REKLAMA

Patkowski: Kluczowe są dla nas kredyty hipoteczne

2022-05-23 07:00
publikacja
2022-05-23 07:00
Patkowski: Kluczowe są dla nas kredyty hipoteczne
Patkowski: Kluczowe są dla nas kredyty hipoteczne
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

WIRD (typowany na następcę WIBOR) wynosi dziś ok. 4,7 proc., gdy WIBOR to ponad 6,45 proc. – korekta zapewne będzie zbliżona do obecnej różnicy między tymi wskaźnikami – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie dla poniedziałkowego "DGP".

"Dziennik Gazeta Prawna" publikuje wywiad z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim, który m.in. odpowiada na pytanie, na ile następca WIBOR obniży raty kredytów, biorąc pod uwagę, że "jest intencja, by nowy wskaźnik był niższy o 1–2 pkt proc. od WIBOR, a z drugiej strony przepisy unijne, mówiące o porównywalności wskaźników".

"Z punktu widzenia prawa mamy dwa wskaźniki. Pierwszy to zamiennik do umów już obowiązujących, niezależnie od tego kiedy zostały zawarte. Ustawa reguluje właśnie procedurę wyznaczania zamiennika. Drugi to tzw. wskaźnik alternatywny, którego nie wyznacza w procedurze minister finansów, tylko robi to GPW Benchmark. To on ma objąć umowy, które dopiero będą zawarte. Tak więc musi być wydany i zamiennik, i wskaźnik alternatywny. To nie znaczy, że będą dwa wskaźniki. Faktycznie będzie jeden, ale wyznaczany w różnych procedurach" – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w rozmowie z "DGP".

Polacy rzucili się na zakup rekordowo drogich mieszkań za rekordowo tani kredyt – to nie mogło się dobrze skończyć

W ciągu ostatnich tygodni kwestia stawek WIBOR zdominowała debatę polityczno-ekonomiczną w Polsce. Liczba bzdur, nieprawd i przekłamań powstała w tym temacie zasługuje na to, aby jasno postawić sprawę - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 

Dodał, że w tej sprawie mają być szerokie konsultacje i że w ustawie została zapisana procedura awaryjna na wypadek, gdyby nie udało się porozumieć co do zamiennika. Wtedy – według Patkowskiego - obowiązywać będzie stawka referencyjna Polonia. "To jednak plan B. Mam nadzieję, że osiągniemy kompromis. Bez względu na to, jaki to będzie wskaźnik, oszczędności dla kredytobiorców wyniosą nawet o około miliard złotych" – dodał Patkowski.

Przyznał, że zgodnie z prawem rząd jest zobowiązany do dodania spreadu korygującego, który spowoduje, że ekonomiczna wartość umowy sprzed wystąpienia tych zamienników i po nim pozostanie na podobnym poziomie.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Nie oznacza to jednak, że spread obejmie jakąś jedną datę, na przykład 31 grudnia 2022 roku. Obejmie on szerszy okres i określi tzw. datę zdarzenia regulacyjnego. Jeżeli popatrzymy na różnicę pomiędzy WIBOR a innymi wskaźnikami, to zauważymy, że rozwarstwienie pojawiło się dopiero w ostatnich miesiącach. Natomiast gdybyśmy przyjęli na przykład pięć ostatnich lat, to spread wcale nie był taki wysoki. Będziemy o tym rozmawiać z KNF i GPW Benchmark i chcielibyśmy, by spread nie obejmował tylko różnicy liczonej przez jeden miesiąc czy dwa kwartały, tylko przez dłuższy okres" – dodał wiceminister finansów.

Na pytanie, czy skoro wskaźnik WIRD, typowany na następcę WIBOR, wynosi ok. 4,7 proc., a WIBOR 6,45 proc., to o tyle obniżyłyby się raty kredytów, Patkowski odpowiedział, że "tak, co do zasady, bo to wynika z różnicy między wskaźnikami".

"Oczywiście do tego dojdzie wspomniany spread, ale liczony – jak mówiłem – na podstawie dłuższego okresu, na przykład pięciu lat" – powiedział wiceminister finansów w rozmowie opublikowanej w poniedziałkowej "DGP". (PAP)

ms/ godl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (39)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
Jak taki ekspert z gimnazjum mataczy przy wolnym rynku to strach się bać..!
loool
Domowe przedszkole wszystkie dzieci kocha. I chce byśmy także kochali je trochę. Domowe przedszkole czy słońce czy deszcz. Przyjść może do ciebie jeśli tylko chcesz.
drzaraza
Ten dzieciak powinien reperować w trzeciej klasie i dostać manto na gołą….
godojoshi
Dziś dzwonił do mnie Pan z banku, który w skrócie potwierdził, że lokaty to teraz tylko taki instrument marketingowy by zgarnąć nowych klientów, a bankom de facto nie zależy na depozytach, bo jest nadpłynność i banki mają pieniędzy ogrom. Podziękujcie NBP, RPP i rządzącym...to oni stworzyli taki system.
dziadekjarek
Przecież premierem jest Bankster....
Czego się spodziewałeś....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
oorim
Że też ten człowiek tam jeszcze pracuje i się wypowiada i jest ktoś kto go słucha? On nigdy na to stanowisko nie powinien trafić ale jak już trafił dawno powinien był zostać strącony za to co powiedział i narobił...
krrzysiek2
patkowski współtwórca polskiego ładu a raczej kaczego rozkładu, niech już lepiej się za nic nie zabiera.
antek10
Kluczowe dla nas jest czy oddacie premie za bubel prawny - Polski Ład.
alcabon
Oddadzą premie? Oni za zdradę powinni siedzieć w więzieniu.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki