Morawiecki za rozłożeniem podwyżki kwoty wolnej na 2-3 lata

Byłbym za rozłożeniem na 2-3 lata podniesienia do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest za mechanizmem, by z kwoty wolnej mogły korzystać tylko osoby do pewnego pułapu zarobków.

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju
Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju (fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

"Nad terminem wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku pracuje minister finansów (...) mamy także propozycję pana prezydenta. Będziemy też proponować jakieś nasze rozwiązania, ponieważ wprowadzenie bardzo szybko tej kwoty 8 tys. zł wolnej od podatku byłoby moim zdaniem nadmiarowym ruchem. To wszystko trzeba robić z pewnym fazowaniem" - powiedział w TVN24 szef resortu rozwoju.

Mówił też, że popiera rozłożenie tego procesu na 2-3 lata. "Czyli żeby rozpocząć w 2016 r., podnieść o np. 1,5 tys. zł. To będzie już znaczący ruch we właściwym kierunku. Następne w kolejnym roku itd. tak, żeby dojść do tych 8 tys. zł" - mówił Morawiecki deklarując, że zmniejszy to wpływy do budżetu o "kolejne 17 do 20 mld zł, może nawet trochę mniej".

Jak wyjaśnił, zależy to od tego, czy "zastosujemy tu model brytyjski, czyli taki, który jest progresywny, czy damy kwotę wolną od podatku dla wszystkich". "Ja powiedziałbym tak, że osoby, które dużo zarabiają, nie powinny mieć w ogóle kwoty wolnej od podatku" - podkreślił Morawiecki.

"Ja bym optował za tym, żeby (kwota wolna - PAP) była mechanizmem progresywnym. Tzn. od pewnego pułapu wysokich zarobków miesięcznych, np. 10 tys. zł brutto, jeszcze w zależności od tej kwoty podzielonej na członka rodziny i paru innych parametrów, ale żeby był jakiś próg tak jak w Wielkiej Brytanii, od którego już nie przysługuje ta kwota wolna od podatku" - zaznaczył szef resortu rozwoju.

Na początku grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu prezydenta Andrzeja Dudy ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. Przewiduje on podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Według uzasadnienia do projektu będzie to kosztować sektor finansów publicznych 15,5 mld zł, ale dzięki większej konsumpcji część tych pieniędzy wróci do budżetu.

Podniesienie kwoty wolnej prezydent Duda zapowiadał również w trakcie kampanii wyborczej; także PiS zgłaszało taki postulat w kampanii parlamentarnej. Premier Beata Szydło w swoim expose powtórzyła deklarację o podniesieniu kwoty wolnej do 8 tys. zł.

Kuczyński: Podniesienie kwoty wolnej od podatku to dobry pomysł

- Bardzo dobry pomysł. Pamiętajmy, że podwyżka kwoty wolnej od podatku nie podwyższa mojej kwoty netto. To nie jest tak, że ktoś, kto jest w progu 32%, nagle zaczyna mniej płacić. Podnoszenie kwoty wolnej od podatku jest bardzo korzystne dla tych najuboższych. Dla osób, które zarabiają grosze, te 40 zł więcej netto to całkiem sporo. Jednak sposób i konstrukcję obliczania podatku trzeba dobrze policzyć. W innych krajach UE te kwoty wolne liczone są w dziesiątkach tysięcy - przekonuje Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion S.A.

- Kwota wolna od podatku rozbudza wyobraźnie Polaków. Przypomnijmy, że od 2003 wynosi ona 3089 zł i jest rocznym dochodem, który jest zwolniony z opodatkowania. Oznacza to mniej więcej tyle, że fiskus pozostawia w naszej kieszeni 556,02 zł. W projekcie podkreślono, że dochód 3092 zł rocznie, który jest już opodatkowany, to ponad dwukrotnie niższa kwota od minimum egzystencji - dodaje główny ekonomista Bankier.pl, Łukasz Piechowiak.

(PAP)jba/ jtt/akn/ gma/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endriu

Kwot wolna od podatku powinna wynosić 24000zl przy zarobkach 2tys miesięcznie

! Odpowiedz
0 0 ~Zawiedziona

Kwota wolna od podatku dla posłów to 27 360 zł! Dla reszty społeczeństwa to 3 091 zł...
Dlaczego więc chcą podnieś tylko do 8 tys??????

! Odpowiedz
0 0 ~zawiedziona

a obietnice rządu, narzekano na po ale ten rząd w oszustwach jest stokroć lepszy

! Odpowiedz
2 3 ~S2134

Czy pan Kuczynski nie mowil czasem miesiac temu ze to zly pomysl?

! Odpowiedz
0 4 ~scart

Czy to nie jest psucie systemu ? Do tej pory naliczanie podatku PIT jest względnie proste. Przy takich kombinacjach zacznie być dziwne.

! Odpowiedz
2 11 ~bgv

będzie nowy rodzaj sprawiedliwości - tzw. sprawiedliwość po pisowsku: 500 nie dla wszystkich, kwota wolna nie dla wszystkich, prawo nie obowiązuje wszystkich ... smutne i żałosne

! Odpowiedz
4 5 ~juju

daję im max 2 lata rządów ... potem zmiecie ich niezadowolenie społeczne ...

! Odpowiedz
2 7 ~cccc

Przełożenie o 2-3lata
To samo Po mówiło o stawce Vat 23 %
Czyli na wieczne nigdy
Kolejne kłamstwo wyborcze Pisiorów

! Odpowiedz
1 6 ~mich

I co że wyrok trybunału każe podnieść kwotę wolną od podatku? Przecież widać gdzie PIS ma trybunał!

! Odpowiedz
4 21 ~suisse

500 zł na dziecko. Tak, ale nie do końca, jak obiecywaliśmy.
Kwota wolna od podatku. Tak, ale nie do końca tak, jak obiecywaliśmy.
Pomożemy frankowiczom. Ale na razie nie wiemy jak. Nie szkodzi, ważne, że to kupiliście na wyborach.

Ale za to będzie podatek od hipermarketów i banków. Tak jak obiecywaliśmy.
Podatek od ubezpieczycieli. To coś ekstra, Drodzy Wyborcy. Cieszycie się?
No i abonament rtv będziecie płacić. Bo płacić trzeba.

Skłócimy się z Niemcami, bo to przecież nasz odwieczny wróg. I główny płatnik dotacji dla nas. A Polska musi mieć dwóch przeciwników. Od wschodu i od zachodu.

Aleście wybrali!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil