Minimalna płaca godzinowa od 1 lipca 2016 r.

redaktor Bankier.pl

Minimalna płaca godzinowa w przypadku zatrudnionych na umowę-zlecenie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 r., poinformowało MRPiPS. Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych.

(fot. Krystian Dobuszynski / FORUM)

Treść projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji, zakłada również wprowadzenie 100% minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku zatrudnienia. Do tej pory pracownik przez pierwszy rok otrzymywał min. 80% najniższej krajowej. Projekt zmiany ustawy wprowadzi również większe uprawnienia dla urzędników Państwowej Inspekcji Pracy.

Minimalna płaca godzinowa ma zacząć obowiązywać już od 1 lipca, natomiast przepis zakładający 100% minimalnego wynagrodzenia niezależnie od stażu pracy, wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2017 roku.

12 zł za godzinę pracy w przypadku umów-zleceń i umów o świadczeniu usług to nie jedyna zmiana, którą zapowiedziało MRPiPS. Nowe regulacje dotyczą również zasad zatrudniania w oparciu o umowę o pracę na czas określony, a także opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku zawarcia kilku umów-zleceń. Szczegółowo o nadchodzących zmianach dla zatrudnionych pisaliśmy na łamach Bankier.pl.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Asia

Dziś mi zaproponowała firma prace na pół etatu na umowę zlecenie tj 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu. I nie za 12 zł brutto xa godzinę ale ogólnie za miesiąc 850 zł brutto. Normalnie wstydu nie mają.

! Odpowiedz
1 1 ~Katarzyna

Ok minimalna płaca za godzinę, na umowę zlecenie, a co myślicie o płacy minimalnej na umowie o pracę ? gdyby ktoś miał ochotę poczytać przyjemny artykuł : http://papug.pl/komu-potrzebna-jest-placa-minimalna/

! Odpowiedz
4 0 ~Ekspert_Pracapl

Chcesz pomóc znajomemu znaleźć pracę? Nic prostszego:) Jeśli na portalu Praca.pl trafisz na ofertę odpowiadającą wymaganiom Twojego znajomego, po prostu poleć go do pracy, klikając na czerwoną strzałkę i podając jego e-mail! Dzięki temu możesz zyskać nie tylko jego wdzięczność, ale również 1000 zł! Sprawdź jak to zrobić na http://praca.pl/rekomendacje.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~Kuba

Jak wy bredzicie to jest 12 brutto, na rękę 9 zł, dniowka 72 zł, przez 20 dni to 1440 zł i to ma być pieniądz...?? Powinno być 2000 netto i wtedy by można było żyć i założyć rodzinę, ale w tym kraju co chwile jakieś postojowe a kraj zabiera stalowej w szpitalu 900 zł z 2100 zostaje 1200, znam takie Przypadki, oddajcie kasę która idzie na ZUS i NFZ, i tak z tego młodzi ludzie nie korzystają a dopłacać jedynkę do emerytur i bogatych lekarzy co przypisują jedynie lekarstwa. Dziadek przed świętami dostał informacje i skierowanie do szpitala od 27 grudnia, 27 grudnia powiedzieli ze to juz nie ma sensu i go nie przyjęli, teraz w domu czuje się lepiej, tam traktują ludzi jak króliki doświadczalne, żałosny kraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 11 ~raku

Jad? Człowieku zapierdzielaj 240 h za 1500 zł i utrzymaj rodzine! G.....O mnie obchodzi twoja firma. Zamiast na nowy dom będziesz zbierał na to, żeby ktoś inny też go miał! A jak Cię nie stać to idź i pracuj za 1500 zł!

! Odpowiedz
7 13 ~Arthur

Po wejściu tych przepisów, prawdopodobnie to nawet tych 1500 nie zarobisz. Przedsiębiorcy będą redukować etaty. Jeśli ktoś miał 10 pracowników to zwolni ze 3, a tych siedmiu będzie za 12 zł/h robiło tą samą robotę co wcześniej 10.

! Odpowiedz
0 2 ~lol odpowiada ~Arthur

Będzie, albo i nie. Granice mamy otwarte - część (kolejna) wyjedzie, a pracodawca sam będzie sobie robił...

! Odpowiedz
7 12 ~Ja

Ludzie skąd ten jad?! Załóż firmę jeden z drugim i zobaczcie jaka to praca a nie pieprzycie bez sensu! Pracodawca to nie zagraniczny moloch i montowania. Patrzcie trochę szerzej. Sami znawcy od 7 boleści.

! Odpowiedz
1 7 ~Asia

Czyli co, uważasz że skoro ktoś założył firmę, ma zapierdziel, pełno papierkowej roboty i nie tylko to ma prawo traktować pracownika jak niewolnika za głodową stawkę, bo sam jest na dorobku?????

! Odpowiedz
6 8 ~as

bardzo dobrze. Koniec tego bangladeszu. A jak ktoś nie ma co robic i w związku z tym boi się zwolnienia z pracy, to tylko zdrowiej dla rynku. Lepsza organizacja pracy i bedzie ok.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne