REKLAMA

PE odwoła przewodnictwo Węgier w Radzie UE?

2023-05-26 12:30
publikacja
2023-05-26 12:30

W nadchodzącym tygodniu w Parlamencie Europejskim zostanie poddana pod głosowanie rezolucja, wzywająca do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE, które jest rotacyjne i które kraj ten ma objąć w drugiej połowie 2024 r. - informuje w piątek brukselski portal Politico.

PE odwoła przewodnictwo Węgier w Radzie UE?
PE odwoła przewodnictwo Węgier w Radzie UE?
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

"Zgodnie z projektem rezolucji, który ma zostać poddany pod głosowanie 1 czerwca, Parlament kwestionuje zdolność Budapesztu do sprawowania rotacyjnej prezydencji w Radzie w świetle toczącego się postępowania na podstawie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Jeśli Rada UE nie podejmie działań w sprawie prezydencji Budapesztu, Parlament ostrzega, że zdecyduje się na +odpowiednie środki+" - relacjonuje Politico.

Rozmówca portalu - ekspert ds. prawa unijnego Alberto Alemanno - mówi wprost, że "ta bezprecedensowa groźba wobec węgierskiego (i polskiego) rządu może wywołać bardzo potrzebną polityczną i prawną debatę na temat warunków, na jakich UE może zaakceptować zbuntowane państwa członkowskie w ramach Unii".

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga określiła pomysł, jako "inicjatywę antywęgierską".

"Powiedzmy sobie jasno, prezydencja w UE nie jest prawem, ale obowiązkiem" – napisała węgierska polityk w poście na Facebooku. "To, co obiecaliśmy, wykonamy uczciwie, nikt nie może nam tego odebrać" - dodała.

Szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas, stwierdził natomiast, że "nie ma prawnej możliwości", aby UE uniemożliwiła Węgrom objęcie prezydencji.

Rezolucja została opracowana przez pięć frakcji w Parlamencie Europejskim: Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberalną Renew, Zielonych i skrajną lewicę GUE/NGL.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
tak wygląda pseudo-DEMOKRACJA w wykonaniu Niemiec i Francji, maja innych za sojusznikowi kiedy inni wpłacają podatki do wspólnej kasy a potem maja cię a xD.

*************

te PALOWANIE OBYWATELI na ulicach Paryża to tez przejaw demokracji w najczystszej postaci. jakoś EU tu nie wszczyna postepowania niezgodności z traktatami.
tak wygląda pseudo-DEMOKRACJA w wykonaniu Niemiec i Francji, maja innych za sojusznikowi kiedy inni wpłacają podatki do wspólnej kasy a potem maja cię a xD.

*************

te PALOWANIE OBYWATELI na ulicach Paryża to tez przejaw demokracji w najczystszej postaci. jakoś EU tu nie wszczyna postepowania niezgodności z traktatami. gdzie jest te niemieckie ścierwo Von Der L ?

talmudd
jasne zasady & "przestrzeganie reguł & prawa miedzynarodowego"......LMAO..:):):) ...tylko tego można spodziewać się po pe.....ROFL

https://www.youtube.com/watch?v=tTk2I34zoTM
ministerprawdy
Tak to UE działa w praktyce - silni wobec małych, podatni na pieniądze od szejków :D
pawelblu
To jest pewien znak czasów, ze parlament europejski, czyli organ federalistyczny (jak komisja) wywiera nielegalny wpływ na inny organ UE - rada, który dla odmiany ma charakter narodowy. Jeżeli ktoś miał wcześniej wątpliwości jaka twarz ma dzisiaj struktura UE, to powinien się ich pozbyć.
endes
Co za chamstwo podszyte ideologią!…
pnd
Czy to nie dziwne, że 2prawicowe rządy (Polski i Węgierski) są szykanowane na każdym kroku przez unijne lewactwo?? Czas wyjść z tego eurokolchozu
pozhoga
Rząd Polski NIE jest prawicowy - PiS to lewica, na użytek wewnętrznej propagandy patriotyczna, a w praktyce w każdej istotnej kwestii ściągają gacie przed zagranicą...
prs
Nie chwale Orbana, ale to polityczny atak PE na Wegry..
grab
Wszystko co nieuczciwe, na Węgrzech jest możliwe!

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki