Na statku należącym do JP Morgan znaleziono 20 ton kokainy

Kilka tygodni temu amerykańscy agencji zatrzymali statek, na którym przemycano 20 ton kokainy. Dopiero teraz jednak dowiedzieliśmy się, że statek ten należy do największego amerykańskiego banku – JP Morgan. Kokaina, którą na nim znaleziono, miała czarnorynkową wartość 1,3 mld dolarów.

(fot. Steve Sapp/CBP / Forum/Cover Images)

Kontenerowiec MSC Gayane jest własnością J.P. Morgan Asset Management, choć formalnie został wyczarterowany spółce mającej szwajcarskie korzenie - Mediterranean Shipping Co. (MSC) – informuje dziennik "Wall Street Journal". MSC jest drugim pod względem wielkości światowym operatorem kontenerowców. Jak donosi gazeta, statek zbudowany w 2018 roku może pomieścić na swym pokładzie 10 tys. kontenerów. Jest to czynnik, który wyróżnia tę sprawę, bowiem, jak twierdzą specjaliści, zwykle przemyt dokonywany jest na statkach, które są już wiekowe i na pewno nie tak ogromne.

Nikt oczywiście nie przypuszcza, żeby to bank JP Morgan miał ponosić jakąkolwiek odpowiedzialność za przemyt kokainy, jaką znaleziono na statku (choć po obejrzeniu „Wilka z Wall Street" niektórzy mogą mieć wątpliwości). Jak pisze komentator Bloomberga Matt Levine, cytujący prawnika specjalizującego się w prawie karnym, JP Morgan był tylko słupem, który został wykorzystany do przemytu. Jak dalej można przeczytać, to nawet nie jest kwestia, że JP Morgan kupił sobie statek i umożliwił wyczarterowanie go firmie MSC. JP Morgan zapewnił jedynie finansowanie zakupu statku dla MSC, a tak naprawdę właścicielami statku są klienci JP Morgan Asset Management.

Na chwilę obecną wiadomo, że zatrzymana została część załogi statku. To ośmiu marynarzy pochodzących z Samoa i Serbii. Zarzut umożliwienia wprowadzenia na statek kontrabandy postawiono także drugiemu oficerowi statku.

(fot. Steve Sapp/CBP / Forum/Cover Images)

Przerwany tak brutalnie przez Amerykanów rejs statku rozpoczął się w Chile. Potem MSC Gayane zawinął jeszcze do portów w Panamie i Peru, następnie miał postój we Freeport na Bahamach i skierował się do USA. Aktualnie zacumowany jest na rzece Delaware w pobliżu portu w Filadelfii. JP Morgan raczej nieprędko doczeka się zwrotu statku zatrzymanego przez amerykańskie władze. William McSwain, amerykański prokurator cytowany przez "WSJ", nie wykluczył przepadku statku.

To nie pierwszy w tym roku statek czarterowany przez MSC, na którym znaleziono kokainę.
Wcześniej amerykańscy agenci odkryli ładunek 1,6 tony kokainy na statku MSC Carlotta, który cumował w porcie Newark, natomiast na MSC Desiree znaleziono 1200 funtów narkotyków. Z powodu tej kumulacji, amerykańskie służby podjęły decyzję o wzmożeniu kontroli na statkach MSC. Szwajcarska firma zapewniła, że udzieli służbom wszelkiej pomocy w śledztwie.

Prawo regulujące kwestię żeglugi morskiej nie wymaga od przewoźników morskich sprawdzania zawartości przewożonych kontenerów, powodowałoby to bowiem znaczne przestoje w łańcuchu dostaw transportowanych towarów.

MD

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kontradmiral86

No zlitujcie sie.
Wyobrazcie sobie taka sytuacje:
W samolocie LOT-u zostaje znaleziona kokaina. Samolot zostaje zatrzymany na lotnisku. Dopiero po dluzszym czasie dowiadujemy sie, ze samolot nie byl wlasnoscia LOT-u a tylko wyleasingowany od firmy GetJet (w zwiazku z uziemieniem Max-ow). Firma GetJet tez nie jest wlascicielem samolotu, wyleasingowala go od banku JP Morgan.
W zwiazku ze sprawa zostaje aresztowana stewardesa. Okazuje sie, ze narkotyk zostal znaleziony w jej torebce firmy Louis Vuitton. Po czasie dowiadujemy sie, ze torebka nie nalezala do stewardesy. Wypozyczyla ja z wypozyczalni.
Prokurator nie wykluczyl przepadku samolotu i torebki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 58 open_mind

Meksykański Multi-miliarder Hugo Salinas Price mówi, że: Bitcoin wynalazł rząd USA, aby odwrócić uwagę od masowego upadku dolara i zapobiec kupowaniu złota przez ludzi.
Trudno się z nim nie zgodzić. !!!

! Odpowiedz
33 19 jes

Trudno się nie zgodzić, że Putin tak kazał wam pisać :)

! Odpowiedz
10 21 open_mind odpowiada jes

Cały świat cierpi a będzie cierpiał dopiero dobrze, bankierzy z politykami rozwalili cały świat i ład (wojny) i ekonomię świata. A ty takie głupoty piszesz weź się stuknij w ten swój globus. Po co jątrzysz mało niezgody na świecie. Pamiętaj karma wraca, tak że nie spodziewaj się w przyszłości czegoś miłego od losu.

! Odpowiedz
2 80 kimdzongtusk

Przy takim ćpaniu nie dziwota, że na Wall Street jest taka bańka

! Odpowiedz
5 67 abcx

Banki przy zerowych stopach na podstawowej swojej działalności - udzielaniu kredytów nie zarabiają, szukają jak widać alternatywnych źródeł dochodu

! Odpowiedz
8 28 open_mind

Widzę że bankier.pl idzie moim tropem, bo to w Polsce nikt nie pisał o tym tylko ja na na tym portalu. Dziękuje za współprace:

open_mind 2019-07-10 05:58
Taka tam wiadomość: Przejęto Statek z 1,3 miliarda dolarów ładunkiem kokainy - należy do JP Morgan Bank. Jakieś pytania. Chłopaki się starają jak mogą aby bank nie upadł.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Amerykanie-domkneli-luke-7704962.html#dod_komentarz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 55 artimu

Jedni inwestują w złoto (NBP), a drudzy w kokainę :)

! Odpowiedz
2 64 secundus

Skandal! Jak teraz indeksy na Wall Street mają iść w do góry? Teraz nie będzie czym wzrostów napędzać!

! Odpowiedz
1 26 open_mind

Wzrosty napędza się "zagubionymi" 21 bilionami prze US armię.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil