Sześciolatki nie muszą iść do szkół - prezydent podpisał ustawę

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków przewiduje znowelizowana ustawa o systemie oświaty, którą w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

(fot. JERZY DUDEK / FORUM)

Zgodnie z nowelizacją autorstwa posłów PiS dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Nowelizacja przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowelizacja ma też umożliwić rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Rodzice będą mieli czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promocji do klasy II. Do końca roku szkolnego będzie mogło kontynuować naukę w klasie I lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, czy oddziale przedszkolnym.

MEN szacuje, że we wrześniu 2016 r., oprócz dzieci siedmioletnich - którym w tym roku jako sześciolatkom odroczono obowiązek szkolny (jest ich 91 tys., czyli 21 proc. rocznika) - do I klasy trafi ok. 10-15 proc. sześciolatków, których rodzice będą chcieli skorzystać z tego, że klasy będą mniej liczne oraz 10-15 proc. dzieci, będących obecnie w klasach I, które na wniosek rodziców będą zapisane ponownie do klas I.

Analogiczne prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymają też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r., obecnie uczące się w II klasie. Dzieci te są pierwszą grupą, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Nowelizacja przesuwa o trzy lata - do 2019 r. - wejście w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola i w ten sposób utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, samorządy na takie przekształcenie miały mieć czas do 1 września 2016 r. Według resortu edukacji samorządy sygnalizują, że nie są w stanie tego zrobić w tym czasie m.in. ze względu na inne wymagania stawiane szkołom i przedszkolom; w efekcie zapowiadają likwidację oddziałów przedszkolnych.

W związku ze zwiększeniem liczby dzieci w edukacji przedszkolnej poprzez pozostawienie w niej sześciolatków, zwiększona ma być w 2016 r. kwota dotacji z budżetu dla samorządów na jednego przedszkolaka - z 1305 zł na 1370 zł.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w nadzorze pedagogicznym. Zgodnie z nią minister edukacji ma otrzymać prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Obecnie prawo powoływania i odwoływania ich przypisane jest wojewodzie - z zastrzeżeniem, że ma się ono odbywać za zgodą ministra edukacji.

Wyłonienie kandydatów na stanowisko kuratora, tak jak teraz, odbywać się ma na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Osoba ubiegająca się o stanowisko kuratora będzie musiała legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel, nie będzie jednak musiała mieć doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Szczegóły konkursu ma regulować rozporządzenie ministra.

Osoby powołane na stanowisko kuratora oświaty, na mocy dotychczasowych przepisów, będą zajmowały stanowiska nie dłużej niż przez trzy miesiące od dnia wejście w życie nowych przepisów. Wojewodowie w terminie 14 dni od wejścia w życie noweli mają ogłosić konkursy na stanowiska kuratorów.

Nowelizacja przywraca kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół. Dotąd, choć kuratorzy mają obowiązek zaopiniować uchwały samorządów o zamiarze likwidacji szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej, to ich opinia nie była wiążąca dla samorządów.

Chiny: rezerwy walutowe rekordowo topnieją, złota przybywa

Chiny: rezerwy walutowe rekordowo topnieją, złota przybywa

Panika na giełdach oraz dalsze osłabienie waluty to nie jedyne istotne informacje z Chin. Według opublikowanych dziś danych chińskie rezerwy walutowe wyraźnie spadają.

Przywrócony zostaje też obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora w przypadku udzielenia przez samorząd zezwolenia na założenie przez osobę fizyczną lub prawną publicznej szkoły lub placówki oświatowej. Ma to na celu uniemożliwienie ewentualnej próby zastąpienia szkoły prowadzonej przez samorząd publiczną szkołą prowadzoną przez inny podmiot.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przywrócenie rodzicom prawa wyboru, czy dziecko rozpoczyna naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat, zapowiedziała premier Beata Szydło w swoim sejmowym expose. Zaznaczyła wówczas, że odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków będzie przeprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządu. Powrót do obowiązku szkolnego od siódmego roku życia był też jednym z haseł wyborczych PiS w kampanii wyborczej.

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat trwało w Polsce od 2009 r. Przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice. 1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Rok wcześniej - we wrześniu ub. roku - obok siedmiolatków do I klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.(PAP)

rcze/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~JA

je 2016-01-07 16:11
Przeczekają na urlopach zdrowotnych zgodnie z Kartą Nauczyciela 3x po1 roku.
Zamien się na prace i uzeraj z rodicami, ktorzy sami nie w8idza o co im im chodzi. W jakim zawodzie choroba zawodowa jest schzofrenia? A masz pojęcie pod jaka presja pracuja nauczyciele nadstawieni na ciagle ataki z kazdej strony? Rodzice? Kuratorium?
Sama radosc. Zapraszamy!!!!!!!!!!!!!!!!! I nikt Ci nie podziękuje. Rodzice wszechmocni, bez czasu dla swoich dzieci. SZKOLA ZALATWI TEMAT!!!!!!!!!!!! ŁATWIZNA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Arek

Kto chce mieć tępe dziecko, niech mu ratuje dzieciństwo. Niech rośnie nowy elektorat prawicy.

! Odpowiedz
0 0 ~azet

Czyli tobie albo nie pomogło albo jesteś gimbusem

! Odpowiedz
4 9 ~ja1

Widzę, że to co obiecali realizują.
Możliwe, że za niedługo spełnią wszystkie obietnice wyborcze - byłaby to chyba pierwsza partia która zrealizowałaby wszystkie obietnice.

Inni poprzednicy obiecywali i nie starali się realizować zadań.

! Odpowiedz
10 5 ~-zbyszek1

A pieniądze skąd? Ja mam dać na socjalne obietnice? A niby dlaczego? Nie socjalne obietnice, typu ratujmy maluchy spełnić łatwo, tym bardziej, że to w ich żywotnym, pisowskim interesie. Im później do szkoły, im bardziej ciemny lud tym większy ich elektorat.

! Odpowiedz
4 3 ~miro odpowiada ~-zbyszek1

skonczyły sie libacje i obżeranie ośmiornicami w spelunie sowy, teraz są fundusze dla polskiego społeczenstwa ale taki POpapraniec jak ty cóz moze zrozumiec.

! Odpowiedz
0 8 ~Majki

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola fajnie by było aby znalazło się miejsca dla niego w takiej instytucji państwowej jak żłobek...tu jest mega problem z ilością miejsc.

! Odpowiedz
4 14 ~baca

B.dobry ruch w najlepszym czasie, tj. PRZED wizytą u bolszewików w Brukseli. Wyraźniejszego sygnału, że PL nie życzy sobie wtrącania się w nasze sprawy nie można było wysłać. To sygnał, że nie pękamy.

! Odpowiedz
4 2 ~fd

Ja bym jednak poczekał na ustalenia po powrocie. Wiem ze co rząd nie zrobi to trolle będą chwalić Jarka i sławić jego imię po wsze czasy. Jak jednak wolałbym żeby rząd spełnił b.istotne dla Polaków obietnice wyborcze : kwota wolna, frankowicze, obniżki podatków, podniesienie płacy minimalnej, likwidacje umów śmieciowych. . Jak będę biedny i nie będę miał za co żyć i utrzymać tego dziecka to co mnie obchodzi kiedy puszczę go do szkoły, kto rządzi w spółkach SP, jaki serial wyemituje TVP, czy kto będzie sędzia TK. Fani PIS podniecają się wszytkim co rząd robi - w końcu mają za to płacone 1,5 od posta. Jednak pomyślcie o sobie swoich rodzinach i portfelach i zastanówcie się kiedy wam będzie naprawdę dobrze? Życie nei polega przecież na opluwaniu za 1,5 wszystkiego co Jarek wskaże.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 4 ~znp

Co z niepotrzebnymi teraz nauczycielami?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil