REKLAMA

MZ: seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca

2021-02-26 12:49
publikacja
2021-02-26 12:49
MZ: seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca
MZ: seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca
fot. Tobias Arhelger / / Shutterstock

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że ta zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.

Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki AstraZeneca jest dopuszczalne u osób od 18 do 69 roku życia. Wcześniej rekomendowała szczepienia dla osób do 65 r.ż.

Jak wytłumaczył rzecznik MZ, nowa rekomendacja Rady oznacza pewne przesunięcia w ramach grupy pierwszej. Na razie w jej ramach szczepionki przyjmują seniorzy powyżej 70 lat i pracownicy oświaty do 65. roku życia m.in. nauczyciele szkolni, przedszkolni, akademiccy, personel opiekuńczo-wychowawczy, pomoc nauczycieli i wychowawców.

"Otóż na chwilę przesuwamy personel administracyjny szkół i w przyszłym tygodniu ogłosimy, jaki będzie dokładny termin zaszczepienia tej grupy. Ukierunkowujemy teraz te szczepienia szczepionką AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona" - dodał. Zapytany o termin rozpoczęcia szczepień dla tej grupy seniorów powiedział, że "ruszają już w marcu".

Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19 zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza; może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej 6 miesięcy.

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii i zdrowia publicznego.

autorka: Klaudia Torchała

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
andiauae
Dostana, jesli wyraza na to zgode. Mam nadzieje, ze populacja starszych ludzi w Polsce nagle sie nie obnizy. Eksperyment wyszczepienny w pelnym rozkwicie, a te faszystowskie wladze nawet nie mrugna okiem realizujac program depopulacujny Gatesa i Rockefellerow.
bha
Nie długo zaczną szczepić do setki...
bha
Skuteczna od 62 do 90??? Najbardziej skuteczna u młodych osób!!!!!!!!! https://nauka.wiara.pl/doc/6709756.Co-wiemy-o-szczepionce-AstraZeneca
samsza
Grzesiowski chwali Astrę za szczepionkę...
samsza
https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1364309802533482501
Według wstępnych wyników badań uniwersytetów w Edynburgu i Strathclyde oraz Public Health Scotland, ryzyko hospitalizacji z powodu COVID, 4-6 tygodni po pierwszej dawce było o 85% niższe dla szczepionki BioNTech/Pfizer i o 94% niższe po podaniu szczepionki
https://twitter.com/grzesiowski_p/status/1364309802533482501
Według wstępnych wyników badań uniwersytetów w Edynburgu i Strathclyde oraz Public Health Scotland, ryzyko hospitalizacji z powodu COVID, 4-6 tygodni po pierwszej dawce było o 85% niższe dla szczepionki BioNTech/Pfizer i o 94% niższe po podaniu szczepionki Oxford/AstraZeneca.
grab
Jasne tą najgorszą szczepionkę dostaną emeryci i renciści aby szybciej odeszli. Brawo co za humanizm! A jaką szczepionkę dostało lub dostanie kierownictwo PiS?

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki