REKLAMA

Min Rafalska o minimalnej stawce godzinowej za pracę

2016-01-22 17:38
publikacja
2016-01-22 17:38
fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dziennikarzom, że rząd jest otwarty na propozycje dotyczące minimalnej stawki godzinowej za pracę. Przypomniała, że projekt został już przekazany do konsultacji społecznych. Zgodnie z dokumentem, najniższa stawka godzinowa dla osób pracujących na zlecenie oraz wykonujących usługi ma wynieść 12 złotych brutto. Minister podkreśliła, że jest to rozwiązanie na które czekają pracownicy na przykład firm ochroniarskich czy sprzątających, którym płacono po 4, po 5 złotych. Minister wyraziła nadzieję, że być może zmiana na wyższą stawkę za godzinę zachęci wielu pracodawców do zamiany umowy zlecenia na umowę o pracę.

Minister nie wyklucza, że kwota 12 złotych będzie waloryzowana. Chodzi o to, by nie była to suma, która obecnie wydaje się wystarczającą z punktu widzenia płacy minimalnej a za 10 lat może być już bardzo niską.

Elżbieta Rafalska zwróciła też uwagę, że projekt uchyla przepis, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku może wynosić 80% wysokości płacy minimalnej. Pozwoli to znieść zróżnicowanie wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy. Po wejściu w życie zmiany wszyscy pracownicy - niezależnie od stażu pracy - będą mieli prawo do 100 procent minimalnego wynagrodzenia - zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z wyliczeniami płaca minimalna osoby pracującej przez 8 godzin dziennie na zlecenie czy umowę wyniesie po wprowadzeniu proponowanej przez rząd godzinowej stawki 2016 złotych. Płaca minimalna wynosi zaś obecnie 1850 złotych. Pracownik na umowie cywilnoprawnej w przeciwieństwie do zatrudnionego na etat, sam musi jednak zapłacić płacić za obowiązkowe badania lekarskie, wszelkiego rodzaju szkolenia, odłożyć na urlop, często przygotować swoje narzędzia pracy czy pieniądze na delegacje.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/dyd

Źródło:IAR
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~moon
Już widzę umowy cywilnoprawne z karami przekraczający miesięczna pensję przy jednym błędzie pracowniczym
~Kmt375
A dlaczego odrazu nie zrobić najniższej stawki godzinowej 100 zł? Wtedy każdy by był bogaty :)

Polskie myślenie dobija....
~zez
A po co ci płatne chorobowe, płatny urlop wypoczynkowy i Sądy Pracy? W końcu możesz sobie negocjować umowę cywilnoprawną z przedsiębiorcą jak równy z równym i państwu nic do tego
markust71 odpowiada ~zez
W tym właśnie rzecz. Umowy cywilno-prawne są lepsze dla obu stron pod każdym względem, w rezultacie także dla budżetu, jednak ich sformułowanie wymaga posiadania odrobiny mózgu przez każdą ze stron. Niestety nasz kodeks pracy to prawna gwarancja przywilejów i świadczeń za nicnierobienie oraz promowanie tępoty co najmniej W tym właśnie rzecz. Umowy cywilno-prawne są lepsze dla obu stron pod każdym względem, w rezultacie także dla budżetu, jednak ich sformułowanie wymaga posiadania odrobiny mózgu przez każdą ze stron. Niestety nasz kodeks pracy to prawna gwarancja przywilejów i świadczeń za nicnierobienie oraz promowanie tępoty co najmniej po jednej stronie stosunku prawnego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki