana (częściowo)

Sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości, która od wyborów rozpala emocje zarówno ekonomistów, jak i zwykłych Polaków. Mimo kontrowersji dotyczących tego, czy w trakcie kampanii wyborczej premier obiecywała 500 zł na każde dziecko, czy obwarowała to stwierdzenie odpowiednimi warunkami (w expose tak właśnie zrobiła), trzeba stwierdzić, że Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta.

Program „Rodzina 500+” ma ruszyć w kwietniu. Szacuje się, że z programu skorzysta ok. 2,7 mln rodzin wychowujących 3,7 mln dzieci. Świadczenie wychowawcze przyznawane będzie na każde drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku starania się o wsparcie na pierwsze dziecko trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe: 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Na poniższym pasku realizacji obietnicy ostatnia komórka nie została oznaczona, ponieważ wciąż jeszcze nikt obiecanych pieniędzy nie otrzymał. Samorządy, które mają obsługiwać wypłatę środków, już prowadzą szkolenia dla pracowników i to od ich sprawności zależeć będzie ostateczny termin realizacji obietnicy. Czas ten może się wahać, ponieważ wniosek o świadczenie 500 zł będzie można złożyć w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zaś samorząd ma wydać decyzję i wypłacić pieniądze w ciągu 3 miesięcy od wpłynięcia wniosku.

(Bankier.pl)

Dokument: Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~światsieśmieje

Ten artykuł już był 24 lutego. Manipulacja pod lemingów. Żałosne.

! Odpowiedz
0 5 ~DOBRAZMIANA

Koszykówka w Korei Północnej. Zmienili zasady według życzeń Kim Dzong Una. Kim Dzong Un osobiście dopilnował, żeby wprowadzić nowinki nieznane gdziekolwiek indziej. I tak:
- wsad piłki do kosza to trzy zdobyte punkty (zamiast dwóch),
- każdy rzut z gry oddany w ostatnich trzech sekundach meczu to osiem zdobytych punktów (zamiast dwóch, ew. trzech wg tradycyjnych zasad), co powoduje, że końcówki muszą wyglądać morderczo,
- kiedy rzut za trzy jest celny na tyle, że piłka nie dotknie obręczy, wtedy drużynie zalicza się cztery punkty,
- celny rzut wolny to zdobyty punkt, jednak spudłowany osobisty oznacza, że drużynie rzucającego odbiera się jeden punkt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~agent_radzi

UWAGA! MONITORING INTERENTU! przypominam, jesteście monitrowani. w przypadku namierzenia nie wyłączać komputera, nie opuszczać pomieszczenia, nie wyjeżdzać z kraju. zacgować spokój, trzymać ręce na kalwaiatrurze az do przybycia funkcjoariuszy

! Odpowiedz
0 1 ~PYTANIE

wiesz ktoś kiedy bezie publikowany bnastępny tom dokumentów z szafy gienierała? fajna komedia.

! Odpowiedz
0 1 ~re_sort

generał samod dobro. i patriota. rodzina chciała tylko 90 tysi za bibioteczkę - taka promocja

! Odpowiedz
0 1 ~osmiorniczka odpowiada ~re_sort

w każdej gazecie za takie kwity można dostać o wiele wiecej

! Odpowiedz
0 0 ~wayda odpowiada ~osmiorniczka

dobry serial. dawno tak sięnie ubawiłem. cały czas sie śmieję. to powinna być polska kandydatura do oskara

! Odpowiedz
0 0 ~KansKloss_Janek_J23

teczka mniejsza niż życie

! Odpowiedz
0 0 ~xavery odpowiada ~wayda

generałowi należy się pomnik za uratowanie kraju

! Odpowiedz
5 3 ~ek

Propagandowe TVNowskie kawały. Stać ten portal Bankier na wyższe loty

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil