Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

MF: proponowane rozwiązanie dot. kredytów walutowych wymaga dopracowania oraz analizy

Proponowane rozwiązanie Kancelarii Prezydenta dotyczące kredytów walutowych wymaga dopracowania oraz analizy z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa, w tym skutków budżetowych oraz konsultacji z innymi instytucjami, w których kompetencjach leży polityka monetarna i budżetowa - uważa resort finansów.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"MF po wstępnej analizie dokumentu roboczego Kancelarii Prezydenta RP zawierającego zasady przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki uważa, że istnieją przesłanki do niestwierdzenia jednorazowej, trwałej utraty wartości aktywów finansowych, takie stanowisko ma oparcie w interpretacji standardu 39 MSR. Tak więc w opinii MF możliwe wydaje się być ujmowanie przez banki ewentualnej straty (rozumianej jako różnica między kursem bieżącym a +kursem sprawiedliwym+) w czasie" - napisano w komunikacie.

Ponadto MF zauważa, że proponowany mechanizm pozwala na rozwiązanie części rezerw z tytułu LTV, a także zmniejszenia dodatkowych wymogów kapitałowych związanych z utrzymywaniem przez banki znaczącego portfela kredytów walutowych, co ma wymierny, pozytywny wpływ na wynik sektora.

"Proponowane przez Kancelarię Prezydenta rozwiązanie wydaje się być uczciwe z punktu widzenia relacji między kredytobiorcami złotowymi a +frankowymi+, gdyż wartość pozostającego kapitału do spłaty jest dla +kredytu hipotetycznego+ większa niż analogiczny, +prawdziwy+ kredyt złotowy" - napisano w komunikacie MF.

"Proponowane rozwiązanie wymaga dopracowania oraz analizy z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa, w tym skutków budżetowych oraz konsultacji z innymi instytucjami, w których kompetencjach leży polityka monetarna i budżetowa" - dodano.

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w piątek projekt ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych, który ma zostać wysłany do Komisji Nadzoru Finansowego, która ma oszacować skutki finansowe tej regulacji.

Konsultacje z samorządowcami w sprawie kwoty wolnej od podatku

Minister finansów spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, w celu omówienia stopniowego podwyższania kwoty wolnej od podatku PIT.

Celem spotkania była wymiana opinii na temat podwyższenia kwoty wolnej od podatku PIT. Uczestnicy zgodzili się, że inicjatywa ta jest wskazana i będzie miała pozytywny wpływ na zamożność obywateli wspólnot samorządowych, zwłaszcza osób osiągających dochody poniżej średniej. Może ona jednak doprowadzić do częściowego obniżenia wpływów z podatku PIT. Reprezentanci samorządów przedstawili zatem szereg propozycji jak zrekompensować ten hipotetyczny ubytek.

Minister Finansów poinformował, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest bardzo istotnym projektem rządu, gdyż realizuje postulat sprawiedliwego społecznie państwa. Ponadto zadeklarował, że Ministerstwo Finansów traktuje stronę samorządową jako naturalnego partnera i sojusznika w działaniach służących odbudowie dochodów podatkowych.

Minister Paweł Szałamacha wskazał też, iż samorządy korzystają ze środków unijnych, zaś składka członkowska UE jest w całości wpłacana z budżetu centralnego. Co więcej, samorządy mogą spodziewać się pozytywnego efektu wprowadzenia programu 500 plus. Dzięki niemu podniesie się poziom zamożności obywateli, co zmniejszy liczbę osób pobierających świadczenia z tytułu pomocy społecznej. Rozpoczęcie wypłat świadczeń w ramach programu jest przewidziane już wiosną 2016 roku, więc jego efekty samorządy odczują znacznie wcześniej niż podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

(PAP)

jba/ kom/ ale/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Leń

Kurs (nie)sprawiedliwy
Rozumiem że PAD może i miał dobre intencje i chciał zrównać kredytobiorców CHF do kredytobiorców PLN ale wyszło to mocno kiepsko - lobbyści bankowi górą:(
Z matematycznego punku widzenia, patrząc z perspektywy jednej raty te wyliczenia mają sens ale nie można tu mowić o jakimkolwiek zrównaniu sytuacji bo kredytobiorcy CHF są w dużo gorszej sytuacji poprzez fakt że przy takich wyliczeniach przez pierwsze kilka lat nie spłacali w ogóle kapitału który na dodatek wzrastał.
Inna sprawa że sposób wyliczania kursu sprawiedliwego prowadzi do sytuacji że osoby które brały kredyty w 2008 są w najkorzystniejszej sytuacji paradoksalnie.

http://zapodaj.net/d8b5aee016ae0.jpg.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dalajLAMA

Dobry artykuł ZPP o bankowym kolonializmie w Polsce..
KONIEC TEGO

http://zpp.net.pl/aktualnosci/run,stanowisko-zpp-ws-frankowiczow,page,1,article,1074.html


! Odpowiedz
0 0 ~paweł

cokolwiek czego dotyka się pis wymaga dopracowania i analizy. Ci ludzie nie są w stanie zaproponować nic sensownego polskiemu społeczeństwu

! Odpowiedz
0 4 ~kika

Szkoda, że w tej sprawie nie ma wyroku sądowego.Nie potrzebne by były wtedy żadne ustawy.

! Odpowiedz
0 3 ~ziutek

PIS i tak ma w czterech literach wyroki sądów

! Odpowiedz
1 7 ~evil

Kiedy akcjonariusze czyli my wszyscy, którzy braliśmy udział w ofertach publicznych i jesteśmy takimi samymi akcjonariuszami jak Skarb Państwa zaczniemy dochodzić odszkodowania. Jakim to prawem zwyczajowym polski skarb państwa ma lepszą pozycję w kodeksach niż suweren ? Dlaczego urzędnicy skarbowi oszukują suwerena? Suweren to my, właściciele tego państwa. Płacimy podatki, żyjemy i umieramy dla niego a ono nas tak oszukuje! Polacy wydali swoje oszczędności na zakup od państwa bardzo wielu przedsiębiorstw. Urzędnicy skarbowi namawiali pracowników ofe do zakupu akcji. Były w tym celu organizowane specjalne, zamknięte spotkania! Dlaczego suweren czyli my naród zostaliśmy oszukani przez polskich urzędników ? Na te pytania musi być odpowiedź. Albo udzieli jej Kaczyński albo inny przywódca, który przyjdzie po nim. Nie możemy pozwolić aby grupka kolesi okradała miliony Polaków!@!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~marek

Komunikat wydano tylko po to, żeby utrzymać fikcję niezależności prezydenta.

Tak naprawdę tylko naiwny uwierzy, że projekt prezydenta nie był konsultowany z prezesem czy z rządem.

! Odpowiedz
4 2 ~malineczka

Jeżeli byłby konsultowany z prezesem lub rządem,to byłaby to bardzo dobra wiadomośc,ponieważ miałby szansę na realizację.W moim przypadku to bardzo dobry projekt.(sprawdzałam na tym "prezydenckim"kalkulatorze i rata wyszła mi o ok.800pln niższa).

! Odpowiedz
0 1 ~marek odpowiada ~malineczka

Od projektu do realizacji droga jest długa. Zwłaszcza że ten pomysł pojawił się jako obietnica wyborcza, a nie od dzisiaj wiadomo, że politycy realizują tylko ten obietnice, które są dla nich opłacalne (np. przysporzą im dodatkowego poparcia przed wyborami). I generalnie dotyczy to każdej partii w Polsce.

A sposobów na odkładanie spraw jest w polskiej polityce mnóstwo. Przeciągające się konsultacje, uzgodnienia, poprawki, analizy, pozyskiwanie opinii itd. I w takiej sytuacji nie można politykom niczego zarzucić, bo przecież oni cały czas pracują nad projektem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~qaz odpowiada ~malineczka

Ta, a LIBOR zastapilas WIBOREM? A zastanowilas sie, ze jak sPiSkowa ekonomia upadnie na pysk to WIBOR bedzie 15%? Nawet sztywny, sprawiedliwy kurs nic nie da, jesli nie bedziesz miec kasy na wczesniejsza splate i obnizenie kapitalu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,1900%
2020-03-27
WIBOR 3M 0,0000 1,1700%
2020-03-27
LIBOR 3M CHF 0,0082 -0,6926%
2020-03-23
EURIBOR 3M -0,0040 -0,3530%
2020-03-27