REKLAMA

Nieprawidłowości u premiera. Chodzi o "Polski ład" i dotację dla Tadeusza Rydzyka

2022-06-28 06:55
publikacja
2022-06-28 06:55
Nieprawidłowości u premiera. Chodzi o "Polski ład" i dotację dla Tadeusza Rydzyka
Nieprawidłowości u premiera. Chodzi o "Polski ład" i dotację dla Tadeusza Rydzyka
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Podczas kontroli w KPRM NIK stwierdziła między innymi błędy w kampanii "Polskiego ładu" i dotacji dla fundacji o. Tadeusza Rydzyka - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

"W Toruniu, nieopodal kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, znajduje się park Pamięci Narodowej, którego pomysłodawcą był o. Tadeusz Rydzyk i jego Fundacja Lux Veritatis. W parku stoi około 100 postumentów, na których umieszczono nazwiska kilkunastu tysięcy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W ubiegłym roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała na budowę postumentów 3 mln zł. I odbyło się to niezgodnie z wewnętrznymi regulacjami. Tak wynika z kontroli NIK" - czytamy w gazecie.

Dziennik podkreślił, że jak co roku zbadała ona wykonanie budżetów najważniejszych instytucji. Podał, że w ramach kontroli przeprowadzonej w KPRM wydała negatywną opinię dla Instytutu de Republica, powołanego przez premiera i zatrudniającego ekspertów sympatyzujących w PiS, a nieprawidłowości stwierdzono też w samej kancelarii. Z tego powodu, jak podaje "Rz", nie otrzymała ona od NIK oceny pozytywnej, lecz opisową.

"Powodem jest m.in. nieprzestrzeganie procedur przy sześciu dotacjach, w tym dla Lux Veritatis. Ta ostatnia dotacja, jak zauważyła NIK, nie została pozytywnie zaopiniowana przez działający w KPRM zespół do spraw oceny ofert realizacji zadania publicznego. Zespół zauważył, że już wcześniej rząd wyłożył na park o. Rydzyka 8 mln zł, +nie można zatem mówić o konieczności podjęcia pilnej, mającej na celu uniknięcie poważnych strat, interwencji przez prezesa Rady Ministrów+" - pisze gazeta.

Jak dodaje, kolejna nieprawidłowość stwierdzona przez NIK dotyczy kampanii społecznej dotyczącej "Polskiego ładu". Podaje, że zdaniem NIK dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu, zawierając warte ponad 2,2 mln zł umowy na zakup czasu antenowego i przestrzeni reklamowej, przekroczył swój zakres upoważnienia do zaciągania zobowiązań.

"NIK stwierdziła też, że KPRM wydała 108,7 tys. zł na usługi doradztwa wizerunkowego dla kierownictwa kancelarii, niezgodnie z procedurami odstępując od przeprowadzenia badania rynku. Takiego badania nie udokumentowano też, kupując maseczki ochronne dla KPRM za 65 tys. zł. NIK zarzuca też kancelarii premiera m.in. nieterminowe zamknięcie ksiąg rachunkowych i nierzetelne opisywanie dowodów księgowych" - czytamy w "Rz".

"Co na to KPRM? Zgłosiła do raportu NIK zastrzeżenia dotyczące m.in. nieprzestrzegania procedur przy dotacjach czy przekroczeniu przez dyrektora CIR zakresu upoważnienia do zobowiązań. Zastrzeżenia zostały jednak odrzucone przez kolegium NIK. W wyjaśnieniach dla +Rzeczpospolitej+ CIR informuje, że wydatki na kampanię Polskiego Ładu +było zgodne z planem finansowym KPRM+" - pisze gazeta. Jak dodaje, CIR odpowiedział, że jeszcze przed rozpoczęciem kontroli NIK, bo w październiku 2021 r., w wyniku wewnętrznego audytu podjęto działania naprawcze w stosunku do zakresu upoważnienia dyrektora CIR. (PAP)

wni/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
men24a
Rydzykowi trzeba pomóc bo jest w potrzebie.

Siostry muszą nosić niepełnosprawne osoby na wyższe piętra a mają swój już swoje lata i coraz im ciężej, dlatego poprosili o wsparcie Ojca Dyrektora.  Ojciec Tadeusz Rydzyk odpowiedział na antenie Radia Maryja na prośbę dyrektorki toruńskiej szkoły, by pomógł zakupić windy dla niepełnosprawnych
Rydzykowi trzeba pomóc bo jest w potrzebie.

Siostry muszą nosić niepełnosprawne osoby na wyższe piętra a mają swój już swoje lata i coraz im ciężej, dlatego poprosili o wsparcie Ojca Dyrektora.  Ojciec Tadeusz Rydzyk odpowiedział na antenie Radia Maryja na prośbę dyrektorki toruńskiej szkoły, by pomógł zakupić windy dla niepełnosprawnych dzieci. - Gdyby słuchała rozgłośni, to by wiedziała, iż to radio potrzebuje wsparcia - skomentował całą sprawę redemptorysta z Torunia
Redemptorysta poradził dyrektorce, żeby nie liczyła na kogoś, a raczej sama coś zorganizowała.
1as
Ta farsa zaczyna przypominać polowanie na dorsze za czasów Pitery.
kacz-jong-un
Uwaga, panowie i panie, mamy wysyp opłacanych pisiorów w komentarzach!
karbinadel
Obecni na zdjęciu śpiewają" Ojczyznę dojną racz zachować Panie"
nie_strajkuje
3 miliony dotacji dla budowy 100 postumentów upamiętniających kilkaset tysięcy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej - i to ma nas bulwersować????

Pamięć o takich bohaterach powinna zawsze trwać .

1 milion samorządowcy potrafią wydać na złoty rydwan lub paleciarnię w centrum miasta.(Gdańsk i Warszawa)
300_pala
Postument w każdej wsi… niech suweren patrzy
nie_strajkuje
Badania rynku są potrzebne do zakupu maseczek ochronnych - bardzo rozrzutny ten NIK.
nie_strajkuje
2,2 ml na promocję Polskiego Ładu - tyle to Trzaskowski miesięcznie wydaje na samochwalenie się nie koszeniem traw czy zwężaniem większości ulic warszawskich w tramwajach i przystankach autobusowych należących do wyborczej.

1 milion Trzaskowski dał na kampanie "Darcia ryja"

Szok, ale ekscytuj się dalej.
faramir_z_gondoru
Nieprawidłowości, oszustwa, łamanie prawa, nadużycia, a i tak nikomu włos z głowy nie spadnie. Żyjemy w państwie mafijnym.
pozhoga
Może bym się i przejął tymi rewelacjami, gdyby NIK był bezstronny. Czyli na razie nie ma o czym gadać.

Powiązane: Raport NIK

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki