REKLAMA

Merkel: Dostęp posłów do bazy w Turcji "absolutnie konieczny"

2017-05-15 14:20
publikacja
2017-05-15 14:20
fot. Krystian Maj / FORUM

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi, dlatego dostęp posłów Bundestagu do tureckiej bazy lotniczej w Incirliku, gdzie stacjonują niemieccy żołnierze, jest "absolutnie konieczny".

Władze Turcji odmówiły deputowanym do Bundestagu możliwości spotkania z niemieckimi żołnierzami stacjonującymi w Incirliku. Informację o odmowie kierownictwo parlamentarnej komisji obrony otrzymało w poniedziałek od MSZ Niemiec.

"To przykre" - powiedziała Merkel w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie. "Zakomunikowaliśmy to (Turcji) różnymi kanałami. Będziemy kontynuowali rozmowy" - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu, potwierdzając, że Berlin poszukuje innego miejsca nadającego się na bazę dla Bundeswehry. "Jedną z alternatywnych możliwości jest Jordania" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, obecne trudności nie są pierwszym takim incydentem. "Bundeswehra jest armią podlegającą parlamentowi, dlatego zapewnienie deputowanym możliwości wizyty u żołnierzy jest absolutnie konieczne" - podkreśliła Merkel.

Planowaną na najbliższy wtorek wizytę kierownictwa komisji obrony w Incirliku zgłoszono kilka tygodni temu władzom tureckim i przez dłuższy czas nie wyrażały one żadnych zastrzeżeń. W sobotę ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec przekazano kanałami roboczymi odmowę, uzasadniając ją udzieleniem tureckim oficerom azylu w Niemczech.

W położonym na południowym wschodzie Turcji Incirliku Niemcy mają kilka wielozadaniowych samolotów bojowych Tornado i wspierający je samolot tankowania powietrznego, a ich tamtejszy kontyngent liczy około 260 żołnierzy. Niemieckie samoloty Tornado uczestniczą w zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, wykonując przy tym wyłącznie loty rozpoznawcze.

Już w ubiegłym roku władze Turcji przez kilka miesięcy wzbraniały członkom Bundestagu dostępu do bazy w Incirliku, ale w końcu w październiku pozwoliły im tam pojechać. Przyczyną tych restrykcji było przyjęcie przez Bundestag uchwały, uznającej rzezie Ormian w imperium osmańskim podczas pierwszej wojny światowej za ludobójstwo. (PAP)

lep/ akl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki