Premier Szydło zalicytowała wysoko. Poprzednicy unikali obietnic na 100 dni [Analiza]

Beata Szydło nie wywiązała się ze wszystkich studniowych obietnic złożonych w expose. To fakt, ale też tylko jedna strona medalu. Drugą jest to, że obecna premier zapowiedziała dużo więcej konkretów niż jej poprzednicy. Analiza ich przemówień przynosi zaskakujące rezultaty.

Wczorajsza analiza 100 pierwszych dni rządu Beaty Szydło wzbudziła ogromne emocje. Idąc za ciosem, pod lupę wzięliśmy poprzednich prezesów Rady Ministrów.

Równie wnikliwie, co expose Beaty Szydło, przeanalizowaliśmy przemówienia otwierające wygłoszone przez wszystkich siedmiu premierów, którzy rządzili Polską w XXI wieku. Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk i Ewa Kopacz w trakcie swoich expose przemawiali łącznie przez ok. 10 godzin i wypowiedzieli ponad 50 000 słów.

Kluczowa uwaga – tak jak w przypadku Beaty Szydło, tak w przypadku jej poprzedników przeczesaliśmy expose pod kątem konkretnych obietnic, których realizacja zapowiedziana została na najbliższy czas (dla zachowania wspólnego mianownika - na około 100 dni). Jak się jednak okazało, słowa „sto dni” wypowiadane było nadzwyczaj rzadko – praktyczny użytek zrobił z nich jedynie Leszek Miller – wobec tego uwzględniono także wypowiedzi, które można w ten sposób interpretować. Sztandarowy przykład to obietnice wprowadzenia zmian w przyszłorocznym budżecie (gdy expose wygłaszano w ostatnim kwartale roku) czy uchwalenia ustaw w następującym po dacie expose miesiącu kalendarzowym.

Całe morze ogólników i zapowiedzi, z których teoretycznie można rozliczać premiera dopiero po zakończeniu kadencji, w niniejszej analizie zostały pominięte. Dla osób najbardziej dociekliwych publikujemy także stenogramy z poszczególnych wystąpień – ich treść może posłużyć do własnych analiz i przemyśleń.

I Jerzy Buzek, 1997

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Czas trwania: 60 minut. Zobacz stenogram (4999 wyrazów)

Obietnice na 100 dni: 1

Zrealizowanych: 1

Premier przełomu wieków swoje expose wygłaszał jeszcze w drugim tysiącleciu. Lata, które upłynęły od tamtego momentu, to w polityce cała epoka. Buzek w expose mówił m.in. o członkostwie w NATO i UE, walce z wysoką wówczas inflacją czy wymianie PRL-owskich kadr.

Wśród powodzi ogólników i delikatnych szkiców czterech wielkich reform (edukacyjnej, administracyjnej, zdrowotnej i emerytalnej) znalazło się miejsce na zaledwie jeden konkret:

Jednym z pierwszych posunięć nowego rządu było podjęcie decyzji o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy ratyfikacyjnej w sprawie konkordatu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

Zapowiedź ta dotyczyła nadrobienia sporych zaległości wynikających ze zmian na szczytach władzy. Konkordat zawarto bowiem jeszcze w 1993 r., jednak ustawa o wyrażeniu zgody na jego ratyfikację przeszła przez Sejm dopiero 8 stycznia 1998 r. – 59 dni po expose Jerzego Buzka. Dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 23 lutego 1998 r., a konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 2 ~Robieni_w_Bambuko

Analiza ma na celu zdyskredytowanie obecnej premier. Żyją już trochę i podobnych manipulacji w stosunku do poprzednich ekip nie widziałem w bankierze (a było by co opisywać) - gdzie CI analitycy w tedy byli ???. Dlatego u mnie odnosi toi skutek osoby do zamierzonego przez "analityków " Bankiera. Każdy moze sobie to wyjaśnić na swój sposób, Nie lubię tylko , jak byle ........ chce zrobić czytelników (czyli mnie) w Bambuko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~Robieni_w_Bambuko

Dodam tylko, że nie chodzi mi o sens wypowiedzi , ale stronniczość i gabaryty artykułu niespotykanego dotąd przy ocenie innych ekip np z PO.

! Odpowiedz
7 13 ~KLACZ_arabskaPL

"Premier Szydło zalicytowała wysoko. Poprzednicy unikali obietnic na 100 dni "

przecież za nic ona nie odpowiada

! Odpowiedz
3 17 ~RozumiejącyLENINA

Zanim Europa zachodnia zaczęła trwonić swój kapitał, najpierw musiała go wypracować. Ja to rozumiem że jak ktoś ma puste kieszenie, a obok widzi kogoś komu się z nich sypie "złoto"... to by chciał być taki jak on. To dobrze. Natomiast zbyt wiele osób myśli że jak się zabierze temu co ma i podzieli na pół to będzie uczciwie ? Po jakimś czasie znowu dojdziemy do tego samego momentu... Dlatego nie rozumiem dlaczego wciąż próbuje się promować ludzi, którzy nie szanują kapitału ? Rozumiem też dlaczego jesteśmy biedni, bo się nie umiemy szanować. I żadne odgórne tego dekrety nie załatwią. Mogą co najwyżej utrudnić życie, nam wszystkim.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~PLANTACJA_szKOMÓREK

Przy PODATKU BANKOWYM 3 % rocznie Budżet dostanie ok 50 mld PLN !!!, a wtedy są możliwe wypłaty BECIKOWEGO do 18-go roku i EMERYTURA od 18-go roku życia

To się nam należy, obowiązkowo dla wszystkich KRETKOWE, no i GUMKOWE dla Mężczyzn !!! Pozwolić NIEMCOM na NAS pracować, nie jesteśmy gorsi od GREKÓW. Pokażmy co potrafimy

Z poważaniem, socjalistycznym pozdrowieniem i uśmiechem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~HODOWCA_arabówPL

Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”

Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,

Polak potrafi, jest lepszy do GREKA

Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!!!

! Odpowiedz
4 8 ~500_Flach_obalę

Czy moje 500-t PLN/miesięcznie niezagrożone ???

Mnie nie wyrolowaliście i b. dobrze, bo mnie okrutnie suszy. Brawo PIS

W maju mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego.

W marketach co poniedziałek, środę i piątek napiję i najem się do woli.

A na odchodne wziąć ze sobą "małpeczkę".

Oczywiście wszystko opłacę tym podatkiem odbankowym.


Mnie to wystarczy:

na śniadanie:2-ie kajzerki obłożone szyneczką, plus "małpeczka"

na obiad coś na ciepło np, pół kurczaka z grilla, plus "małpeczka"

na kolację: dwie kajzerki z serkiem żółtym, plus "małpeczka"

Uwaga: "małpeczki po koszcie własnym tzn. bez akcyzy i podatków 1 zł za "małpkę",
bo inaczej nie zmieszczę się w limicie podatku odbankowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Wody

Udomowienie polskich banków brzmi jak okiełznanie jakiejś dzikiej kozy xD

! Odpowiedz
3 11 ~HODOWCA_kotów

"UDOMOWIONE polskie BANKI największą MLECZARNIĄ EUROPY " - wypłaci każdemu obywatelowi po 500 PLN/miesięcznie. Jak nie starczy to NBP będzie wspomagać !!! A SKOK zrobi skok na udziały rynkowe w ramach UDOMOWIENIA. Wszystko w ramach ODPOWIEDZIALNOŚCI, SZCZEROŚCI polityków i kosztem całego SPOŁECZEŃSTWA!!!! – da się, a co !!! , da się !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~niepelnosprawny_org

wysoko lata, a gdzie siada?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil