Andrzej Duda: Wiek emerytalny dla kobiet - 60, dla mężczyzn - 65 lat

Wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat - przewiduje podpisany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy.

(fot. Mateusz Jagielski / EastNews)

Łączny koszt obniżenia wieku emerytalnego dla finansów publicznych w latach 2016-19 wyniesie ok. 40 mld zł, z czego koszt dla budżetu państwa to ok. 30 mld zł - wynika z uzasadnienia projektu prezydenckiej ustawy obniżającej wiek emerytalny.

 "Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, (...) tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali, ale także tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego oraz tych, którzy do wyborów nie poszli.

Jeżeli obecny parlament nie zdąży uchwalić ustawy skracającej wiek emerytalny, złożę ją również w następnej kadencji, gdy będzie już inna koalicja rządowa - zapowiedział Andrzej Duda.

"Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, koalicja rządząca pokazała, że potrafi uchwalać ustawy w sposób bardzo szybki, wielokrotnie pokazała to w ciągu ostatnich 8 lat, mam nadzieję, że tak samo rzetelnie będzie się mogła zająć tą ustawą" - mówił prezydent na poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Jeżeli tego nie zrobi, ja się absolutnie ze swojego zobowiązania nie wycofuję, projekt ustawy zostanie złożony w następnej kadencji Sejmu, kiedy będzie nowa koalicja rządząca" - dodał.

"Wierzę w to, że wiek emerytalny w Polsce, z inicjatywy prezydenta RP, zostanie obniżony" - powiedział Andrzej Duda.

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z "S" i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Wycofanie się z tej reformy wpisał do swojego programu prezydenckiego Andrzej Duda. Pytanie, czy Polacy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy", było jednym z trzech pytań, na które mieli oni odpowiadać w referendum 25 października. Do referendum nie doszło, bo Senat odrzucił wniosek Dudy w tej sprawie.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 ~kobieta

Równo uprawnienie co do wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn....(faceci mówią o.k) A GDZIE RÓWNO UPRAWNIENIE CO DO PENSJI?????? baby harują w fabrykach(na 3 zmiany) za marne 16oo zł,a facio też w tej samej fabryce się opierdala i zarabia 3000zł....baba wraca do domu i ma 2 etat pranie gotowanie dzieci itp....)a facet" zmęczony" piwko twelewizorek leżing itp.... No to jest właśnie RÓWNOUPRAWNIENIE!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~emerytka

Mam 60 lat i 25 lat pracy.Kapital wypracowany daje mi 1400 zl brutto emerytury ale nikt mi nie chce dac pracy od wielu lat jestem na utrzymaniu meza emeryta ktory ma 68lat.ZUS wyliczyl mi ze jak przejde na emeryture w wieku 67 to dostane o 100zl wiecej a nie jak mowi Kopacz 1500.Klamcy!Nie chce tych 100zl i chce moja emeryturke,wystarczy mi.Wole opiekowac sie wnukami.A jeszcze nie wiem czy dozyje do 67!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 ~Ala

pan premier Tusk ustalil wiek nie patrzac na charakter pracy to zgroza,

! Odpowiedz
2 5 ~Kasia9

Powinna być jeszcze możliwość pójścia na emeryturę ze względu na lata pracy kobieta 35 lat i mężczyzna 40 lat, albo zrównanie lat pracy kobiety i mężczyzny do 40 lat. Podejrzewam że nie wszyscy zaraz pójdą na emeryturę bo dużo osób mimo wszystko chce pracować, niż ma siedzieć w domu (osoby samotne lub takie którym zdrowie dopisuje i mają prace w biurze, a nie na dworze).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~matka

Pozdrawiam wszystkie matki, które urodziły dzieci w czasie dla siebie najgorszym, gdzie nie można było kupic nic oprócz octu, a kiedy nadchodzi powoli czas zasłużonego odpoczynku od życiowego chaosu, rządzący przedłużają przejście na emeryturę np. 1,5 roku....

! Odpowiedz
2 20 ~marko704

KIEDY PROJEKT USTAWY OBNIŻAJĄCY WIEK EMERYTALNY????????

! Odpowiedz
2 9 ~koksia

Dbajcie o ludzi. Zlikwidujcie zasiłki dla bezrobotnych i dajcie zarobki nie brutto tylko netto i będzie praca dla każdego. Niech każdy decyduje czy chce odkładać czy dać dla ZUS. Z kuroniówki za dużo osób kożysta i dlatego nie ma kto robić.

! Odpowiedz
3 19 ~1jul

EMERYT pobierajacy emeryture nie powinien juz dodatkowo pracowac...ma swiadczenie niech nie zajmuje miejsca mlodym..

! Odpowiedz
12 8 ~Artek

Jeżeli kobiety mają takie same prawa jak mężczyni, jest równouprawnienie to dlaczego mają pracować krócej. A tak naprawdę to nie o wiek powinniśmy walczyć ale o wysokośc tej emerytury.

! Odpowiedz
0 13 ~Ast

kobiety pracują na 2 etety w domu i pracy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne