REKLAMA

Libia: rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy

2020-06-26 16:09
publikacja
2020-06-26 16:09
Libia: rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy
Libia: rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy
fot. Youssef Boudlal / / Reuters

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek, że najemnicy z Rosji i innych krajów wkroczyli w czwartek na pole naftowe El Szarara na południowym zachodzie, aby uniemożliwić wznowienie eksportu ropy po trwającej miesiąc blokadzie przez siły generała Haftara.

NOC podała, że konwój pojazdów z najemnikami wjechał na teren Szarara i że spotkali się oni z przedstawicielami Petroleum Facilities Guard (PFG), sił ustanowionych w celu utrzymania bezpieczeństwa na polach naftowych.

W oświadczeniu prezes NOC Mustafa Sanalla stwierdził, że "niektóre (kraje) cynicznie wyrażają ubolewanie z powodu ciągłej niezdolności Libii do wydobycia ropy, podczas gdy cały czas wspierają siły blokujące (pola naftowe)".

Większość głównych pól naftowych i infrastruktury eksportowej w Libii znajduje się na terytorium kontrolowanym przez samozwańczą Libijską Armię Narodową (ANL) gen. Chalify Haftara, która według ONZ walczy razem z rosyjskimi najemnikami przeciwko libijskim siłom rządowym.

NOC, która w czerwcu próbowała wznowić produkcję w Szarara po przesunięciu się linii frontu, ma siedzibę w Trypolisie na północnym zachodzie, gdzie władzę sprawuje uznawany na arenie międzynarodowej rząd jedności narodowej (GNA).

Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, ma siedzibę w Bengazi na północnym wschodzie Libii. Kraj ten podzielony jest de facto od 2015 roku.

Zgodnie z umową międzynarodową ropa naftowa może być eksportowana tylko przez NOC z Trypolisu; płatności trafiają tam do libijskiego banku centralnego - podaje Reuters.

W czerwcu ANL utraciła znaczną część terytorium wokół Trypolisu i na północnym zachodzie na rzecz GNA, wspieranego militarnie przez Turcję.

W styczniu eksport ropy został zatrzymany przez siły Haftara, co odcięło główne źródło dochodów Libii. Gdy w czerwcu GNA odbił tereny z rąk ANL, spółka NOC próbowała wznowić produkcję w Szarara i na innym polu naftowym El Fil. Na tych polach w normalnych okolicznościach wydobywa się ok. 400 tys. baryłek ropy dziennie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni linie frontu w Libii ustabilizowały się na zachód od Syrty, miasta położonego na środkowym odcinku libijskiego wybrzeża na północy kraju. Syrta leży najbliżej głównych terminali eksportowych ropy naftowej. (PAP)

cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Jak amerykanie blokują w Syrii dostęp do ropy to jest ok, a jak Rosjanie w Libii to już wielkie halo
ej_czy_nie
Jedyny terrorysta to Putin i jego bandyci cała reszta na świecie to gołąbki pokoju
erade
W Iraku rządził dyktator "Saddam" w Libii dyktator "Kadafi" , tylko dlaczego nikt nie zadaje pytania że pod rządami tych dyktatorów w Afryce było dość stabilnie? Dlaczego Nikt nie pamięta że w Iraku pracowały polskie firmy a w Libii polskie pielęgniarki ? Saddam zagazował 5 tyś Kurdów? no stało W Iraku rządził dyktator "Saddam" w Libii dyktator "Kadafi" , tylko dlaczego nikt nie zadaje pytania że pod rządami tych dyktatorów w Afryce było dość stabilnie? Dlaczego Nikt nie pamięta że w Iraku pracowały polskie firmy a w Libii polskie pielęgniarki ? Saddam zagazował 5 tyś Kurdów? no stało się tylko chłopcy z JUeSEj zamordowali milion, Irak Bagdad Libia Trypolis to były Bezpieczne kraje rządzone przez dyktatorów którzy umieli trzymać arabską hołotę za ryj, dziś mamy demokrację... taaaa wjedź do Libii to Twoja głowa zawiśnie na palu po 15 minutach. Gdzie są Ci co mówili o łamaniu demokracji tam ? Niech teraz się odezwą i powiedzą co tam dzieję się dzisiaj !!!!
marianpazdzioch
A na Kuwejt to kto napadł?
ajwaj
""Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję""
- tlumaczenie z PAPy :):
MARSZALEK Haftar walczy z "rzadem marionetek", z udzialem "demokratycznych" obcinaczy glów ISIS,
PI-Panstwo Islamskie zrobil Burak O., Hilaryja C. & Co. "wiosna arabska", ewakuowano
""Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję""
- tlumaczenie z PAPy :):
MARSZALEK Haftar walczy z "rzadem marionetek", z udzialem "demokratycznych" obcinaczy glów ISIS,
PI-Panstwo Islamskie zrobil Burak O., Hilaryja C. & Co. "wiosna arabska", ewakuowano m.in. z Syrii
Turcy chca ropy, jak i "demokracja zachodu", Sultan Erdogan dazy do przejecia szelfu z weglowodorami libijskiego i przy okazji greckiego, Cypru itd.
A wlasnie Egipt ma prawie gotowa niespodzianke dla Sultana.
xemir
Ty masz "łep jak sklep" - i po 1000 lat podstawówki nie potrafiłbym robić takich błędów. Marnujesz się.
ajwaj odpowiada xemir
tematu nie kumasz > trudny
zaspiewaj cós

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki