REKLAMA

Morawiecki: Rozwój kraju zaczyna się m.in. od przemysłu okrętowego

2022-06-27 16:03, akt.2022-06-27 16:34
publikacja
2022-06-27 16:03
aktualizacja
2022-06-27 16:34
Morawiecki: Rozwój kraju zaczyna się m.in. od przemysłu okrętowego
Morawiecki: Rozwój kraju zaczyna się m.in. od przemysłu okrętowego
fot. Wolfgang Rattay / / Reuters

Doskonale rozumiemy, jak wielkie szanse wiążą się z morzem; to wszystko, od czego zaczyna się rozwój kraju, zależy także od przemysłu okrętowego - mówił premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku na Konwencie Morskiem

Konwent Morski, to organ doradczy ministra infrastruktury, składający się ze specjalistów z branży gospodarki morskiej. Jego zadaniem jest między innymi opiniowanie kierunków działania resortu w obszarze gospodarki morskiej, rekomendowanie inicjatyw i zgłaszanie projektów, którymi zająć powinno się ministerstwo.

Premier Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślał jak wielkie szanse wiążą się z morzem, w tym gospodarcze, ale i związane z bezpieczeństwem Polski. "To wszystko od czego zaczyna się rozwój kraju zależy także od przemysłu okrętowego" - mówił.

Premier nawiązywał też od historii ostatnich 30 lat i kwestii osób, które starały się walczyć o utrzymanie kompetencji naszego przemysłu morskiego, okrętowego, portowego. "Ale niestety lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne, to był proces odwrotny. W czasie transformacji gospodarczej nie tylko gubiliśmy te kompetencje, ale z lekceważeniem podchodziliśmy do ich utrzymania i do ich wprzęgnięcia w szersze procesy gospodarcze w ramach całego rozwoju i transformacji" - mówił szef rządu.

"Aby odwrócić ten niedobry proces pogrzebana była przede wszystkim wiara; po pierwsze w to, że można odwrócić ten niekorzystny trend, a po drugie, w to, że Polak potrafi" - dodał.

Premier: Nie byłoby odbudowy przemysłu morskiego bez naprawy finansów publicznych

Nie byłoby odbudowy przemysłu morskiego bez naprawy finansów publicznych; my przywracamy morze Polsce, a Polskę przywracamy wybrzeżu - ocenił Morawiecki.

Podczas swojego wystąpienia szef rządu wskazywał, że nie byłoby "powolnej odbudowy kompetencji przemysłu morskiego bez naprawy finansów publicznych". "Musi być silny, polski przemysł okrętowy, który wzmocni nasze bezpieczeństwo - naszego wybrzeża i całej Rzeczypospolitej" - mówił szef rządu.

"III Rzeczpospolita na samym początku odwróciła się od morza, tak my przywracamy morze Polsce, a Polskę przywracamy wybrzeżu, bo wierzę, że to jest potężne sprzężenie zwrotne" - podkreślił premier.

Jak wskazywał, wysokie kompetencje przemysłu morskiego tworzą wysoką wartość dodaną. "Dzięki temu Polacy mogą zarabiać więcej, polscy inżynierowie zostają tu w Polsce, a nie szukają pracy gdzieś za granicą. Najzdolniejsi polscy twórcy, projektanci, inżynierowie, menadżerowie projektów, chcą tworzyć, rozwijać się tutaj w Polsce" - mówił Morawiecki.

"To wszystko jest możliwe dzięki naprawie finansów publicznych" - podkreślił szef rządu.

Zakończyła się przebudowa nabrzeży w Porcie Gdańsk

Wyremontowane nabrzeża, pogłębienie toru wodnego i poszerzenie trzech obrotnic w porcie wewnętrznym - te prace zostały wykonane w ramach zakończonego projektu w Porcie Gdańsk. W poniedziałek w porcie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że ta inwestycja pozwoli na przyjmowanie większych jednostek w porcie.

W poniedziałek w Porcie Gdańsk uroczyście zakończono projekt pn. "Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku", którego realizacja trwała od 2018 roku.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, w trakcie otwarcia wskazał, że gdański port zrealizował "ogromne inwestycje". Dzięki nim - jak zaznaczył - do portu będą mogły wpływać znacznie większe jednostki.

"W ten sposób odpowiadamy konkretnym rozwiązaniom pod kątem tego, co dzieje się w naszej części Europy, czyli tragedii na Ukrainie" - wskazywał.

Dodał, że Port Gdańsk jest kluczowym portem dla polskiej gospodarki i dla rozwoju Polski, a przede wszystkim dla tej sytuacji, wojny w Ukrainie, "z którą obecnie musimy się zmierzyć".

Celem zakończonej inwestycji, była poprawa warunków i bezpieczeństwa żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku. W jej ramach przebudowano nabrzeża: Oliwskie, Ziółkowskiego, Obrońców Poczty Polskiej i Mew, Zbożowe, Wisłoujście, Dworzec Drzewny oraz odcinki nabrzeży: Wiślanego, Szczecińskiego i BON o łącznej długości ok. 5 km oraz 7-kilometrowy tor wodny Portu Wewnętrznego.

Prezes zarządu Portu Morskiego Gdańsk Łukasz Greinke podkreślił, że dzięki zakończonej inwestycji port jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom "szczególnie w tych trudnych czasach konfliktu na Ukrainie".

"To co realizujemy to jest przekazanie operatorom wędki, którą jak widać dobrze wykorzystują, ponieważ przeładunki w porcie wewnętrznym wzrosły o 50 proc." - ocenił Greinke.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich dodał, że dzięki zakończonym inwestycjom Pomorze staje się największą bazą przeładunkową. "Każda złotówka wydana na ten cel to inwestycja w przyszłość i harmonijny rozwój, to wzrost konkurencyjności, to wzmocnienie potencjału przeładunkowego, i co najważniejsze bezpieczeństwa" - podkreślił.

Dzięki modernizacji toru wodnego zwiększyło się dopuszczalne zanurzenie statków wchodzących do Portu Wewnętrznego. W Kanale Portowym mogą być obsługiwane jednostki do 250 m długości, szerokości 35 m i zanurzeniu 10,6 m. Natomiast na Kanale Kaszubskim - statki o długości do 190 m, szerokości 25 m i zanurzeniu 9,35 m.

autor: Piotr Mirowicz

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

rbk/ mrr/ gb/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (19)

dodaj komentarz
franek_bez_franka2
Orzesz ty, stępka znika w oczach. Prom w technologi niewidzialności razem z tanim samochodem elektrycznym dla ludności. LudVageniE może PolenVageniE- PolishWageniE .
W przypadku elektryka nie wierzyłem, lecz popieram jako tani drugi pojazd na miasto nawet z zasięgiem tylko 50km.
-zbyszek1
Skala bredni porażająca. Strasznie szydzi krzywomordy ze swojego elektoratu. No ale przynosi to wymierny efekt.
kacz-jong-un
Przecież nie wziął się znikąd. Polacy, którzy teraz chodzą po ulicach i mijasz ich na co dzień wybrali swojego przedstawiciela. To nie politycy są głupi, tylko naród, który ich wybrał.
300_pala
Dlatego doprowadzili do bankructwa st3 i zamknięci stocznie w Szczecinie
300_pala odpowiada -zbyszek1
Pisoski zarząd
anty12
Najlepsze inwestycje to w obligacje antyinfkacyjne, chociaż wg nich nie na inflacji :D
-zbyszek1
Rozwój kraju rozpoczyna się od inwestycji i potem permanentnie trwających inwestycji. Dzisiaj wartość inwestycji jest najniższa od dwudziestu kilku lat. Tyle, że w kraju pod okupacją dyktatury chamów biznes nie inwestuje bo strach. Mogłoby trochę pociągnąć państwo ze środków budżetowych ale to trzeba byłoby nie kraść. Tylko jak Rozwój kraju rozpoczyna się od inwestycji i potem permanentnie trwających inwestycji. Dzisiaj wartość inwestycji jest najniższa od dwudziestu kilku lat. Tyle, że w kraju pod okupacją dyktatury chamów biznes nie inwestuje bo strach. Mogłoby trochę pociągnąć państwo ze środków budżetowych ale to trzeba byłoby nie kraść. Tylko jak nie kraść jak lepkich łap bez liku.
-zbyszek1
To zdjęcie prawdopodobnie wyjaśnia dlaczego tego patologicznego, certyfikowanego przez sąd kłamcę niektórzy nazywają krzywomordym.
wrecker
Aż stępka w Szczecinie się przypomina

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki