REKLAMA
WEBINAR

Najwięcej zarabiają osoby mówiące biegle po angielsku i francusku

2014-03-28 06:00
publikacja
2014-03-28 06:00
Wynagrodzenia osób, które znały języki obce w stopniu bardzo dobrym, były wyższe niż ogólna mediana płac w Polsce. Najwięcej zarabiały osoby mówiące biegle po angielsku (5 670 PLN) oraz francusku (5 645 PLN) - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2013 przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak

Ile osób zna języki obce?

Znajomość języka angielskiego stała się właściwie obowiązkową umiejętnością na rynku pracy. Odzwierciedlają to wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2013 roku. Językiem tym na poziomie dobrym lub bardzo dobrym władało 48% respondentów badania. Język rosyjski i niemiecki znało odpowiednio 8% i 7% uczestników. Najmniej popularne były języki: francuski (2%), hiszpański (1%) i włoski (1%).

Wynagrodzenia osób znających różne języki obce

Warto podkreślić, że wynagrodzenia całkowite osób, które znały wybrane języki obce w stopniu bardzo dobrym, były wyższe niż ogólna mediana dla Polski (4 050 PLN). Najwięcej zarabiały osoby mówiące biegle po angielsku - przeciętnie 5 670 PLN. Niewiele mniej otrzymywały osoby, które opanowały język francuski (5 645 PLN). Na trzecim z kolei miejscu znalazł się język niemiecki. Mediana płac osób znających ten język wyniosła w 2013 roku 5 500 PLN. Połowa z tych osób otrzymywała od 3 500 PLN do 10 000 PLN miesięcznie brutto. Analizując wynagrodzenia osób znających różne języki obce należy pamiętać o tym, że zazwyczaj sama ich znajomość nie wystarczy, aby zarabiać więcej. Liczy się przede wszystkim to, czy ktoś wykorzystuje te umiejętności w pracy.

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite osób znających wybrane języki (w zł)

język próba 25% zarabia poniżej mediana 25% zarabia powyżej
angielski 26 350 3 550 5 670 9 778
francuski 1 003 3 800 5 645 9 600
niemiecki 2 932 3 500 5 500 10 000
włoski 430 3 500 5 000 8 500
hiszpański 516 3 367 5 000 8 000
rosyjski 1 982 3 000 4 500 8 000

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak w 2013 roku

Wynagrodzenia osób ze znajomością języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego wpływała na wysokość wynagrodzenia w największym stopniu na stanowiskach kierowniczych. Przykładowo, płace dyrektorów ds. produkcji i głównych księgowych były o 82% wyższe u osób, które władały tym językiem w stopniu bardzo dobrym w porównaniu do osób nie znających angielskiego.

Na stanowiskach z niższych szczebli różnice te były mniejsze. Sekretarki mówiące po angielsku zarabiały 27% więcej, a asystenci ds. sprzedaży zaledwie 12%. Jak wynagrodzenia kształtowały się na innych stanowiskach? Można to sprawdzić korzystając z narzędzia Moja Płaca.

Wynagrodzenia osób ze znajomością języka niemieckiego

Prezesi zarządu, którzy znali język niemiecki zarabiali o 65% (6 500 PLN) więcej od osób, które nie znały mowy naszych zachodnich sąsiadów. W przypadku kierowników zespołu różnica ta wyniosła 14% (1 000 PLN). Natomiast na stanowisku specjalisty ds. obsługi klienta - 25% (850 PLN).

Ile zarabiali poligloci?

Powszechnie uważa się, że im więcej języków obcych ktoś zna, tym więcej zarabia ale czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że wśród osób, które na poziomie dobrym lub bardzo dobrym znają co najmniej 3 języki (angielski, niemiecki oraz jeden inny), wyższe wynagrodzenia otrzymują tylko kierownicy oraz dyrektorzy i członkowie zarządu.

W 2013 roku płace kierowników, którzy biegle mówili po angielsku, niemiecku oraz posługiwali się jeszcze jednym, dodatkowym językiem obcym, były o 23% wyższe od wynagrodzeń tych, którzy znali jedynie angielski. W przypadku dyrektorów różnica ta była jeszcze większa i wyniosła 59%. Szczegółowe dane przedstawione zostały w tabeli 2.

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite osób, które znały biegle 3 języki (w zł)

szczebel zatrudnienia ilość języków* 25% zarabia poniżej mediana 25% zarabia powyżej różnica
pracownik szeregowy (stanowiska wykonawcze) 3 języki 1 950 2 500 3 600 -2%
tylko angielski 2 000 2 550 3 500
specjalista 3 języki 3 200 4 400 6 600 0%
tylko angielski 3 100 4 400 6 600
kierownik 3 języki 4 950 8 000 13 000 23%
tylko angielski 4 300 6 500 10 300
dyrektor/zarząd 3 języki 10 000 19 500 32 500 59%
tylko angielski 7 500 12 250 20 200

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak w 2013 roku

* w przypadku osób znających 3 języki do porównania włączono osoby, które na poziomie dobrym lub bardzo dobrym znały język angielski, niemiecki oraz co najmniej jeden inny (rosyjski, francuski, hiszpański lub włoski)

kategoria "tylko angielski" obejmuje osoby ze znajomością tylko i wyłącznie języka angielskiego na poziomie dobrym lub bardzo dobrym

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Adam Wrona

Sedlak&Sedlak

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~gdgfhsdf
a ch.... ja prawda.... te statystyki to z du.....py wzięte........... osoby z bardzo dobrą znajomością 2 jezków obcych to rarytas.... jednego obcego cymbały się nie potrafią nauczyć a co dopiero i kilku........ jak pojechałem do niemiec to to jakieś 90% neimców ni w ząb po angielsku wiec skąd a ch.... ja prawda.... te statystyki to z du.....py wzięte........... osoby z bardzo dobrą znajomością 2 jezków obcych to rarytas.... jednego obcego cymbały się nie potrafią nauczyć a co dopiero i kilku........ jak pojechałem do niemiec to to jakieś 90% neimców ni w ząb po angielsku wiec skąd oni birorą te statystyki
~gruszak
o niestety u mnie ze znajomością języków jest trochę kiepsko. Dlatego, postanowiłam się wybrać na kurs do Glossy. Mają świetne, bo też takie specjalistyczne. Co na pewno się przyda w pracy zawodowej.
~WujekWitek
Nie do końca prawda. 20 lat temu znajomość angielskiego była prestiżem a teraz co drugi młody mówi po angielsku a pracy nie ma. Angielski nie wystarczy. Jak się zna biegle nie tylko angielski ale wraz z nim francuski, rosyjski (kontakty ze wschodem) to można liczyć na konkretne pieniądze. Rosja i Francja liczą się na świecie, a w Nie do końca prawda. 20 lat temu znajomość angielskiego była prestiżem a teraz co drugi młody mówi po angielsku a pracy nie ma. Angielski nie wystarczy. Jak się zna biegle nie tylko angielski ale wraz z nim francuski, rosyjski (kontakty ze wschodem) to można liczyć na konkretne pieniądze. Rosja i Francja liczą się na świecie, a w znajomości angielskiego są daleko w tyle za Polską. Chiński i arabski będą językami przyszłości za następna pokolenie.
~p.
Tylko po co znając biegle język obcy pracować w Polsce? Znajomość norweskiego czy niemieckiego otwiera dostęp do rynku pracy z wynagrodzeniami kilkukrotnie większymi (nawet biorąc pod uwagę większe koszty utrzymania).
~Łukasz
Kiedyś mój brat udzielił mi dobrej rady, jeśli w ofercie pracy jest napisane, że wymagana jest znajomość języka angielskiego, to pisz, że znasz.... jak trzeba znać niemiecki, też znasz... oczywiście mówimy tu o aplikowaniu na stanowiska, gdzie już z góry możesz przewidzieć, że w praktyce język obcy wcale ci nie będzie potrzebny..Kiedyś mój brat udzielił mi dobrej rady, jeśli w ofercie pracy jest napisane, że wymagana jest znajomość języka angielskiego, to pisz, że znasz.... jak trzeba znać niemiecki, też znasz... oczywiście mówimy tu o aplikowaniu na stanowiska, gdzie już z góry możesz przewidzieć, że w praktyce język obcy wcale ci nie będzie potrzebny... bo nie ma sensu ściemniać ze znajomością języka jeśli masz się zajmować np. eksportem, gdyż nawet gdybyś się dostał, to braki wyjdą pierwszego dnia. Dlaczego warto tak robić? Jeśli napiszesz/powiesz że nie znasz, to odpadniesz bo nie spełnisz kryteriów. Jeśli powiesz, że znasz, albo sprawdzą albo nie i w praktyce zazwyczaj nie sprawdzają. Na rozmowie rekrutacyjnej do duże korporacji gdzie ze względu na międzynarodowy charakter trzeba było znać język, powiedziałem, że znam, dostałem się, a później przez 3 lata nigdy ten język nie był mi potrzebny - co ciekawe, kolega chciał kiedyś jakąś instrukcję przetłumaczyć i okazało się, w biurze nikt nie znał. Potem zmieniłem pracę i poszedłem do "dynamicznie rozwijającej" się firmy o wielkich aspiracjach, okazało się, rekrutację prowadził dyrektor, który sam nie znał języka obcego i znowu się udało, a przez 2 lata słowa po angielsku nie powiedziałem. Czy ściemnianie z językiem jest kłamstwem - tak, tyle, że to kłamstwo jest podyktowane głupotą rekrutującego.
~eng
Pracowałam kiedyś w bardzo dużym banku w sercu Krakowa przy obsłudze klienta, oczywiście nie było ofert pracy z tego banku, w których nie wymaganoby biegłej znajomości języka. W praktyce na ok 30 zatrudnionych tam osób angielski jako tako znały 3. Mnie osobiście w ciągu 4 lat pracy przydał się on 1 (słownie: jeden) raz.
~gfr odpowiada ~eng
Kiedys pracowalem w jednym z najwiekszych bankow w PL. O angielski zapytala mnie szanowna pani dyrektor oddzialu..... po czym zanim zdarzylem otworzyc usta sama sobie odpowiedzala .... "Dostateczny" i tak zapisala w papierach....
~lol
co znaczy, że ktoś zna język na poziomie dobrym lub bardzo dobrym? Na podstawie czego się to stwierdzało? Deklaracji pracownika? Certyfikatów?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki